| |
Zagrożenie!
Uważajmy na drogach! Seria wypadków z udziałem zwierząt jeleniowatych

Uważajmy na drogach! Seria wypadków z udziałem zwierząt jeleniowatych

W ostatnich dniach co jakiś czas możemy się dowiedzieć o niebezpiecznych kolizjach kierowców ze zwierzętami leśnymi. Liczba tych zdarzeń wzrosła diametralnie, możemy mówić o prawdziwej serii.

Rosnące natężenie ruchu, a także zwiększająca się liczba zwierząt z rodziny jeleniowatych, zwłaszcza w okresie rykowiska zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo wypadków drogowych. Przykładem mogą być Bieszczady i Beskid Niski, gdzie żyje ponad 15 tys. jeleni. Tymczasem po zakończeniu drugiej wojny światowej w południowo-wschodniej Polsce ich populację szacowano na niespełna 100 osobników!

Tradycyjnie we wrześniu rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni. Największa ich aktywność ma miejsce przed zmrokiem oraz o świcie, kiedy możemy usłyszeć porykiwania samców i uderzenia wieńcami o drzewa. W czasie rykowiska byk gromadzi wokół siebie stado łań o które musi toczyć walkę z konkurentami. Biorą w niej udział jedynie silne, zdolne do prokreacji samce. Niekiedy słabszy ginie w takiej rywalizacji. Rykowisko zmusza do walki i przemieszczania zwierząt jeleniowatych, dlatego należy zachować szczególną uwagę na drogach w pobliżu odcinków leśnych.

Jeden z ostatnich przykładów dotarł do nas z Małopolski. Do groźnego wypadku doszło w piątek 21.09 w miejscowości Olszyny w okolicach Wojnicza na drodze wojewódzkiej nr 975 w kierunku Nowego Sącza. Nagle z pobliskiego lasu około godz. 15:00 jeleń wyskoczył na jezdnię i dosłownie wbił się w przejeżdżający pojazd. Kierowcy nie miał szans na uniknięcie zderzenia. Zwierzę zbiło przednią szybę auta i wpadło do kabiny samochodu między kierowcę a pasażerem. Rozbite auto wylądowała na poboczu z jeleniem w środku.

- W wyniku wypadku trzy osoby podróżujące autem zostały ranne. Największe obrażenia odniósł kierowca, który jest w stanie śpiączki farmakologicznej. Wypadku nie przeżył jeleń - poinformowała OSP Olszyny.

Na zwierzęta leśne uważajmy również w sezonie zimowym. Wysypana przed drogowców sól paradoksalnie często jest powodem wypadków, gdyż zwierzęta wchodzą na drogę i zlizują sól z asfaltu.


Komentarze
Myśliwy

Makabra!

23 wrzesień 2018 - 14:33
Odpowiedz