| |
Zagrożenie!

Niezwykłą poczwórną tęczę zaobserwowano w Nowym Jorku

Jednym z najpiękniejszych zjawisk na niebie jest wszystkim dobrze znana tęcza, którą czasami możemy zobaczyć jako wynik załamania i odbicia światła słonecznego w kroplach deszczu. Tymczasem we wtorek 21 kwietnia o poranku po burzach z ulewnym deszczem, w Nowym Jorku można było zobaczyć podwójną, potrójną a nawet poczwórną tęczę!

Zdjęcie, które opublikowała na Twitterze Amanda Curtis wywołało szereg spekulacji bowiem podejrzewano autorkę o fałszerstwo. Mimo to, o jego autentyczności przekonuje Paul Neiman, meteorolog NOAA.

Poczwórna tęcza!

Ekspert wyjaśnił na FB, że zjawisko jest wybitnym przykładem tęczy pierwotnej i wtórnej występującej wraz z odpowiednim dość rzadkim odbiciem światła. Typowa pierwotna tęcza jest spowodowana przez załamanie i odbicie światła słonecznego w deszczu. Wówczas pod kątem 41 stopni naprzeciwko Słońca widzimy łukową tęcze. Refrakcja powoduje oddzielenie białego światła słonecznego na kolory od czerwonego na zewnątrz po fioletowy wewnątrz tęczy. 

Z kolei tęcza wtórna występuje pod kątem 51 stopni od punktu naprzeciw Słońca. Za pierwszą tęczą jest ona widoczna jako drugi nieco większy łuk. Obejmuje dwa wewnętrzne odbicia światła słonecznego w czasie deszczu zamiast jednego, co powoduje odwrócenie sekwencji kolorów (czerwony w środku, na zewnątrz fioletowy). Zazwyczaj możemy zobaczyć tylko część tych tęczy nad horyzontem, ponieważ nie ma wystarczającej gęstości kropel między obserwatorem i ziemią, aby zobaczyć tęczę poniżej horyzontu. Wyjątek stanowią góry i samolot, gdzie możemy zobaczyć pełny krąg tęczy.  

Foto: Twitter, Amanda Curtis


Komentarze
Robert

wow :o

17 czerwiec 2017 - 16:00
Odpowiedz