| |
Zagrożenie!
Wydano alerty pogodowe. Silne burze i nawałnice wyprą upał z Polski. Miejscami będzie niebezpiecznie

Wydano alerty pogodowe. Silne burze i nawałnice wyprą upał z Polski. Miejscami będzie niebezpiecznie

Na zdjęciach satelitarnych i zobrazowaniach radarowych obserwujemy zapowiadany rozwój burz i nawałnic, jakie w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin między 23/24 lipca przejdą przez Polskę. Burze miejscami będą silne i mogą im towarzyszyć nawałnice. Wydano 1 i 2 stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Alerty pogodowe dotyczą szczególnie południowo wschodniej połowy kraju. W rejonie burz spodziewane są intensywne opady deszczy, a lokalnie także gradu do około 2-5 cm średnicy. Możliwy jest duży układ burz wielokomórkowych, w tym także niebezpieczne superkomórki niosące najsilniejsze zjawiska, w tym gwałtowne porywy wiatru mogące powodować zniszczenia.

Silne burze i nawałnice przejdą przez Polskę. Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza, do godziny 20:00, 23 lipca 2022

Silne burze i nawałnice przejdą przez Polskę, 23/24 lipca 2022, sprawdzamy prognozy burz

Sytuacja pogodowa jest dynamiczna, dlatego zalecamy na bieżąco sprawdzać gdzie jest burza. W rejonie frontu i na przedfrontowych liniach zbieżności wiatru powstaną burze wielokomórkowe, aż prawdopodobnie przybiorą formę dużego układu określanego, jako MCS. Lokalnie będą w system burzowy wbudowane superkomórki, a miejscami możliwy jest także liniowy układ konwekcyjny z bardzo silnymi porywami wiatru, do 70-100 km/h.

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza w Polsce, do godziny 23:00, 23 lipca 2022

Nawałnice i burze w Polsce, wydano alerty pogodowe, 23-24 lipca 2022

Napędem do rozwoju burz oprócz wspomnianego frontu i linii zbieżności wiatru, będzie wysoka niestabilność powietrza i rosnąca wilgotność powietrza, a także duży kontrast temperatury i dobre warunki kinematyczne. W rejonie przelotnych opadów i burz, może spaść maksymalnie do około 5-40 mm wody. Głównym zagrożeniem ze strony burz, będą liczne wyładowania atmosferyczne, lokalnie silne porywy wiatru oraz lokalnie grad.

Prognoza burz dla Polski, 23/24 lipca 2022

Prognoza burz dla Polski, 23/24 lipca 2022

Burze w pierwszej połowie dnia pojawiły się lokalnie w województwie lubuskim, wielkopolskim, kujawsko pomorskim, dolnośląskim i opolskim.

Zanotowane burze w Polsce, do godziny 13:20, 23 lipca 2022

Silne burze i nawałnice w Polsce, zanotowane wyładowania, mapa burz 23 lipca 2022

Nie są to jeszcze gwałtowne zjawiska, jakie wystąpią w dalszej części popołudnia, wieczoru oraz w pierwszej części nocy na wschodzie i południowym wschodzie Polski.

Prognoza burz dla Polski według IMGW-PIB, do godziny 20:00, 23 lipca 2022

Prognoza burz, gdzie będą nawałnice, 23-24 lipca 2022

W przypadku prognozowanych burz, zawsze warto porównać prognozy z kilku instytucji, czy organizacji, bo dynamiczne warunki atmosferyczne, w tym użyte modele numeryczne mogą nieco inaczej przekładać się na ostateczną wersję prognozy alertu. Nasze prognozy oraz IMGW są do siebie zbliżone.

Prognoza burz na noc 23/24 lipca 2022, dane IMGW-PIB

Uderzą silne burze i nawałnice, prognoza burz na noc 23/24 lipca 2022

Burze na wschodzie i południowym wschodzie Polski, będą miejscami możliwe także w nocy na niedzielę. Mimo, że burze nocą wyglądają spektakularnie, to często są niebezpieczne, gdyż groźne zjawiska są ukryte w ciemnościach, a także za ścianą deszczu.

Prognoza zasięgu chwiejnego powietrza w Polsce, do godziny 02:00, 24 lipca 2022

Gdzie będą burze i nawałnice w Polsce po upałach, prognoza 23/24 lipca 2022

Przed nami więc dynamiczne wyparcie upałów z Polski przez silne burze i nawałnice. Warunki atmosferyczne między sobotą i niedzielą 23/24.07, będą dynamiczne, dlatego rekomendujemy śledzenie najnowszych danych z radaru opadów. Wtedy na żywo zobaczycie, gdzie pada i grzmi oraz w jakim kierunku i z jakim natężeniem przesuwają się nawałnice.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!