| |
Zagrożenie!
Wybuchają liczne pożary. To żniwo piekielnej fali upałów w Europie. Wiemy, kiedy upał dotrze do Polski

Wybuchają liczne pożary. To żniwo piekielnej fali upałów w Europie. Wiemy, kiedy upał dotrze do Polski

Potężna i piekielna fala upałów ponownie pojawiła się na Półwyspie Iberyjskim. W Portugalii i Hiszpanii temperatury miejscami osiągają 40-46 st. C. Upał w tym tygodniu lokalnie osiągnie około 46-47 st. C. Upalnie i gorąco jest i będzie również we Francji oraz w północnych Włoszech, a później przejściowo silny upał pojawi się w Krajach Beneluksu, Niemczech i dotrze do Polski i na Bałkany.

Niestety, wysoka temperatura, brak większych opadów oraz utrzymująca się susza sprzyja wybuchaniu licznych pożarów w Europie.

Piekielny upał z Hiszpanii i Portugalii przemieści się w głąb Europy. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury, 20 lipca 2022

Piekielna fala upałów w Europie, wybuchają liczne pożary, temperatura w lipcu 2022 sięgnie 46 stopni

Obecnie największe upały w Europie są notowane w Portugalii i Hiszpanii. Temperatury nie dają wytchnienia nawet w nocy. Dziś 13.07 na obszarze około 40% terytorium Hiszpanii, temperatura osiągnęła lub przekroczyła 40 st. C.

Piekielny upał prognozowany w Hiszpanii, Portugalii i na południu Francji, 14 lipca 2022

Piekielny upał w Hiszpanii i Portugalii, prognoza temperatury 14 lipca 2022

W czasie apogeum tej fali upałów, temperatura maksymalnie w Hiszpanii i Portugalii może osiągnąć 45-47 st. C. W środę 13.07 po godzinie 16:00 temperatura w Olivenzie osiągnęła 45,4 st. C. Na lotnisku w Sewilli było 44,8 st. C., a w Moron de la Frontera 45,2 st. C. Najwyższą temperaturę w Hiszpanii 45,5 st. C. zanotowano w Almonte. Jeszcze większy upał 46,3 st. C. zanotowano w portugalskiej miejscowości Lousa. Jest to zarazem nowy rekord temperatury maksymalnej na tej stacji meteorologicznej.

Fala upałów w Hiszpanii, Portugalii i Francji. Prognozowana temperatura, 15 lipca 2022

Fala upałów w Europie, wybuchają pożary, prognoza temperatury 15 lipca 2022

Piekielny upał nasili się również we Francji. Także tutaj miejscami temperatura przed końcem drugiej dekady lipca ma osiągnąć lub przekroczyć 40 st. C., zwłaszcza na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

Prognozowany piekielny upał we Francji, 18 lipca 2022

Pikielny upał we Francji, prognoza temperatury 18 lipca 2022, kiedy upał wróci do Polski

Bardzo wysokie temperatury, brak opadów i niska wilgotność ściółki, to wszystko powoduje bardzo duże ryzyko pożarów w tej części Europy. Wystarczy dosłownie iskra do zaprószenia ognia i wybuchu pożarów. W tym tygodniu sporo dużych pożarów pojawiło się szczególnie we Francji. W regionie Bordeaux spłonęło 1000 ha lasów. Największy pożar zniszczył 800 hektarów lasu z sosnami w pobliżu Landiras, około 40 kilometrów od Bordeaux. Z powodu pożarów około 150 osób musiało zostać ewakuowanych. Władze apelują do Francuzów o oszczędzanie wody.

Pożary w Portugalii, Francji i Hiszpanii. Lipiec 2022

Niestety, utrzymujący się upał nadal przyczynia się do wybuchu kolejnych ogromnych pożarów we Francji. Potężne pożary wybuchły dziś 13.07 również w Chorwacji. Ogień zagroził mieszkańcom miejscowości Zaton. Pożar objął domy i wieżę kościelną. Pożar wybuchł w pobliżu stanowiska archeologicznego Mrdakovica i z powodu silnego wiatru szybko rozprzestrzenił się na Zaton. Strażacy przed ogniem musieli bronić remizę strażacką. Ogień nadal rozprzestrzenia się na kilka frontów, w tym w kierunku Rasliny. Strażacy z całych sił bronią domów w pobliżu Zatonu. Drzewa są ścinane i piłowane, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia między domami.

Pożary w Chorwacji, 13 lipca 2022

Sytuacja w chorwackim Zatonie jest dramatyczna. Trwa walka z ogniem. Dym ogranicza widzialność i utrudnia oddychanie.

- Sytuacja jest taka, że ​​bronimy domów, są spalone domy i samochody, jednym słowem katastrofa. Wyciągaliśmy ludzi i zwierzęta z domów, usuwaliśmy butle z gazem - relacjonują chorwaccy strażacy na łamach slobodnadalmacija.

Koszmarny pożar pod Szybenikiem w Chorwacji, 13 lipca 2022

Pożary wybuchły również w Polsce. Ogień objął zboże w Lubinie w okolicy obwodnicy. Na miejsce skierowano samolot gaśniczy. Sytuacja została opanowana i trwa dogaszanie. Na miejscu pracowało około 15 zastępów straży pożarnej z powiatu lubińskiego.

Pożar zboża w Lubinie, 13 lipca 2022

Upały dotrą do Polski

Najnowsze prognozy nadal potwierdzają, że upał z zachodniej i południowo zachodniej Europy dotrze do Polski około 19 lipca (+/- 1 dzień). Temperatura powyżej 30 stopni obejmie najpierw zachodnią Polskę, a później upał rozszerzy się na wschód i południe kraju.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 19 lipca 2022

Upał wróci do Polski, prognoza temperatury 19 lipca 2022

O prognozowanym upale w Polsce w przyszłym tygodniu, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!