| |
Zagrożenie!
Wulkan wybuchł w Rosji. Chmura popiołu sięgnęła wysokości 15 km. Przez wiele lat był uważany za wygasły

Wulkan wybuchł w Rosji. Chmura popiołu sięgnęła wysokości 15 km. Przez wiele lat był uważany za wygasły

W Rosji wybuchają nie tylko pożary lasów, ale również kolejne wulkany. Tym razem 28 maja 2022 o godzinie 08:10 czasu lokalnego doszło do potężnej eksplozji, a w zasadzie paroksyzmu erupcyjnego wulkanu Bezimienny. Chmura erupcyjna z popiołem sięgnęła wysokości 15 km, a więc górnej warstwy troposfery. W rejonie tego kamczackiego wulkanu obowiązuje czerwony kod zagrożenia lotniczego. Pióropusz popiołu rozprzestrzenił się w kierunku południowo wschodnim w rejon Zatoki Kamczatka.

Erupcja wulkanu w Rosji

Wulkan Bezimienny to aktualnie jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Znajduje się 49 km od wsi Kozyrevsk. Jego wysokość to 2882 m n.p.m.

Erupcja wulkanu Bezimienny na rosyjskiej Kamczatce, 28 maja 2022

Wulkan Bezimienny wybuchł w Rosji, maj 2022. Zdjęcia i nagrania

Ostatnia wybuchowa erupcja wulkanu miała miejsce w marcu ubiegłego roku i skończyła się w ciągu jednego dnia. Emisje popiołu osiągnęły wówczas również wysokości 15 km nad poziomem morza.

Chmura wulkaniczna po erupcji rozciągała się na południowy wschód na odległość około 650 km. Foto: NASA, 28 maja 2022

Erupcja wulkanu w Rosji, 28 maja 2022. Zdjęcie NASA

Co ciekawe, dzięki temu wulkanowi w Rosji pojawił się Dzień Wulkanologa. Data święta była początkiem katastrofalnej erupcji kamczackiego giganta 30 marca 1956 roku. Kolumny popiołu z wulkanu wzniosły się wtedy na wysokość ponad 40 kilometrów, a strumienie błota wypełniły rzekę Kamczatkę, największą rzekę na półwyspie.

Wybuch i erupcja wulkanu Bezimienny w Rosji, 28 maja 2022. Foto: FB

Wybuch wulkanu w Rosji na Kamczatce, maj 2022

Erupcja ta nastąpiła po 1000 letnim okresie uśpienia giganta. Do 1955 roku uznawano wulkan Bezimienny za wygasły. Po tej erupcji w ZSRR powstały wyspecjalizowane instytucje naukowe, a 30 marca zaczęto obchodzić Dzień Wulkanologa. Wulkan pozostaje aktywny. Nadal będzie formować i niszczyć kolejne kopuły lawowe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!