| |
Zagrożenie!
Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma wyzwolił fale grawitacyjne. W jaki sposób powstały charakterystyczne chmury?

Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma wyzwolił fale grawitacyjne. W jaki sposób powstały charakterystyczne chmury?

Na zdjęciach NASA z wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma pojawiły się wyraźne fale grawitacyjne, jakie towarzyszyły erupcji. Do tej pory większość zjawisk miała miejsce na ziemi, ale również są widoczne efekty atmosferyczne. W trakcie podwyższonej aktywności satelita ujawnił wyraźną i gęstą chmurę popiołu unoszącą się na wysokość 4 km, stwarzając zagrożenie dla samolotów w okolicy. Pomimo wzrostu aktywności, wulkanolodzy nadal określają wybuch wulkanu Cumbre Vieja jako umiarkowany. Indeks wybuchu wulkanicznego jest określony na 2 w skali 8 stopniowej. Co ciekawe, erupcja nie była wystarczająco silna, aby unieść duże ilości popiołów i gazów do stratosfery. Wulkan z La Palma nie będzie mieć silnego i trwalszego skutku dla pogody i klimatu.

Fale grawitacyjne stworzyły charakterystyczne zachmurzenie w rejonie wulkanu na wyspie La Palma. Foto: NASA, 1 października 2021

Wulkan na wyspie La Palma stworzył fale grawitacyjne i chmury koncentryczne, zdjęcia satelitarne NASA

Wulkan Cumbre Vieja stworzył fale grawitacyjne i chmury koncentryczne

Fale grawitacyjne zwykle kojarzymy z czarnymi dziurami w kosmosie, lub teorią względności Einsteina, ale nawet w meteorologii mówimy o falach grawitacyjnych mogących tworzyć charakterystyczne formacje zachmurzenia. Erupcja wulkanu na wyspie La Palma była na tyle silna, aby wyprodukować rosnącą kolumnę emisji, która pomogła stworzyć niezwykły wzór w chmurach widocznych na zdjęciach satelitarnych NASA.

Chmura popiołu z erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Foto: NASA, 4 października 2021

Chmura popiołu i fale grawitacyjne na wyspie La Palma, wulkan Cumbre Vieja

Jak powstały fale grawitacyjnie przy erupcji wulkanu na wyspie La Palma?

Chmura powstała w unoszonej kolumnie nagrzanego popiołu i gazów. Para wodna i inne gazy rosły szybko w górę, aż do zderzenia z suchą i ciepłą warstwą powietrza na wysokości około 5,3 km. (3.3 mil). Niezwykle ciepłe powietrze powyżej temperatury inwersji działającej jak pokrywka, spłaszczyła i rozprzestrzeniła poziomo formację zachmurzenia w koncentrycznych falach grawitacyjnych. Proces ten jest podobny do efektu kamienia rzuconego do wody w stawie.

Teorie spiskowe na zdjęciach satelitarnych NASA

Co jakiś czas w sieci pojawiają się podobne zdjęcia satelitarne, które mają być dowodem na bzdurne teorie spiskowe. Nie dajcie się na to nabrać. Fale grawitacyjne - atmosferyczne są naturalnym zjawiskiem i wynikają z nałożenia się kilku czynników.

DobraPogoda24.pl, NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!