| Szukaj |
Zagrożenie!

Witaj! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu świadczenia usług. Jeśli akceptujesz ciasteczka i nie chcesz, aby informacja pojawiała się ponownie kliknij zgadzam się.

Przebudzenie stratowulkanu Gunung Agung na Bali. Ewakuowano ponad 10 tys. ludzi

Ostatnia bardzo silna erupcja wulkanu na Ziemi, była związana ze stratowulkanem Pinatubo w 1991 roku (zobacz). Od tamtego czasu nie zanotowano wybuchu, który miałby większe znaczenie dla klimatu.

Stratowulkan Gunung Agung. Foto: 23 września br.

Wulkan Agung

Oczy naukowców są jednak obecnie zwrócone na indonezyjską wyspę Bali, gdzie przebudził się stratowulkan Gunung Agung (3142 m n.p.m.). Tamtejsze władze w obawie przed możliwym wybuchem, do tej pory ewakuowały ponad 10 tys. ludzi z okolicznych wiosek. Ostatni jego wybuch miał miejsce ponad 50 lat temu. W okresie między 1963, a 1964 rokiem, erupcja wulkanu G. Agung pozbawiła życia około 12 tys. osób!

Położenie wulkanu Gunung Agung na Bali

Wulkan Agung na Bali

Władze ostrzegają turystów, aby unikać wędrówek oraz kempingowania w odległości co najmniej 9 km od wulkanu. Jego aktywność pozostaje na wysokim poziomie, ale nie wiadomo, czy dojdzie do wybuchu. Prawdopodobieństwo jest jednak wysokie, bowiem Indonezja leży na "Pacyficznym Pierścieniu Ognia", który w ostatnich kilku dniach w różnych regionach świata wykazuje bardzo dużą aktywność sejsmiczną.

Wzrost aktywności sejsmicznej wulkanu Gunung Agung

Aktywność wulkanu Agung

Dane: magma.vsi.esdm.go.id 

Komentarze
Marcin Szerląg

Witam po końcu świata 😁👌👍

24 wrzesień 2017 - 08:42
Odpowiedz
Aga Nowakowska

To bylo oczywiste ze zadnego kpnca swiata nie bedzie. Ja sie tylko zastanawiam po co ludziom takie historie.

24 wrzesień 2017 - 08:57
Odpowiedz
Wyślij komentarz