
Wtórny cyklon z frontem załamie pogodę. Będą burze z ulewami, gradem i śniegiem. Wkroczy ochłodzenie
Do Polski zbliża się silne załamanie pogody związane z przejściem wtórnego cyklonu Kilia z frontem chłodnym. Przyniesie burze z ulewami, gradem i śniegiem. Również pod względem temperatury będziemy mieć zamieszanie, bo po jego ciepłej stronie w sobotę zanotujemy nawet 11-19 st. C., a następnie wkroczy ochłodzenie aż do pojawienia się przymrozków. Spadek temperatury nie będzie jednak długotrwały.
Prognoza zasięgu położenia wtórnego cyklonu z opadami w Polsce o godzinie 13:00, 23 marca 2024
W poprzednich prognozach zwracaliśmy uwagę na nurkujący cyklon Kilia przez Atlantyk z wichurami w kierunku Wysp Brytyjskich i południowej Skandynawii. Sprowadza on do zachodniej Europy ochłodzenie z obszarem niskiego ciśnienia, ale w sposób pośredni w weekend wpłynie także na pogodę w Polsce. Na mapie synoptycznej Europy możemy dostrzec powstanie jego cyklonów wtórnych, z których nazwany Kilia III przejdzie przez nasz kraj między 23-24 marca.
Prognoza położenia cyklonu z zasięgiem opadów o godzinie 16:00, 23 marca 2024
Omawiany cyklon z chłodnym frontem znajdzie się bezpośrednio nad Polską w sobotę. Według najnowszych prognoz numerycznych, jego centrum przesunie się znad Dolnego Śląska przez centrum w kierunku pogranicza Lubelszczyzny z Podlasiem. W wielu regionach przyniesie opady deszczu, a lokalnie rozwiną się także burze, punktowo z gradem i ulewnym deszczem. Spodziewamy się także przejściowego nasilenia wiatru, na wschód i południe od jego centrum, w porywach do około 50-75 km/h.
Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 19:00, 23 marca 2024
Najwyższe temperatury zanotujemy po jego wschodniej i południowej stronie przed dotarciem opadów na południu Polski, zwłaszcza między Małopolską, Górnym Śląskiem i zachodnim Podkarpaciem, gdzie termometry wskażą około 16-19 st. C., a w sprzyjających warunkach nie można wykluczyć lokalnie nawet 20 st. C. Strefa frontowa z opadami przesunie się do wieczora z południowego zachodu przez centrum i południe do wschodnich i północno wschodnich dzielnic kraju. W ciepłym i chwiejnym wycinku, miejscami na południu i południowym wschodzie Polski, a także na północnym zachodzie mogą się rozwinąć również nieliczne burze.
Czytaj także: Nawrót zimy przyniesie potężną śnieżyce. Spadnie 50 cm śniegu. Będą zasypane drogi
Prognozowana suma opadów w Polsce, do 24 marca 2024
W omawianym okresie do końca tygodnia w Polsce, w wielu regionach dopada nawet 10-25 litrów wody na m2 ziemi, lokalnie w rejonie burz więcej. Po przejściu wtórnego cyklonu, z północnego zachodu napłynie na kilkadziesiąt godzin chłodna i chwiejna masa powietrza. Z tego powodu w niedzielę w całym kraju oczekujemy ochłodzenia, bo temperatury maksymalne nigdzie nie powinny już przekraczać 10-11 st. C. W tym niestabilnym powietrzu, w ciągu dnia przy przejaśnieniach zaczną się rozwijać rozproszone chmury kłębiaste, które miejscami przyniosą przelotne opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem i śniegu, a nawet punktowo krupy śnieżnej lub drobnego gradu.
Prognoza niestabilności atmosfery w Polsce, 24 marca 2024
Przejściowo adwekcja chłodnego powietrza sprawi, że w Polsce między 24-26 marca, miejscami w nocy pojawią się niewielkie przymrozki. Ochłodzenie jednak szybko ustąpi, bo w kolejnych dniach oczekujemy znacznego ocieplenia z podmuchem ciepłej wiosny szczególnie od okresu tuż przed świętami Wielkanocy.
Sprawdź również: Temperatury przekroczą 22 stopnie. Wiemy, kiedy wiosna zachwyci w Polsce
Źródło: DobraPogoda24.pl