| |
Zagrożenie!
Wrócił piekielny upał. Padły październikowe rekordy temperatur. Fala upałów ponad 40 stopni szokuje

Wrócił piekielny upał. Padły październikowe rekordy temperatur. Fala upałów ponad 40 stopni szokuje

Kilka dni temu zapowiadaliśmy, że początek października przyniesie powrót piekielnego upału i atak na październikowe rekordy temperatur maksymalnych w południowo wschodnich Chinach, gdzie jeszcze nigdy w historii temperatura nie przekroczyła o tej porze roku 40 st. C. Aby nie być gołosłownym to czas sprawdzić, czy faktycznie nasza prognoza okazała się trafna.

Rekordowy upał w Chinach. Prognozowany zasięg ciepłego powietrza utrzymywanego pod wyżową kopułą na wysokości 1,5 km, 3 października 2022

Wrócił piekielny upał, padły rekordy temperatur w Chinach, październik 2022

Wyjątkowa ciepła masa powietrza nawet na wysokości 1,5 km sięgała miejscami 25 st. C. To oczywiście przełożyło się na rekordowe temperatury na standardowej wysokości 2m notowane w klatkach meteorologicznych.

Rejon Chin z rekordową październikową falą upałów, 3 października 2022. Dane: CMA

Rekordowa fala upałów w Chinach, 3 października 2022

Początek października na wskazanym obszarze Chin przyniósł rekordową falę upałów. Temperatura w wielu miastach przekroczyła 37-39 st. C., a lokalnie ponad 40 st. C. po raz pierwszy w historii w tym okresie roku. Przykładów jest mnóstwo. Nowy październikowy rekord temperatury maksymalnej 38,4 st. C. zanotowano w Hangzhou. Padł również rekord liczby dni z upałem w tym mieście, który w tym roku wynosi już 59.

Rekordowa fala upałów w Chinach w październiku. Dane: Ogimet, 3 października 2022

Rekordowa fala upałów w Chinach, 3 października 2022, wrócił piekielny upał

Najwyższa temperatura w poszczególnych miejscach w prowincji Zhejiang, Anhui i innych osiągnęła 40 st. C., bijąc rekord najwyższej temperatury w październiku na tym obszarze Chin. 3 października 2022 temperatura aż na 5 stacjach meteorologicznych w Anhui przekroczyła granicę 40 st. C. Najwyższą temperaturę 40,9 st. C. zanotowano w Chizhou w prowincji Anhui.

Anomalia temperatury w Chinach na obszarze rekordowego upału, 3 października 2022

Rekordowa fala upałów w październiku 2022 w Chinach

Temperatura na południowym wschodzie Chin w dniu ustanawianie rekordowego październikowego upału była miejscami o 9-16 st. C. wyższa od normy wieloletniej. Upał utrzyma się w Chinach jeszcze we wtorek 4 października, ale już na mniejszym obszarze, bo będzie spychana przez chłodne powietrze z północy. W kolejnych dniach temperatury w rekordowo gorących prefekturach spadną o kilkanaście stopni. To będzie nagłe ochłodzenie.

Ostatni dzień z piekielnym upałem w Chinach. Prognozowana temperatura, 4 października 2022

Piekielny upał w Chinach, padły rekordy temperatur, prognoza 4 października 2022

Nasza prognoza nietypowego październikowego rekordowego upału sprawdziła się więc co do joty. O kolejnych wyjątkowych zjawiskach będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!