| Szukaj |
Zagrożenie!

Wrócił piekielny upał. Padły październikowe rekordy temperatur. Fala upałów ponad 40 stopni szokuje

Kilka dni temu zapowiadaliśmy, że początek października przyniesie powrót piekielnego upału i atak na październikowe rekordy temperatur maksymalnych w południowo wschodnich Chinach, gdzie jeszcze nigdy w historii temperatura nie przekroczyła o tej porze roku 40 st. C. Aby nie być gołosłownym to czas sprawdzić, czy faktycznie nasza prognoza okazała się trafna.

Rekordowy upał w Chinach. Prognozowany zasięg ciepłego powietrza utrzymywanego pod wyżową kopułą na wysokości 1,5 km, 3 października 2022

Wrócił piekielny upał, padły rekordy temperatur w Chinach, październik 2022

Wyjątkowa ciepła masa powietrza nawet na wysokości 1,5 km sięgała miejscami 25 st. C. To oczywiście przełożyło się na rekordowe temperatury na standardowej wysokości 2m notowane w klatkach meteorologicznych.

Rejon Chin z rekordową październikową falą upałów, 3 października 2022. Dane: CMA

Rekordowa fala upałów w Chinach, 3 października 2022

Początek października na wskazanym obszarze Chin przyniósł rekordową falę upałów. Temperatura w wielu miastach przekroczyła 37-39 st. C., a lokalnie ponad 40 st. C. po raz pierwszy w historii w tym okresie roku. Przykładów jest mnóstwo. Nowy październikowy rekord temperatury maksymalnej 38,4 st. C. zanotowano w Hangzhou. Padł również rekord liczby dni z upałem w tym mieście, który w tym roku wynosi już 59.

Rekordowa fala upałów w Chinach w październiku. Dane: Ogimet, 3 października 2022

Rekordowa fala upałów w Chinach, 3 października 2022, wrócił piekielny upał

Najwyższa temperatura w poszczególnych miejscach w prowincji Zhejiang, Anhui i innych osiągnęła 40 st. C., bijąc rekord najwyższej temperatury w październiku na tym obszarze Chin. 3 października 2022 temperatura aż na 5 stacjach meteorologicznych w Anhui przekroczyła granicę 40 st. C. Najwyższą temperaturę 40,9 st. C. zanotowano w Chizhou w prowincji Anhui.

Anomalia temperatury w Chinach na obszarze rekordowego upału, 3 października 2022

Rekordowa fala upałów w październiku 2022 w Chinach

Temperatura na południowym wschodzie Chin w dniu ustanawianie rekordowego październikowego upału była miejscami o 9-16 st. C. wyższa od normy wieloletniej. Upał utrzyma się w Chinach jeszcze we wtorek 4 października, ale już na mniejszym obszarze, bo będzie spychana przez chłodne powietrze z północy. W kolejnych dniach temperatury w rekordowo gorących prefekturach spadną o kilkanaście stopni. To będzie nagłe ochłodzenie.

Ostatni dzień z piekielnym upałem w Chinach. Prognozowana temperatura, 4 października 2022

Piekielny upał w Chinach, padły rekordy temperatur, prognoza 4 października 2022

Nasza prognoza nietypowego październikowego rekordowego upału sprawdziła się więc co do joty. O kolejnych wyjątkowych zjawiskach będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz