| |
Zagrożenie!
Wracają silne burze. Strefa zbieżności wiatru uaktywni komórki burzowe z gradem. Upał będzie spychany przez front

Wracają silne burze. Strefa zbieżności wiatru uaktywni komórki burzowe z gradem. Upał będzie spychany przez front

Do wielu regionów Polski zawitało gorące i miejscami upalne lato z temperaturą sięgającą 32 st. C., ale od zachodu w tym tygodniu czekają nas przejściowe zmiany. Wrócą miejscami silne burze z gradobiciami, ulewnym przelotnym deszczem i silnym wiatrem w rejonie komórek burzowych. Front chłodny będzie spychał upał na wschód kraju, aż do jego chwilowego ustąpienia przed ponownym dotarciem w okolicach kolejnego weekendu. Burze będą rozproszone, jednak lokalnie mogą mieć charakter nawałnic.

Silne rozproszone burze wrócą do Polski. Konwekcja ruszy na linii zbieżności wiatru przed frontem do 11 lipca 2023

Silne burze przejdą przez Polskę, linia zbieżności wiatru z gradem, upał spychany przez front do 11 lipca 2023

Wyż zapewniający nam w ostatnich dniach słoneczną, gorącą i miejscami upalną pogodę słabnie, a w jego miejsce od zachodu zbliża się strefa linii zbieżności wiatru poprzedzająca chłodny front atmosferyczny na którym rozwinie się niewielki płytki niż. Cały ten układ przejdzie przez nasz kraj w ciągu najbliższej doby. Miejscami uaktywnią się rozproszone burze z przelotnym deszczem, lokalnie z gradem i silnym wiatrem.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 11 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski do 11 lipca 2023, linia zbieżności wiatru z gradem, lokalnie możliwe nawałnice

Pierwsze lokalne burze z omawianej sytuacji synoptycznej już pojawiły się w Polsce na Ziemi Lubuskiej oraz na południowo zachodnich krańcach Dolnego Śląska w rejonie Bogatyni. Wraz z adwekcją chwiejnego, wilgotnego i ciepłego powietrza na strefie konwergencji rozwinie się znacznie więcej burz, ale nadal o charakterze rozproszonym, choć lokalnie intensywnym szczególnie w trakcie popołudnia i wieczoru.

Prognoza burz dla Polski według IMGW do godziny 20:00, 10 lipca 2023

Stosowną prognozę prawdopodobieństwa burz w Polsce przygotował oczywiście także IMGW. W rejonie komórek burzowych miejscami może spaść do około 10-25 litrów wody na m2 ziemi, a wiatr w porywach może osiągnąć do około 50-75 km/h. Lokalnie może więc zostać osiągnięty próg pierwszego stopnia alertu pogodowego. Gdzieniegdzie może spaść również grad o średnicy kilku cm, zwłaszcza w przypadku rozwinięcia superkomórki.

Prognoza burz dla Polski na noc 11 lipca 2023 do godziny 08:00, według IMGW

W nocy burze lokalnie w Polsce nadal mogą wystąpić, ale nie powinny być gwałtowne i raczej nie osiągną progu pierwszego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego. Będą jednak nadal mieć charakter rozproszony szczególnie w centrum i na południu z tendencją przesunięcia na wschód.

Prognoza zasięgu chwiejnego powietrza w Polsce na którym pojawią się miejscami burze, 12 lipca 2023 wczesne popołudnie

Nawałnice wrócą do Polski, front wyprze upał 12 lipca 2023

Burze znacznie bardziej zorganizowane w Polsce są prognozowane 12 lipca w czasie przejścia chłodnego frontu wypierającego ciepłą masę powietrza z upałem na wschód Europy. Dzień później już nigdzie temperatura w kraju nie przekroczy 30 st. C., ale to się ponownie zmieni w drugiej połowie tygodnia w okolicach weekendu, gdy napłynie bardzo ciepła masa powietrza i temperatura miejscami sięgnie nawet około 35-37 st. C. O wszystkich istotnych zjawiskach będziemy informować na bieżąco. Zachęcamy również do sprawdzania zakładki prognoza burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!