| |
Zagrożenie!
Wraca mróz do Polski. Noce i poranki w tych regionach przyniosą ujemne temperatury. Zima jeszcze się nie kończy

Wraca mróz do Polski. Noce i poranki w tych regionach przyniosą ujemne temperatury. Zima jeszcze się nie kończy

Za nami wyjątkowo ciepły dzień z kulminacją kolejnej fali ocieplenia w lutym, którą kończy obecne przejście chłodnego frontu atmosferycznego z opadami deszczu. Za frontem napłynie chłodna masa powietrza z rejonów Grenlandii. W nocy i o poranku wróci miejscami mróz. Mimo nadzwyczajnie wysokiej anomalii temperatury w ostatnich dniach, pogoda przypomni nam, że nadal mamy zimę. Sprawdźmy, kiedy i gdzie noce będą mroźne.

Prognozowany zasięg mrozu w Polsce w nocy na 18 lutego 2024

Noc na 18 lutego 2024 przyniesie mróz w Polsce, zima jeszcze się nie kończy

Minionej doby maksymalna temperatura w Polsce osiągnęła aż 17,3 st. C. w Cieszynie. To do tej pory najwyższa temperatura zmierzona na obszarze naszego kraju od początku roku. Minionej nocy nad kraj z północnego zachodu nasunął się chłodny front atmosferyczny niosący opady deszczu. Aktualnie jego strefa z opadami rozciąga się, od Białegostoku przez Warszawę po Katowice i niebawem obejmie pozostałe regiony południowo wschodniej Polski, w tym Małopolskę i Podkarpacie. Za frontem napływa chłodna masa powietrza, dlatego nie możemy już liczyć na tak wysokie temperatury jak w miniony piątek.

Prognozowana adwekcja i trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 18 lutego 2024

Mróz wróci w nocy do Polski, ujemne temperatury w lutym 2024

Z prognoz trajektorii wstecznej napływającego powietrza na trzech poziomach atmosfery, w tym także na dolnym poziomie troposfery wyrażonym kolorem czerwonym wynika, że powietrze to przez Skandynawię napłynie do Polski z rejonu Grenlandii. Dodatkowo za frontem znajdziemy się w obszarze słabego antycyklonu niosącego miejscami nocne przejaśnienia i rozpogodzenia.

Prognozowany zasięg zimnego powietrza w rejonie Polski na wysokości 1,5 km, 18 lutego 2024

Noce i poranki z mrozem w Polsce, prognoza temperatury do 19 lutego 2024

W takiej sytuacji pojawią się dogodne warunki do spadków temperatury i powrotu mrozu. Miejscami zanotujemy do około -8/-1 st. C. przy uwzględnieniu także pomiarów przy gruncie. Najbliższej nocy mróz chwyci na północy i miejscami w centrum kraju. Ujemne temperatury pojawią się szczególnie, od północnej Wielkopolski przez Kujawy, Pomorze, Warmię, Mazury, Podlasie po Ziemie Łódzką i częściowo Mazowsze. W innych regionach kraju niewielki przymrozek pojawi się tylko lokalnie.

Prognozowany mróz w Polsce, 19 lutego 2024

Noc na 19 lutego 2024 przyniesie mróz w Polsce, prognoza temperatury

Kolejnej nocy na 19 lutego, mróz w Polsce może wystąpić, głównie we wschodniej połowie kraju. Spadki temperatur jak na luty będą jednak słabe, bo na ogół nie powinniśmy zanotować dwucyfrowych wartości. Mimo to, nawet taki mróz po ostatnich bardzo ciepłych dniach, jest znaczą zmianą pogody i zarazem przypomnieniem, że nadal trwa zima, choć pogoda bardziej przypomina przedwiośnie i okresami termiczną wiosnę. Z kolei między 19-20 lutego w czasie przejście kolejnego frontu atmosferycznego spodziewamy się miejscami między Mazurami i Podlasiem oraz w górach opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Kolejnego większego ocieplenia z temperaturami kilkunastu st. C. w dzień, spodziewamy się w Polsce w przyszłym tygodniu od 22-23 lutego.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!