| |
Zagrożenie!
 Wraca lato z upałem. Temperatura sięgnie 35 stopni. Burze z nawałnicami zakończą falę gorąca

Wraca lato z upałem. Temperatura sięgnie 35 stopni. Burze z nawałnicami zakończą falę gorąca

Po zimnej pierwszej dekadzie sierpnia czeka nas okresowy powrót gorącego i miejscami upalnego lata. Temperatury maksymalne sięgną około 30-35 st. C. Lato nie powiedziało więc jeszcze ostatniego słowa i tak jak się spodziewaliśmy szczególnie gorąco zrobi się w połowie miesiąca, aczkolwiek znacznie cieplej będzie już w ten weekend. Wszystko przez zmiany w układzie pola barycznego nad Europą. Dzięki obecności pola wyżowego oraz odpowiedniej pozycji fali górnej w troposferze dojdzie do adwekcji ciepłego powietrza.

Upał wróci do Polski. Prognozowane maksymalne temperatury w Europie, jakie mogą wystąpić między 14-16 sierpnia 2023

Wraca lato z upałem do Polski w sierpniu 2023, temperatura sięgnie 35 st. C. Falę gorąca zakończą burze z nawałnicami

Zanim poczujemy podmuch gorącego i upalnego lata, to wcześniej mieliśmy wyjątkowo zimną pierwszą dekadę sierpnia, która w skali całej Polski zapisała się z anomalią temperatury o około 2,3 st. C. poniżej normy wieloletniej. Zupełnie inaczej będzie w trakcie nadchodzącego ocieplenia, bo średnie temperatury dobowe będą wtedy miejscami nawet o 5-9 st. C. powyżej normy. Sierpień zacznie więc odrabiać straty termiczne z początku miesiąca i już około 20 sierpnia będzie w normie.

Poczujemy podmuch gorącego i upalnego lata w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie za okres 14-16 sierpnia 2023

Upał sięgnie Polski, sierpień 2023, fala upałów potrwa co najmniej kilka dni

Do Polski od najbliższego weekendu coraz szerszym strumieniem z południowego zachodu zacznie napływać coraz cieplejsza masa powietrza polarnomorskiego, nie będzie to powietrze zwrotnikowe. Już w sobotę 12 sierpnia na zachodzie kraju, zwłaszcza między Ziemią Lubuską, Wielkopolską, Dolnym Śląskiem i Opolszczyzną sięgnie zanotujemy około 28-30 st. C. W niedzielę 13 sierpnia gorąco i miejscami upalnie z temperaturą do 28-31 st. C. będzie szczególnie na południu i wschodzie kraju, zwłaszcza od południowego Podlasia przez Mazowsze, Lubelszczyznę po południowe regiony.

Prognozowany upał w Polsce, 14 sierpnia 2023

Lato z upałem wraca do Polski, 14 sierpnia 2023

Apogeum ocieplenia czeka nas w trakcie nowego tygodnia, gdy upał na poziomie 30-33 st. C. może wystąpić na znacznym obszarze kraju, lokalnie do około 34-35 st. C. Co ciekawe, takie temperatury wskazuje głównie model GFS, a europejski model ECMWF wskazuje wzrost temperatur o kilka st. C. niższy z uwagi na nieco dłużej utrzymujące się zachmurzenie ograniczające wpływ słonecznej pogody nagrzewającej powietrze.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 15 sierpnia 2023

Gorące i upalne lato w sierpniu 2023 sięgnie Polski, fala upałów do 35 st. C., będą burze z nawałnicami

Jeśli w tym okresie będzie przeważać słoneczna pogoda, a okresy zachmurzenia konwekcyjnego będą krótsze, to faktycznie skala upałów może być zgodna ze wskazaniami modelu GFS. Nie zmienia to jednak faktu, że ocieplenie i powiew gorącego i chwilami upalnego lata w Polsce za kilka dni jest pewny. Temperatury maksymalne do około 28-35 st. C. w wielu regionach na pewno wystąpią.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, 15 sierpnia 2023

Burze z nawałnicami po upalne w Polsce, 15 sierpnia 2023

Obszar pola wyżowego nad Europą przechodzący przez Polskę będzie dość rozległy, ale z uwagi na kilka jego centrów nie będzie bardzo silny. Z tego powodu co jakiś czas będą się prześlizgiwać strefy frontowe z przelotnymi opadami i rozproszonymi burzami, które miejscami zakłócą okres gorącego lata. Prognozy tych opadów będziemy wskazywać w codziennych prognozach burzowych. Podobnie, jak w przypadku poprzednich fal gorąca, również w tym przypadku okres słonecznego i upalnego lata zakończą miejscami burze z nawałnicami. Ich zasięg i termin wystąpienia wskażemy w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!