Pogoda. Wodospad Iguazu - jeden z największych wodospadów prawie suchy
Niezwykłe wrażenie robi obecnie Wodospad Iguazú leżący na granicy argentyńsko - brazylijskiej. Iguazu ma szerokość około 2 km i składa się z 275 odrębnych progów skalnych. Zwykle średni przepływ wody wynosi 1756 m³/s. Wówczas szum wody jest słyszany w promieniu aż 20 km!
Wodospad Iguazú - różnica między normalnym dopływem, a obecnym jest dramatyczna
Wodospad Iguazú doświadczył właśnie dramatycznego spadku objętości wody z powodu braku opadów deszczu. 275 mniejszych wodospadów dostarcza do głównego wodospadu zaledwie 288 m³/s! Jest to mniejsza suma od poprzedniej suszy z 2006 roku, gdy dopływało 300 m³/s.
Główny nurt wodospadu przebiega przez Diabelską Gardziel, czyli największą kaskadę wodospadu Iguazu. Woda w tym miejscu spada aż z 82 m! Wodospad wygląda najefektowniej w porze deszczowej, gdy od listopada, do marca jest zasilany przez największą sumę wody.
W XX wieku zdarzały się lata, gdy w czasie suszy nurt bardzo osłabł. Podobno na przełomie maja i czerwca 1978 roku było tak sucho, że z krawędzi urwiska w ogóle nie spadała woda. Był to pierwszy taki przypadek od suszy w 1934 roku.
Zwykle wodospad Iguazu ma pełno wody
Lokalne media informują, że obecny spadek objętości wody jest spowodowany przez brak opadów deszczu, a także przez brazylijskie firmy energetyczne, które zamykają zapory. Z tego powodu pojawiły się problemy z zaopatrzeniem w wodę mieszkańców w regionie Puerto Iguazu.
DobraPogoda24, Instagram