| |
Zagrożenie!
Wkracza Dawid nad Polskę. Niesie burze z ulewami i gradem. Wydano alerty pogodowe

Wkracza Dawid nad Polskę. Niesie burze z ulewami i gradem. Wydano alerty pogodowe

Z zachodu do Polski zbliża się płytki niż Dawid wbudowany w strefę frontu atmosferycznego i lokalnych linii zbieżności wiatru. Jego centrum w ciągu najbliższej doby do 24 maja przemieści się na południowy wschód. W tym czasie miejscami przyniesie burze z gradem i ulewnym deszczem, zwłaszcza na zachodzie i południu kraju. Komórki burzowe będą niemal stacjonarne lub wolno przemieszczające. Głównym ryzykiem są ulewne opady deszczu mogące powodować lokalne zalania i podtopienia. Wydano alerty pogodowe.

Dawid zbliżający się do Polski o godzinie 08:50, 23 maja 2023 z naniesionym kierunkiem przemieszczenia w ciągu najbliższej doby. Dane: Eumetsat

Cyklon Dawid wkracza do Polski, będą burze z gradem i ulewami, możliwe zalania i podtopienia, wydano alerty pogodowe, 23-24 maja 2023

Pierwsze burze już o poranku wystąpiły na południu Dolnego Śląska. Grzmiało i padało m.in. w rejonie Jeleniej Góry i Wałbrzycha. Obecnie strefa frontowa z opadami rozciąga się od Pomorza Zachodniego przez Ziemie Lubuską po Dolny Śląsk. Na tym obszarze miejscami opady mają umiarkowane i dość intensywne natężenie.

Prognoza zasięgu opadów do godziny 14:00, 23 maja 2023

Cyklon Dawid nad Polską niesie ulewy i burze z gradem, możliwe zalania i podtopienia 23-24 maja 2023

Główne ryzyko dość silnych burz z ulewami i lokalnie z gradem obejmuje w ciągu najbliższej doby szczególnie miejscami południowe dzielnice kraju, zwłaszcza między Dolnym Śląskiem, Opolszczyzną, Górnym Śląskiem po lokalnie Małopolskę i Podkarpacie.  Najważniejszym zagrożeniem w trakcie burz będą intensywne opady deszczu do 10-40 mm, punktowo modele dużej rozdzielczości wskazują większe sumy opadów. Zagrożenie ze strony gradu do 1-3 cm i silnego wiatru do 50-70 km/h będzie mniejsze.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce do godziny 17:00, 23 maja 2023

Cyklon Dawid nad Polską, niesie ulewy i gradobicia, będą zalania i podtopienia 23-24 maja 2023

Intensyfikacja zjawisk burzowych nastąpi szczególnie w godzinach około południowych lub popołudniowych i utrzyma się do wieczora. Ze względu na słaby przepływ powietrza w troposferze potencjalne komórki burzowe będą wolno przemieszczać się i z tego powodu możliwe są większe lokalne akumulacje opadów prowadzące do punktowych zalań i podtopień.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 24 maja 2023

Prognoza burz dla Polski, cyklon Dawid 23-24 maja 2023

Ze względu na prognozowany potencjał zjawisk burzowych został wydany alert pierwszego stopnia. W środę 24.05 o poranku zostanie on zaktualizowany szczególnie o południowo wschodnie dzielnice kraju, gdzie znajdzie się centrum płytkiego niżu i tam będą miejscami możliwe ulewne opady deszczu i burze.

Prognoza burz dla Polski według IMGW do godziny 20:00, 23 maja 2023

Zachęcamy w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin do śledzenia danych radarowych oraz wykrytych wyładowań przez detektory burzowe. Liczymy również na Wasze raporty pogodowe, które mogą się pojawić w kolejnym wpisie.

Prognoza zasięgu opadów i lokalnych burz w Polsce do godziny 14:00, 24 maja 2023

Ulewy i burze w Polsce, cyklon Dawid gdzie zagrzmi i popada 24 maja 2023

W środę 24.05 najwięcej opadów i lokalnych burz pojawi się na południowym wschodzie kraju, zwłaszcza między Ziemią Świętokrzyską, południem Mazowsza i Podkarpaciem oraz początkowo Małopolską. 

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!