| |
Zagrożenie!
Wisła bliska historycznego rekordu. Królowa rzek w Polsce szybko wysycha. Następna fala upałów ustanowi rekord?

Wisła bliska historycznego rekordu. Królowa rzek w Polsce szybko wysycha. Następna fala upałów ustanowi rekord?

Ostatnie ulewy na wschodzie i południu niewiele poprawiły sytuację na polskich rzekach. Nadal trwa susza hydrologiczna. Aktualnie aż 108 stacji notuje niżówkę hydrologiczną. Jest to sytuacja gdy przepływy wody są poniżej przyjętego poziomu granicznego określanego przez średni niski przepływ z wielolecia (SNQ). Kilka dni wcześniej przed ulewami takich stacji było 155. W kolejnych dniach, zwłaszcza w drugiej połowie lipca poziom wody w rzekach ponownie zacznie spadać. Niepokojąco wygląda stan wody w Wiśle. Królowa polskich rzek w Warszawie zbliżyła się do historycznego minimalnego rekordu. Jest spore prawdopodobieństwo, że następna fala upałów umożliwi ustanowienie nowego rekordu poziomu wody lub będziemy się ocierać o historyczny rekord przez całe lato.

Niski stan wody w Wiśle, warszawska dzielnica Wilanów, 4 lipca 2022

Susza hydrologiczna w Polsce, bardzo niski stan wody w Wiśle, blisko rekordu, lipiec 2022, najnowsze zdjęcia

Zdjęcia Wisły z rejonu Warszawy wykonane z motolotni przesłał do naszej redakcji Artur Ostrowski. 

Niski stan wody w Wiśle w rejonie Warszawy, dzielnica Wilanów

Bardzo niski stan wody w Wiśle, blisko rekordowego minimum w Warszawie, najnowsze zdjęcia lipiec 2022

Najniższy stan wody w Wiśle w Warszawie notowano w sierpniu 2015 roku. Wówczas zmierzono zaledwie 26 cm. Aktualnie na stacji Warszawa Bulwary notuje się 44 cm, a 4 lipca było zaledwie 33 cm. Do wyrównania rekordu zabrakło zaledwie 7 cm. Obecnie stan wody nieco wzrósł, gdyż jest to efekt ulewy, jaka pojawiła się w Polsce w dorzeczu Wisły między 5/6 lipca. Warto dodać, że woda w Wiśle w Warszawie przed pojawieniem się fali upałów na przełomie czerwca i lipca miała 60 cm. Po upale obniżyła się aż o 27 cm. Wiele wskazuje na to, że kolejna fala upałów może spowodować znaczący spadek stanu wody i atak na nowy rekord, gdyż obecny nieznaczny wzrost poziomu wody jest tylko chwilowy.

Susza hydrologiczna w Polsce. Niski stan wody w Wiśle

Niski stan wody w Wiśle, zdjęcia, lipiec 2022, susza hydrologiczna w Polsce, pomiary

Wyjątkowo niski stan wody w Wiśle mamy powyżej Warszawy. Na stacji hydrologicznej w miejscowości Gusin notuje się obecnie tylko 32 cm. Zamiast silnego nurtu w największej polskiej rzece, coraz częściej pojawiają duże obszary piaszczystego dna, które zaczynają przypominać wyglądem długie plaże.

Duże obszary bez wody w korycie Wisły w rejonie Warszawy, lipiec 2022. Foto: Jacek Skudlarski

Bardzo niskich poziom wody w polskich rzekach, niski stan wody w Wiśle, Warszawa, lipiec 2022

Mimo, że poziom wody w Wiśle jest wyjątkowo niski, to odradzamy przechodzenie rzeki z jednego brzegu na drugi. Pod płytką wodą dno jest nierówne i czasami kamieniste. W takiej sytuacji nietrudno o poślizgnięcie i tragedię.

Stan wody w polskich rzekach, 8 lipca 2022. Dane: IMGW

Susza hydrologiczna w Polsce, lipiec 2022, mapa polskich rzek

Na powyższej mapie kolorem czarnym oznaczono stan niski wody w rzekach. Niebieski to stan średni, a żółtym wysoki. Jak widać, stan wody w Wiśle na niemal całej długości jest niski. Zwykle najniższy stan wody w Wiśle notujemy w sierpniu. W tym roku gdyby fala upałów z przełomu czerwca i lipca potrwała dłużej o 3-4 dni, to z pewnością zostałby wyrównany rekord sprzed 7 lat, a być może ustanowiony nowy. W kolejnych tygodniach nadal musimy bacznie przyglądać się rozwojowi sytuacji, gdyż takiej możliwości nie możemy wykluczyć.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!