| |
Zagrożenie!
Wir niżowy dotrze z zachodu. Będą częstsze wichury w Polsce. Wiatr przekroczy 80-100 km/h

Wir niżowy dotrze z zachodu. Będą częstsze wichury w Polsce. Wiatr przekroczy 80-100 km/h

Od kilku tygodni sytuacja atmosferyczna nad Polską niewiele się zmienia, bo nadal dominujący wpływ na warunki pogodowe ma cyrkulacja strefowa. W kolejnych dniach wpływ Atlantyku z niżami i frontami atmosferycznymi stanie się bardziej dynamiczny, dlatego należy się spodziewać częstszego przechodzenia stref z przelotnymi opadami. Okresami zacznie rosnąć prędkość wiatru również poza górami. W niektórych regionach będziemy mieć wichury, gdyż prędkość wiatru przekroczy 70-100 km/h. Najbliższy epizod z silnym wiatrem czeka nas 12 stycznia 2023, gdy na pogodę, zwłaszcza w północno zachodniej Polsce wpłynie wir niżowy znad południowego Bałtyku.

Prognozowany wir niżowy nad południowym Bałtykiem, 12/13 stycznia 2023

Wir niżowy przyniesie wichury w Polsce, prognoza ciśnienia i wiatr 12-13 stycznia 2023

Nad Atlantykiem nadal roi się od cyklonów i wtórnych ośrodków niżowych. Przemieszczają się z zachodu na wschód i północny wschód zgodnie z położeniem prądu strumieniowego. Taka sytuacja baryczna chroni nas przed powrotem prawdziwej zimy z całodobowym mrozem i śnieżycami przynoszącymi trwalszą pokrywę śniegu. Zima nadal ogranicza się jedynie do epizodów o ograniczonym zasięgu, wyjątek stanowią wysokie góry.

Prognozowane położenie wiru niżowego w rejonie północno zachodniego wybrzeża Polski wraz ze strefą opadów, do godziny 16:00, 12 stycznia 2023

Wir nożowy przyniesie opady i wichury, prognoza opadów i wiatru, 12 stycznia 2023

Omawiany niewielki niż pojawi się w rejonie polskiego wybrzeża na południowym Bałtyku już w czwartek 12 stycznia. W ciągu dnia będzie się przemieszczał na wschód i w tym czasie jego front atmosferyczny przyniesie miejscami opady deszczu przemieszczające się z zachodu na wschód i północny wschód kraju, przy czym najwięcej opadów jest prognozowanych na północnym zachodzie i północy kraju.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 19:00, 12 stycznia 2023

Będą wichury w Polsce, wir niżowy pojawi się 12 stycznia 2023, najnowsza prognoza wiatru

Wir niżowy przemieszczając się wzdłuż południowego Bałtyku na wschód spowoduje w Polsce wzrost poziomego gradientu ciśnienia. Różnica między południową i północną Polską sięgnie maksymalnie około 17-20 hPa. Wiatr w tym czasie nasili się szczególnie w województwie zachodniopomorskim, kujawsko pomorskim, lubuskim, na południu dolnośląskiego oraz w pomorskim i okresami w wielkopolskim. Na tym obszarze wiatr w porywach osiągnie do 55-85 km/h, a w Sudetach powyżej 100 km/h. 

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce między 12/13 stycznia 2023. Model GFS

Wichury w Polsce, godzinowa prognoza wiatru 12 stycznia 2023

Wiatr osiągający lub przekraczający 70 km/h jest definiowany w Polsce, jako wichura i może już powodować pierwsze lokalne szkody. Nie będzie to jeszcze tak silny żywioł, jak w zeszłym roku szczególnie w lutym, ale miejscami odczujemy silne porywy wiatru. Na tym jednak nie koniec, bo w następnych dniach stycznia również, co jakiś czas w niektórych regionach silniej powieje, dlatego zachęcamy do sprawdzania prognoz bieżących, z uwagi na dynamiczne warunki atmosferyczne i zmienne trajektorie ośrodków niżowych.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego nad Europę na wysokości 1,5 km, między 12/13 stycznia 2023

Wichury i ciepły styczeń 2023 w Polsce, prognoza na mapie temperatury 12 stycznia 2023

To co definiuje cyrkulację strefową związaną z aktywnością Atlantyku, to nie tylko częste przelotne opady i wędrujące fronty atmosferyczne z niżami, ale również adwekcje łagodnych mas powietrza. Zazwyczaj w tym czasie jest znacznie cieplej niż wynika z normy klimatycznej w sezonie zimowym. 

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie do 15 stycznia 2023

Cyrkulacja strefowa i częstsze wichury w Polsce, ciepły styczeń 2023, prognoza temperatury do 15 stycznia

Następne dni stycznia nadal będą przynosić temperatury znacznie wyższe od normy klimatycznej. Do 9 stycznia średnia krajowa temperatura, od początku miesiąca jest o blisko 7 st. C. powyżej normy wieloletniej. Najnowsza prognoza do połowy stycznia nadal wskazuje, że temperatury w Polsce w zależności od regionu będą o 4-8 st. C. wyższe od normy. O powrocie mroźnej i śnieżnej zimy na niziny nadal możemy zapomnieć.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!