| |
Zagrożenie!
Wiosenne burze przejdą przez Polskę. Będzie potężny kontrast temperatury. Nawet 20 stopni różnicy na obszarze kraju

Wiosenne burze przejdą przez Polskę. Będzie potężny kontrast temperatury. Nawet 20 stopni różnicy na obszarze kraju

Dynamiczne i bardzo zmienne warunki pogodowe w tym tygodniu w Polsce są wyjątkowe, bo występują olbrzymie skrajności. Bardzo ciekawie zapowiada się piątek 10 marca 2023. Między północnymi i południowymi dzielnicami kraju dojdzie do starcia zimy z wiosną. Gdy na południu miejscami, zwłaszcza w Małopolsce będzie nawet 17-19 st. C., to na północy w rejonie Suwalszczyzny ma być lekki mróz i zanikająca śnieżyca. Czeka nas potężny kontrast temperatury, ponadto prawdopodobnie rozwiną się pierwsze w pełni wiosenne burze.

Zderzenie termicznej zimy z wiosną w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury o godzinie 13:00, 10 marca 2023

Pierwsze wiosenne burze i potężny kontrast temperatury w Polsce, starcie zimy z wiosną, prognoza anomalii temperatury 10 marca 2023

W piątek 10.03 nad Polską będzie się znajdował ciepły front atmosferyczny przebiegający z zachodu na wschód przez centrum kraju. Oddzieli on bardzo ciepłe powietrze napływające z południowego zachodu Europy, od znacznie chłodniejszego zalegającego na północy. W czasie gdy na południu Polski temperatura szczególnie w Małopolsce, zwłaszcza w rejonie Tarnowa może dochodzić do około 17-19 st. C., to w tym czasie na Suwalszczyźnie ma być około -2/0 st. C. na co wskazują najnowsze wyliczenia m.in. modelu ICON.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 14:00, 10 marca 2023

Starcie zimy z wiosną w Polsce, potężna różnica temperatury, będzie śnieżyca i powiew wiosny, prognoza temperatury 10 marca 2023

Mało tego, na północnym wschodzie Polski ma wtedy zanikać śnieżyca, a na południu i południowym wschodzie będzie pogodnie z wysoką wiosenną temperaturą. Takie sytuacje i skrajności nie są częste, ale mają prawo się zdarzyć, gdyż to wynika z naszego położenia geograficznego. W naszej części Europy dochodzi właśnie dość często do zderzenia różnych mas powietrza w zależności od układu barycznego w danym okresie.

Prognozowane położenie śnieżycy i opadów deszczu w Polsce o godzinie 10:00, 10 marca 2023

Zanikająca śnieżyce, pierwsze wiosenne burze i olbrzymia różnica temperatury w Polsce, prognoza opadów i temperatury 10 marca 2023

Na tym jednak nie koniec atrakcji pogodowych, bo w piątek 10.03 w trakcie dnia po południowej stronie frontu zacznie rosnąć chwiejność termodynamiczna atmosfery i szczególnie z upływem popołudnia i wieczorem wzrośnie prawdopodobieństwo rozwinięcia pierwszych w pełni wiosennych burz. Zjawiska konwekcyjne mają być rozproszone, ale ich możliwość rozwinięcia wystąpi o ile występujący wiatr fenowy na południu znacznie nie zredukuje możliwości rozwoju burz. Zachęcamy, aby sprawdzać czy faktycznie powstaną i będą burze w Polsce na danych z detektorów burzowych. Ich ryzyko pojawi się lokalnie głównie w południowej połowie kraju.

Prognozowana chwiejność atmosfery w Polsce sprzyjająca powstaniu lokalnych burz o godzinie 16:00, 10 marca 2023

Wiosenne burze przejdą przez Polskę, prognoza burz 10 marca 2023

O potencjale możliwego potężnego kontrastu temperatury w ciągu dnia na obszarze Polski świadczą także wartości temperatur, jakie były notowane w czwartek 09.03 o poranku. Między najcieplejszą i najchłodniejszą stacją synoptyczną było aż 19,2 st. C. różnicy temperatury. Najniższą temperaturę -9,7 st. C. notowano w Lęborku, a najwyższą 9,5 st. C. w Przemyślu. Ostatecznie w Lęborku temperatura minimalna na wysokości 2m spadła do -10,4 st. C., a przy gruncie do -12 st. C.

Olbrzymi kontrast temperatury w Polsce notowany o godzinie 06:00, 9 marca 2023. Dane: IMGW

Potężny kontrast i różnica temperatury w Polsce 9-10 marca 2023, pomiary temperatury

Jeśli najnowsze prognozy temperatury na piątek się sprawdzą, to kontrast między najcieplejszym i najchłodniejszym regionem Polski w ciągu dnia o tej samej porze może oscylować w pobliżu około 20 st. C. Będziemy o tym kontraście informować na bieżąco. Wcześniej sprawdźcie najnowsze prognozy pogody dla wybranych regionów, które aktualizujemy według najnowszych danych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!