Wiosenne burze przejdą przez Polskę. Będzie potężny kontrast temperatury. Nawet 20 stopni różnicy na obszarze kraju
Dynamiczne i bardzo zmienne warunki pogodowe w tym tygodniu w Polsce są wyjątkowe, bo występują olbrzymie skrajności. Bardzo ciekawie zapowiada się piątek 10 marca 2023. Między północnymi i południowymi dzielnicami kraju dojdzie do starcia zimy z wiosną. Gdy na południu miejscami, zwłaszcza w Małopolsce będzie nawet 17-19 st. C., to na północy w rejonie Suwalszczyzny ma być lekki mróz i zanikająca śnieżyca. Czeka nas potężny kontrast temperatury, ponadto prawdopodobnie rozwiną się pierwsze w pełni wiosenne burze.
Zderzenie termicznej zimy z wiosną w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury o godzinie 13:00, 10 marca 2023
W piątek 10.03 nad Polską będzie się znajdował ciepły front atmosferyczny przebiegający z zachodu na wschód przez centrum kraju. Oddzieli on bardzo ciepłe powietrze napływające z południowego zachodu Europy, od znacznie chłodniejszego zalegającego na północy. W czasie gdy na południu Polski temperatura szczególnie w Małopolsce, zwłaszcza w rejonie Tarnowa może dochodzić do około 17-19 st. C., to w tym czasie na Suwalszczyźnie ma być około -2/0 st. C. na co wskazują najnowsze wyliczenia m.in. modelu ICON.
Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 14:00, 10 marca 2023
Mało tego, na północnym wschodzie Polski ma wtedy zanikać śnieżyca, a na południu i południowym wschodzie będzie pogodnie z wysoką wiosenną temperaturą. Takie sytuacje i skrajności nie są częste, ale mają prawo się zdarzyć, gdyż to wynika z naszego położenia geograficznego. W naszej części Europy dochodzi właśnie dość często do zderzenia różnych mas powietrza w zależności od układu barycznego w danym okresie.
Prognozowane położenie śnieżycy i opadów deszczu w Polsce o godzinie 10:00, 10 marca 2023
Na tym jednak nie koniec atrakcji pogodowych, bo w piątek 10.03 w trakcie dnia po południowej stronie frontu zacznie rosnąć chwiejność termodynamiczna atmosfery i szczególnie z upływem popołudnia i wieczorem wzrośnie prawdopodobieństwo rozwinięcia pierwszych w pełni wiosennych burz. Zjawiska konwekcyjne mają być rozproszone, ale ich możliwość rozwinięcia wystąpi o ile występujący wiatr fenowy na południu znacznie nie zredukuje możliwości rozwoju burz. Zachęcamy, aby sprawdzać czy faktycznie powstaną i będą burze w Polsce na danych z detektorów burzowych. Ich ryzyko pojawi się lokalnie głównie w południowej połowie kraju.
Prognozowana chwiejność atmosfery w Polsce sprzyjająca powstaniu lokalnych burz o godzinie 16:00, 10 marca 2023
O potencjale możliwego potężnego kontrastu temperatury w ciągu dnia na obszarze Polski świadczą także wartości temperatur, jakie były notowane w czwartek 09.03 o poranku. Między najcieplejszą i najchłodniejszą stacją synoptyczną było aż 19,2 st. C. różnicy temperatury. Najniższą temperaturę -9,7 st. C. notowano w Lęborku, a najwyższą 9,5 st. C. w Przemyślu. Ostatecznie w Lęborku temperatura minimalna na wysokości 2m spadła do -10,4 st. C., a przy gruncie do -12 st. C.
Olbrzymi kontrast temperatury w Polsce notowany o godzinie 06:00, 9 marca 2023. Dane: IMGW
Jeśli najnowsze prognozy temperatury na piątek się sprawdzą, to kontrast między najcieplejszym i najchłodniejszym regionem Polski w ciągu dnia o tej samej porze może oscylować w pobliżu około 20 st. C. Będziemy o tym kontraście informować na bieżąco. Wcześniej sprawdźcie najnowsze prognozy pogody dla wybranych regionów, które aktualizujemy według najnowszych danych.
DobraPogoda24.pl