| |
Zagrożenie!
Wiola sięgnie Polski. Koszmarne prognozy opadów deszczu i burz. Tak źle w tym roku jeszcze nie było

Wiola sięgnie Polski. Koszmarne prognozy opadów deszczu i burz. Tak źle w tym roku jeszcze nie było

Zapowiadaliśmy nastanie trwalszego wyżu nad Polską i prognozy sprawdzą się co do joty. W kierunku naszego kraju sięga kolejna strefa klina wyżowego tym razem związanego z antycyklonem Wiola z centrum ponownie w rejonie Wysp Brytyjskich. To właśnie ten układ wyżowy w kolejnych dniach zapewni nam przeważnie sporo słońca, ale również brak opadów i burz poza lokalnymi wyjątkami. Zacznie się nasilać susza, gdyż szybko spadnie wilgotność gleby i ściółki leśnej. W lasach będzie duże zagrożenie pożarowe. Kiedy spadnie deszcz?

Koszmarne prognozy opadów. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres do 4 czerwca 2023

Antycyklon Wiola sięgnie Polski, koszmarne prognozy opadów, kiedy spadnie deszcz, nasili się susza na początku czerwca 2023

Przełom maja i czerwca w Polsce zapowiada się ze znikomą sumą opadów. Jeśli w ogóle coś popada, to tylko lokalnie i przelotnie. Będą to opady konwekcyjne pochodzenia burzowego o bardzo ograniczonym zasięgu na ogół związane ze zjawiskami wewnątrzmasowymi w środowisku hamującego układu wyżowego.

Susza nasili się w Polsce. Aktualnie prognozowana suma opadów do 7 czerwca 2023

Suchy wyż Wiola w Polsce, kiedy spadnie deszcz, prognoza opadów do 7 czerwca 2023

Warunki pogodowe w kolejnych dniach w Polsce będą bardzo monotonne, bo związane z oddziaływaniem wyżu. Możemy liczyć na umiarkowane temperatury bez upałów, aczkolwiek w dzień do słońca będzie się robić gorąco. Operujące słońce przy niewielkim i okresami umiarkowanym zachmurzeniu będzie bardzo szybko wysuszać glebę szczególnie w warstwie powierzchniowej, gdzie znajduje się system korzeniowy wielu roślin uprawnych. Krótko mówiąc będziemy "wysychać na wiór" i w cale nie przesadą będzie to określenie.

Prognozowane położenie antycyklonu Wiola z zasięgiem oddziaływania w Europie o godzinie 14:00, 29 maja 2023

Susza nasili się w Polsce, kiedy spadnie deszcz, prognoza antycyklonu Wiola

Przyczyną takiej sytuacji jest występowanie trwałego układu wyżowego w rejonie Wysp Brytyjskich. Wcześniejszy wyż Vera przechodzący przez Polskę na wschód Europy zapoczątkował trwalszą stabilizację pogody w miniony weekend, a teraz w jego miejsce pojawił się wyż Wiola sięgający klinem w głąb Europy, w tym nad Polskę. Umowną granicą oddziaływania pola wyżowego i niżowego jest izobara 1015 hPa na mapach synoptycznych.

Wilgotność gleby w Polsce w warstwie powierzchniowej do głębokości 7 cm, 28 maja 2023. Dane: Eumetsat / IMGW

Susza coraz większa w Polsce, wilgotność gleby przełom maja i czerwca 2023

Problem suszy glebowej zaczyna się szybko nasilać. Obecnie miejscami szczególnie na obszarze Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, Lubuskiej, północnego Mazowsza, Pomorza Zachodniego, Warmii, Mazur po wschodnie Podlasie oraz rejon między Kujawami i wschodnim Pomorzem notuje się wilgotność gleby na poziomie poniżej 40-20%, czyli mówimy już o faktycznym deficycie wilgoci niezbędnej do rozwoju roślin. Nasuwa się pytanie, kiedy ponownie opady deszczu w Polsce zaczną częściej występować?

Prawdopodobieństwo opadów i temperatur w Polsce na przykładzie Łodzi do 11 czerwca 2023

Koszmarne prognozy opadów i burz w Polsce, antycyklon Wiola, kiedy spadnie deszcz, prognoza do 11 czerwca 2023

Z prognoz długoterminowych opartych na wiązkach europejskiego modelu ECMWF wynika, że nie nastąpi to szybko. Aktualnie prawdopodobieństwo takich opadów zaczyna w prognozach rosnąć szczególnie od około 8-10 czerwca (+/- 1 dzień), ale nadal są to wstępne prognozy. Wcześniej co najwyżej popada lokalnie i przelotnie, głównie na południu kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich. O wszelkich zmianach w prognozach będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!