
Wiola sięgnie Polski. Koszmarne prognozy opadów deszczu i burz. Tak źle w tym roku jeszcze nie było
Zapowiadaliśmy nastanie trwalszego wyżu nad Polską i prognozy sprawdzą się co do joty. W kierunku naszego kraju sięga kolejna strefa klina wyżowego tym razem związanego z antycyklonem Wiola z centrum ponownie w rejonie Wysp Brytyjskich. To właśnie ten układ wyżowy w kolejnych dniach zapewni nam przeważnie sporo słońca, ale również brak opadów i burz poza lokalnymi wyjątkami. Zacznie się nasilać susza, gdyż szybko spadnie wilgotność gleby i ściółki leśnej. W lasach będzie duże zagrożenie pożarowe. Kiedy spadnie deszcz?
Koszmarne prognozy opadów. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres do 4 czerwca 2023
Przełom maja i czerwca w Polsce zapowiada się ze znikomą sumą opadów. Jeśli w ogóle coś popada, to tylko lokalnie i przelotnie. Będą to opady konwekcyjne pochodzenia burzowego o bardzo ograniczonym zasięgu na ogół związane ze zjawiskami wewnątrzmasowymi w środowisku hamującego układu wyżowego.
Susza nasili się w Polsce. Aktualnie prognozowana suma opadów do 7 czerwca 2023
Warunki pogodowe w kolejnych dniach w Polsce będą bardzo monotonne, bo związane z oddziaływaniem wyżu. Możemy liczyć na umiarkowane temperatury bez upałów, aczkolwiek w dzień do słońca będzie się robić gorąco. Operujące słońce przy niewielkim i okresami umiarkowanym zachmurzeniu będzie bardzo szybko wysuszać glebę szczególnie w warstwie powierzchniowej, gdzie znajduje się system korzeniowy wielu roślin uprawnych. Krótko mówiąc będziemy "wysychać na wiór" i w cale nie przesadą będzie to określenie.
Prognozowane położenie antycyklonu Wiola z zasięgiem oddziaływania w Europie o godzinie 14:00, 29 maja 2023
Przyczyną takiej sytuacji jest występowanie trwałego układu wyżowego w rejonie Wysp Brytyjskich. Wcześniejszy wyż Vera przechodzący przez Polskę na wschód Europy zapoczątkował trwalszą stabilizację pogody w miniony weekend, a teraz w jego miejsce pojawił się wyż Wiola sięgający klinem w głąb Europy, w tym nad Polskę. Umowną granicą oddziaływania pola wyżowego i niżowego jest izobara 1015 hPa na mapach synoptycznych.
Wilgotność gleby w Polsce w warstwie powierzchniowej do głębokości 7 cm, 28 maja 2023. Dane: Eumetsat / IMGW
Problem suszy glebowej zaczyna się szybko nasilać. Obecnie miejscami szczególnie na obszarze Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, Lubuskiej, północnego Mazowsza, Pomorza Zachodniego, Warmii, Mazur po wschodnie Podlasie oraz rejon między Kujawami i wschodnim Pomorzem notuje się wilgotność gleby na poziomie poniżej 40-20%, czyli mówimy już o faktycznym deficycie wilgoci niezbędnej do rozwoju roślin. Nasuwa się pytanie, kiedy ponownie opady deszczu w Polsce zaczną częściej występować?
Prawdopodobieństwo opadów i temperatur w Polsce na przykładzie Łodzi do 11 czerwca 2023
Z prognoz długoterminowych opartych na wiązkach europejskiego modelu ECMWF wynika, że nie nastąpi to szybko. Aktualnie prawdopodobieństwo takich opadów zaczyna w prognozach rosnąć szczególnie od około 8-10 czerwca (+/- 1 dzień), ale nadal są to wstępne prognozy. Wcześniej co najwyżej popada lokalnie i przelotnie, głównie na południu kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich. O wszelkich zmianach w prognozach będziemy informować na bieżąco.
DobraPogoda24.pl