| |
Zagrożenie!

Zjawiska optyczne: wieniec słoneczny

Od Witka dostaliśmy kolejne zdjęcie ze zjawiskiem optycznym. „Witam, dzisiaj 20.05 przed zachodem udało mi się uwiecznić coś takiego. Gdy Słońce schowało się za chmurę, nad nią pojawiły się kolorowe łuki. Mam prośbę o wyjaśnienie tego zjawiska" - napisał.

Wieniec słoneczny na Podkarpaciu

Aby odpowiedzieć na pytanie Witka, warto wcześniej sprawdzić w jakim warunkach wykonano zdjęcie. W godzinach popołudniowych około 100 km od obserwatora przeszła silna burza nad Małopolską związana z superkomórką. W takim przypadku silne prądy wstępujące w wyniku konwekcji uniosły na znaczną wysokość kryształki lodu. Po burzy pozostało zachmurzenie za którym zaczęło zachodzić Słońce podświetlające dość cienką i półprzezroczystą warstwę zachmurzenia (czasami zamglenia lub mgły). W wyniku dyfrakcji światła doszło do zjawiska, które nazywamy wieńcem słonecznym. W tym czasie pojawiły się 3 kolorowe pierścienie, z których najsłabiej widoczny był na zewnątrz. „Całe zjawisko trwało około półtorej minuty” – dodał Witek.

 

Pamiętajmy, że wieniec ma zwykle postać barwnej poświaty (aureoli) wokół tarczy Słońca, ale może być widoczny również w pobliżu Księżyca. Często poświata jest otoczona słabo zabarwionymi, koncentrycznymi kręgami o tym samym układzie barw. Zdarza się również, że pojawiają się pierścienie, ale bez poświaty. Ponadto zjawiska optyczne tego typu są często zapowiedzią zmiany pogody, bowiem występują w pobliżu frontów atmosferycznych. 

Jest to kolejne ciekawe zjawisko, które udało się uwiecznić Witkowi po wcześniejszym nazywanym Green Flash.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!