| |
Zagrożenie!
Wielokomórkowe burze przejdą przez Polskę. Przyniosą grad, ulewny deszcz i silny wiatr. Będzie sporo wyładowań

Wielokomórkowe burze przejdą przez Polskę. Przyniosą grad, ulewny deszcz i silny wiatr. Będzie sporo wyładowań

Do Polski za chłodnym frontem znad Niemiec nasuwa się obszar bardzo chwiejnego powietrza w którym z upływem popołudnia i wieczorem dojdzie do inicjacji licznych burz. Spodziewamy się rozwinięcia układów wielokomórkowych, miejscami w formie liniowej, ale lokalnie niewykluczona jest również superkomórka. Burze przyniosą ulewny deszcz oraz niewielki grad z silnym wiatrem. Komórki burzowe mogą generować sporo wyładowań, jak na warunki pogodowe w marcu. Ostatecznie powinny wygasnąć w nocy z 25-26 marca. Zjawiska lokalnie będą na granicy pierwszego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego.

Zdjęcie satelitarne Polski z zaznaczonym pierwszym obszarem chwiejnego powietrza o godzinie 09:15, 25 marca 2023

Burze wielokomórkowe przejdą przez Polskę, spadnie grad i ulewny deszcz, będzie silny wiatr, prognoza burz 25-26 marca 2023

Na powyższym zdjęciu zaznaczyliśmy obszar kraju w którym powinny się rozwinąć w najbliższych godzinach pierwsze burze. Obszar chwiejnego powietrza z zachodu w ciągu dnia będzie się do wieczora przesuwać w głąb kraju na wschód i w zasadzie do końca dnia obejmie całą Polskę. Generalnie warunki do inicjacji burz na lokalnych liniach zbieżności wiatru wystąpią w wielu regionach, przy czym główna konwekcja jest spodziewana z upływem popołudnia i wieczorem.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza sprzyjający powstaniu zachmurzenia kłębiastego z burzami o godzinie 13:00, 25 marca 2023

Burze wielokomórkowe przyniosą ulewny deszcz i grad z silnym wiatrem w Polsce, gdzie jest burza 25 marca 2023

Na Polską będziemy notować spory kontrast pionowy temperatury w dolnej troposferze w chłodnym powietrzu polarnomorskim, dodatkowo w czasie przejaśnień i rozpogodzeń nastąpi nagrzanie przyziemnej warstwy atmosfery i jeszcze bardzie wzrośnie gradient temperatury prowadzący do rozwoju burzowych chmur Cumulonimbus. 

Prognoza burz dla Polski 25/26 marca 2023

Prognoza burz dla Polski 25-26 marca 2023

W sezonie burzowym tradycyjnie opracowujemy stosowne prognozy burz w których wskazujemy prawdopodobieństwo rozwoju i wystąpienia zjawisk konwekcyjnych wraz z ich potencjalną siłą. Lokalnie zjawiska mogą być na granicy 1 stopnia alertu pogodowego, ale w skali całego kraju nie zdecydowaliśmy się obecnie na wydanie tego stopnia.

Prognozowane rozproszone opady konwekcyjne, w tym miejscami możliwe burze wczesnym popołudniem, 25 marca 2023

Liniowe burze i superkomórki możliwe w Polsce, gdzie jest burza 25 marca 2023

Miejscami wystąpią liniowe układy konwekcyjne z wbudowanymi burzami. W ich rejonie będzie możliwy ulewny deszcz do około 5-15 mm, niewielki grad oraz silniejszy wiatr, w porywach do około 50-80 km/h. Spodziewamy się również licznych wyładowań atmosferycznych.

Prognozowane rozproszone opady w Polsce o godzinie 16:00, 25 marca 2023

Układy liniowe burz wystąpią w Polsce, gdzie zagrzmi i popada, mapa burz 25-26 marca 2023

Komórki burzowe z opadami będą się przesuwać dość szybko z zachodu na wschód. Z uwagi na możliwy rozwój licznych układów liniowych nie jest wykluczone przejście kilku burz w tym samym regionie Polski. Zalecamy aby sprawdzać gdzie jest burza na mapach z danymi z detektorów wyładowań.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!