| |
Zagrożenie!
Wiele dróg i budynków w wodzie. Ulewa w godzinę zalała miasto. Powódź błyskawiczna zaskoczyła kierowców

Wiele dróg i budynków w wodzie. Ulewa w godzinę zalała miasto. Powódź błyskawiczna zaskoczyła kierowców

Minionej doby przeszły silne burze związane z dwoma układami mezoskalowymi MCS między Czechami i Polską. W wielu regionach niszczący wiatr łamał drzewa i zrywał dachy, ponadto były gradobicia z gradem o średnicy do 4-8 cm. Pojawiały się również ogromne ulewy z sumami opadów przekraczającymi miejscami nawet 100 litrów na m2 ziemi. Doszło do licznych zalań i podtopień. Powódź błyskawiczne zaskoczyła szczególnie mieszkańców Czeskich Budziejowic, gdzie ulewa zalała miejscami miasto w zaledwie godzinę.

Skutki oberwania chmury i powodzi błyskawicznej w Czeskich Budziejowicach, 26 sierpnia 2023. Foto: FB Josef Cada

Potężna ulewa i powódź błyskawiczna w Czechach, zalane Czeskie Budziejowice w sierpniu 2023

W rejonie czeskiego miasta znajduje się kilka stacji meteorologicznych, ale centrum ulewy nie znalazło się nad żadną z oficjalnych czeskiej służby meteorologicznej. Posiłkujemy się więc danymi z prywatnych stacji. Na jednej z nich zanotowano sumę opadów aż 94 litrów wody na m2 ziemi i to w zaledwie godzinę. Maksymalne natężenie opadów osiągnęło w pewnym momencie aż 219 mm/h. Oberwanie chmury związane z burzami było więc potężne, tym bardziej, że wystąpiło nad rejonem miejskim.

Silne burze mezoskalowe MCS zanotowane między Czechami i Polską na 27 sierpnia 2023. Układ niósł ulewy, wichury i gradobicia z licznymi wyładowaniami

Ulewa i powódź błyskawiczna w Czeskich Budziejowicach, sierpień 2023

Ta potężna suma opadów w tak krótkim czasie na obszarze miejskich bardzo szybko doprowadziła do licznych zalań, podtopień i miejscami powodzi błyskawicznej. Wiele dróg znalazło się pod wodą, tak samo jak posesje. Woda zalała parkingi i piwnice. Autobusy miejskie próbowały się przedrzeć przez zalane drogi niczym amfibie. Trudna sytuacja panowała szczególnie w rejonach niżej położonych pod wiaduktami, gdzie część kierowców musiała się ewakuować z samochodów po ich zalaniu.

Skutki powodzi błyskawicznej w Czeskich Budziejowicach, 26 sierpnia 2023

Z powodu gwałtownych burz czescy strażacy musieli interweniować ponad 550 razy, z czego ponad połowę w Czeskich Budziejowicach. Zalaniu uległy również linie kolejowe. Z tego powodu wstrzymano pociągi na linii Praga - Czeskie Budziejowice na odcinku od Veseli nad Luznici.

Skutki powodzi błyskawicznej w Czeskich Budziejowicach, 26 sierpnia 2023

Również w Polsce podczas przejścia mezoskalowych układów burzowych mieliśmy ogromne opady deszczu, zwłaszcza na południu województwa śląskiego oraz lokalnie w Małopolsce. Na tym obszarze spadło miejscami ponad 40-100 litrów wody na m2 ziemi. Największa ulewa wystąpiła w rejonie Wisły, gdzie doszło do powodzi błyskawicznej. Dobowa suma opadów na tamtejszej stacji IMGW sięgnęła aż 108 litrów wody na m2 ziemi.

Sumy opadów deszczu zanotowane minionej doby do godziny 08:00, 27 sierpnia 2023 w rejonie Polski, Czech i Słowacji. Dane: system RainGRS IMGW

Ulewy i powodzie w Czechach, w godzinę zalało miasto Czeskie Budziejowice w sierpniu 2023

Z kolei w Polsce minionej doby ponad trzy tysiące razy interweniowali strażacy w związku z burzami i silnym wiatrem. Najwięcej interwencji było w województwie małopolskim, podkarpackim i śląskim, gdzie wydaliśmy wysoki drugi stopień alertu pogodowego. Natężenie zjawisk zmieściło się w stopniu ostrzeżenia. Silny wiatr uszkodził dachy około 260 budynków. Duży grad powodujący szkody spadł szczególnie w powiecie nowosądeckim.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 28 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Polski do 28 sierpnia 2023

Również najbliższej doby miejscami w Polsce wystąpią burze, przy czym im natężenie powinno być mniejsze w porównaniu do minionej doby. Burze wystąpią szczególnie w nocy na poniedziałek, zwłaszcza między wschodnimi dzielnicami województwa dolnośląskiego przez miejscami opolskie, śląskie, łódzkie w kierunku mazowieckiego. Miejscami burze pojawią się również na północy kraju. W rejonie burz może spaść do około 10-30 mm deszczu, lokalnie z gradem, a wiatr w porywach osiągnie do 60-90 km/h.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!