| |
Zagrożenie!
Wichury związane z orkanem pędzą do Polski. Będą burze i wiatr ponad 100 km/h. Mamy dokładną prognozę wiatru

Wichury związane z orkanem pędzą do Polski. Będą burze i wiatr ponad 100 km/h. Mamy dokładną prognozę wiatru

Przed nami gwałtowne i silne załamanie pogody związane z przejściem orkanu Dudley. Ten głęboki niż przemieści się znad rejonu Wysp Brytyjskich przez Bałtyk w kierunku Rosji. W tym czasie wpłynie bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce. Przyniesie bardzo silną wichurę z porywami wiatru miejscami przekraczającymi 100 km/h. Najsilniej powieje w rejonie burz i liniowych formacji szkwałowych. Punktowo możliwy wiatr nawet do około 110-130 km/h. Wichura uderzy w Polskę od zachodu już najbliższej nocy, szczególnie w czwartek 17 lutego 2022 nad ranem. W ciągu dnia będzie się przesuwać na wschód w głąb kraju. Mamy najnowsze dokładne prognozy wiatru. Sprawdźmy, godzina po godzinie, gdzie wiatr może powodować zniszczenia i liczne przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Wichury w Polsce. Prognozowane maksymalne porywy wiatru do końca dnia, 17 lutego 2022. Model ICON

Wichura i orkan Dudley w Polsce, najnowsza dokładna prognoza wiatru, 17 lutego 2022

Dynamiczny rozwój głębokiego niżu możemy obserwować bezpośrednio na najnowszych zdjęciach satelitarnych. Widać wyraźnie, że niż Ylenia (orkan Dudley) w kłębowisku chmur pod prądem strumieniowym w rejonie Wysp Brytyjskich szybko się pogłębia i przesuwa. W ciągu najbliższej doby przemieści się nad Bałtyk.

Zdjęcie satelitarne z położeniem orkanu Dudley i kierunkiem przemieszczenia niżu. Na południe od osi niżu spodziewana jest wichura. Dane: Eumetsat, godzina 09:15, 16 lutego 2022

Wichury w Polsce, dokładna prognoza wiatru, kiedy wichura uderzy, mapy wiatru 17 lutego 2022

Wichura w Polsce rozpocznie się w nocy 16/17 lutego 2022, zwłaszcza nad ranem na zachodzie i północnym zachodzie kraju. Wiatr najsilniej powieje w rejonie przelotnych opadów konwekcyjnych i możliwych liniowych formacji szkwałowych w towarzystwie burz.

Prognoza położenia niżu w Europie niosącego wichury. Noc 16/17 lutego 2022

Dokładna prognoza wichury i orkanu Dudley w Polsce, gdzie wiatr będzie najsilniejszy, mapa wiatru i ciśnienia 17 lutego 2022

Prognozy są skrajnie ekstremalne i powinny zostać niebawem rozsyłane alerty RCB. Na naszą uwagę zasługują przede wszystkim burzowe liniowe układy szkwałowe, bo właśnie w ich rejonie wiatr może być najsilniejszy. Mimo, że mamy jeszcze zimę meteorologiczną, to organizacja Estofex wydała najwyższy 3 stopień ostrzeżenia przed ekstremalnymi porywami wiatru i burzami. Taki stopień ostrzeżenia jest niezwykle rzadki i zdarza się głównie w lecie.

Prognoza burz dla Polski i Europy, 17 lutego 2022

Wichury i burze w Polsce, dokładna prognoza burz i wiatru, 17 lutego 2022

Niebezpieczne układy szkwałowe, będą bardzo dobrze widoczne wraz z kierunkiem przemieszczenia na aktualnych danych radaru meteorologicznego. Zalecamy, aby zobrazowania radarowe sprawdzać na bieżąco. Poniżej prezentujemy dokładną prognozę porywów wiatru, godzina po godzinie według niemieckiego modelu ICON.

Dokładna prognoza wichury w Polsce, od 16, do 18 lutego 2022. Prognoza godzinowa wiatru

Dodatkowo dla porównania do modelu niemieckiego ICON zamieszczamy prognozę amerykańskiego modelu GFS.

Prognoza maksymalnych porywów wiatru w Polsce, 17 lutego 2022. Model GFS

Najnowsza prognoza wichury w Polsce, porównanie prognoz, wiemy, gdzie wiatr będzie najsilniejszy, 17 lutego 2022

Uwzględniając wszystkie prognozy i wyciągając średnią, największy wiatr w czasie przejścia niżu związanego z orkanem Dudley, zostanie zanotowany w Polsce na obszarze od Wybrzeża przez Pomorze Zachodnie, Warmię, Ziemie Lubuską, Kujawy, Wielkopolskę, Dolny Śląsk, Ziemie Łódzką i Świętokrzyską, po miejscami Górny Śląsk, Opolszczyznę, Małopolskę, Mazowsze, Podkarpacie i Lubelszczyznę. Na tym obszarze wiatr w porywach osiągnie miejscami do 80-105 km/h, a lokalnie w rejonie formacji szkwałowych do 110, punktowo 120-130 km/h. Na Śnieżce wiatr osiągnie około 170 km/h. Druga wichura czeka nas w sobotę 19 lutego, ale o niej więcej dowiecie się w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!