| |
Zagrożenie!
Wichury związane z orkanem Franklin przechodzą przez Polskę. Rozwinęły się burze. Wiemy, kiedy wiatr ustąpi

Wichury związane z orkanem Franklin przechodzą przez Polskę. Rozwinęły się burze. Wiemy, kiedy wiatr ustąpi

Przez Polskę przechodzą wichury związane z orkanem Franklin przesuwającym się nad Bałtykiem w kierunku Łotwy. Przyczyną załamania pogody jest niż Antonia, który powoduje zagęszczenie izobar i wywołuje silne porywy wiatru. Miejscami rozwijają się burze. Wiatr w porywach na obszarze Polski może osiągnąć do 60-100 km/h. Lokalnie silniej powieje w górach oraz nad samym morzem. Sprawdźmy najnowsze prognozy wiatru oraz zobaczmy na mapach, kiedy wichury w Polsce ustaną.

Aktualne zdjęcie satelitarne wskazuje położenie orkanu Franklin nad Bałtykiem wraz z kierunkiem przemieszczenia i nowy głęboki niż nad Atlantykiem w rejonie Islandii. Dane: Eumetsat, godzina 09:30, 21 lutego 2022

Wichury związane z orkanem Franklin przechodzą przez Polskę, 21 lutego 2022. Miejscami występują burze, do kiedy wichury w Polsce

Wichury najsilniejsze będą dziś od Wybrzeża, Warmii, woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego przez kujawsko pomorskie, łódzkie, wielkopolskie, po lubuskie, dolnośląskie i południową Małopolskę. Na tym obszarze wiatr w porywach osiągnie do 70-90 km/h, a lokalnie w rejonie burz niewykluczone 100 km/h. Silniej powieje lokalnie nad samym morzem oraz w górach. Na Śnieżce wiatr osiągnął 180,1 km/h. Lokalne burze przed południem rozwinęły się na Dolnym Śląsku oraz na południu Ziemi Lubuskiej. Na tym jeszcze nie koniec. W ciągu dnia rozwiną się nowe komórki burzowe. Ich rejon wystąpienia wskazują na żywo detektory i dane radarowe.

Wichury w Polsce, prognozowane porywy wiatru do godziny 13:00, 21 lutego 2022. Model ECMWF

Wichury w Polsce, wiatr do 70-100 km/h, mapa wiatru, 21 lutego 2022

Na pozostałym obszarze Polski porywy wiatru będą słabsze do 55-75 km/h i na ogół nie powinny stanowić większego zagrożenia. Dzisiejsza wichura jest więc zgodnie z prognozami zdecydowanie słabsza do dwóch poprzednich.

Wichury w Polsce. Porywy wiatru zanotowane do godziny 09:30, 21 lutego 2022

Wichury w Polsce, orkan Franklin, zanotowane porywy wiatru, 21 lutego 2022

Maksymalne porywy wiatru w Polsce wystąpią przeważnie między godziną 10-16:00. W tym tygodniu czeka nas jeszcze jeden epizod z silnym wiatrem zanim wichury definitywnie na dłuższy okres dopuszczą. W środę w rejonie Polski na Bałtyku pojawi się niewielki niż wtórny, który na froncie przyniesie silniejszy wiatr, głównie w zachodniej połowie kraju.

Prognozowane położenie ośrodków barycznych nad Europą, noc 22/23 lutego 2022

Wichury w Polsce, kiedy silny wiatr ustąpi, prognoza i mapa wiatru i ciśnienia 23 lutego 2022

Środa 23.01 będzie więc ostatnim dniem z silnym wiatrem w tym miesiącu, zwłaszcza w woj. pomorskim, kujawsko pomorskim i zachodniopomorskim. W dalszej części ośrodek wyżowy spowoduje zmianę toru przemieszczania cyklonów nad Atlantykiem z zachodu na wschód na z zachodu na północny wschód. Dzięki temu pogoda się bardziej ustabilizuje i na jakiś okres odpuszczą wichury.

Prognoza porywów wiatru w Polsce, 23 lutego 2022 do godziny 13:00

Wichury w Polsce, kiedy przestanie wiać, mapa wiatru 23 lutego 2022

W ten sposób zostanie zakończony rekordowy okres niezwykle silnej cyrkulacji strefowej w lutym na obszarze Polski. Na jego pełne podsumowanie przyjdzie czas później, ale sam fakt odnotowanych aż 9 tornad w Polsce w lutym i to w 1 dzień robi niesamowite wrażenie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!