| |
Zagrożenie!
Wichury zrywają dachy i łamią drzewa. Wiatr przekroczył 100-180 km/h. To skutki cyklonu Markus - Mathis

Wichury zrywają dachy i łamią drzewa. Wiatr przekroczył 100-180 km/h. To skutki cyklonu Markus - Mathis

W zachodnią Europę uderzył cyklon Markus przez meteorologów z Meteo France nazwany również Mathis. W kilku krajach przynosi potężne wichury. Wiatr miejscami przekroczył 100-150 km/h, a w Alpach ponad 180 km/h. Skutki wichury odczuwają szczególnie mieszkańcy Francji, południowych Niemiec i Anglii oraz Belgii. Wichurze miejscami towarzyszą silne burze. Skutki cyklonu odczujemy również w Polsce, ale w łagodniejszej formie.

Cyklon Markus - Mathis zbliżający się do zachodniej Europy. Foto: NASA, 30 marca 2023

Potężne wichury we Francji i Niemiec, skutki cyklonu Markus i Mathis, marzec 2023

Cyklon w piątek 31.03 daje się we znaki szczególnie mieszkańcom Francji i południowych Niemiec. Wiatr na tym obszarze w wielu regionach przekroczył 100-130 km/h. Wichurom towarzyszą burze wielokomórkowe. Przykładem jest miasto Saint-Jean-de-Sauves, między Mirebeau a Loudun. Silny wiatr zerwał tam dachy szczególnie w centrum miasta, ponadto złamał, a nawet wyrywał z korzeniami drzewa i uszkodził linie energetyczne.

Zasięg potężnej wichury w zachodniej Europie w godzinach popołudniowych, 31 marca 2023

Potężna wichura na zachodzie Europy, skutki cyklonu Markus i Mathis, marzec 2023

Bardzo silny wiatr 130 km/h zanotowano we francuskim Lons-le-Saunie. Jest to nowy rekord prędkości wiatru na tej stacji meteorologicznej zmierzony w marcu. Poprzedni rekord dla tego miesiąca wynosił 113 km/h i był notowany w 2020 roku.

Skutki wichury i cyklonu we Francji w Lons-le-Saunie, 31 marca 2023

Potężna wichura uderzyła szczególnie także we francuskie miasto Buzancais w Indre. Wstępne informacje mówią o bardzo dużych zniszczeniach, w tym zerwanych dachach i liniach energetycznych.

Prędkość wiatru zanotowana we Francji w czasie wichury niesionej przez Cyklon Markus - Mathis do godziny 16:00, 31 marca 2023. Dane: meteociel

Cyklon Markus i Mathis we Francji i Niemczech, zanotowane porywy wiatru 31 marca 2023

W wielu budynkach nadal nie ma prądu. Co najmniej 1 osoba została ranna w Buzancais. Główne uderzenie wichury było nagłe i trwało kilkadziesiąt sekund - relacjonują mieszkańcy.

Skutki wichury we Francji w mieście Buzancais, 31 marca 2023

Bardzo silne wichury są notowane również w Niemczech. Wiatr w południowych landach przekroczył miejscami 80-155 km/h. Wichurom również towarzyszą burze. Wśród dużych miast z silnym wiatrem znalazł się Stuttgart, gdzie zmierzono 105 km/h. Największe huraganowe porywy wiatru przekraczające 180 km/h notowane są w wysokich Alpach w rejonie pogranicza Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Potężne wichury zanotowane w Niemczech, do godziny 17:00, 31 marca 2023

Wichury notowane w Niemczech, skutki cyklonu Markus i Mathis, zanotowane porywy wiatru 31 marca 2023

Centrum cyklonu Markus nazywanego również Mathis znajdzie się nad Niemcami w sobotę 01.04. Będzie wtedy już wypełniającym się coraz płytszym niżem i nie przyniesie wtedy większego zagrożenia ze strony wiatru. Mimo to załamanie pogody nadal będzie obejmować wiele krajów, bo będą występować opady deszczu i burze.

Prognozowane położenie wypełniającego się cyklonu nad Niemcami z zasięgiem opadów w Europie o godzinie 14:00, 1 kwietnia 2023

Prognoza opadów związanych z cyklonem Markus w Europie, mapa opadów, 1 kwietnia 2023

Skutki omawianego cyklonu odczujemy również w Polsce, gdyż jego strefa frontowa przyniesie miejscami opady i burze szczególnie między 1-2 kwietnia, ale większego zagrożenia wiatrowego nie będzie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

,,szczególnie między 1-2 kwietnia, ale większego zagrożenia wiatrowego nie będzie.'' NO WŁAŚNIE nie, bo już zaczął się kolejny ,,przepotężny'' wielodniowy ANTY-CYKLON od 31 marca.

31 marzec 2023 - 20:28
Odpowiedz