| |
Zagrożenie!
Wichury zerwą dachy i odetną prąd. Głęboki cyklon uderzy w Europę. Znamy zagrożone regiony

Wichury zerwą dachy i odetną prąd. Głęboki cyklon uderzy w Europę. Znamy zagrożone regiony

Na Atlantyku w europejskim obszarze synoptycznym pojawił się były huragan Nigel, który sprowadził duży obszar pola niżowego na zachodzie i północnym zachodzie kontynentu. Na uwagę zasługują jego obrzeża na ciągnącym się froncie, bo w najbliższych dniach bardzo szybko rozwinie się niż wtórny, a w zasadzie głęboki cyklon, który z całym impetem ma uderzyć w rejon Wysp Brytyjskich, w tym także w Irlandię. Przyniesie ulewy, wichury i burze. Huraganowy wiatr będzie łamał drzewa, odcinał prąd i zrywał dachy.

Prognozowane wichury w północno zachodniej Europie. Przewidywane maksymalne porywy wiatru, jakie mogą wystąpić do 28 września 2023

Głęboki cyklon uderzy w Europę 27 września 2023, wichury zerwą dachy i odetną prąd

Od centrum byłego huraganu Nigel przez Atlantyk rozciąga się obszerny front atmosferyczny w osi prądu strumieniowego i właśnie na tym obszarze rozwinie się bardzo szybko kolejny głęboki cyklon, który zacznie się pogłębiać i przemieszczać w rejon Wysp Brytyjskich. Sprawdziliśmy wszystkie wiodące modele numeryczne i każdy wskazuje, że ten cyklon uderzy w północno zachodnią Europę w najbliższą środę 27.09.

Prognozowane położenie zbliżającej się potężnej wichury do Europy, 27 września 2023. Model ECMWF

Wichury uderzą w Europę, będzie głęboki cyklon 27 września 2023

Kwestią otwartą pozostaje dokładna trajektoria przejścia cyklonu, jak również jego głębokość i ostateczne maksymalne porywy wiatru. Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują, że ciśnienie w centrum układu spadnie do około 965-970 hPa. Możemy przyjąć, że po uśrednieniu ostateczna minimalna wartość ciśnienia może być w środku podanego zakresu, a tym samym będzie to więc głęboki cyklon, jak na europejskie warunki klimatyczne.

Wstępnie prognozowane położenie zbliżającego się cyklonu wraz z zasięgiem silnej wichury przed uderzeniem w Wyspy Brytyjskie, 27 września 2023

Głęboki cyklon i wichury uderzą w Europę 27 września 2023, wiatr zagrozi Wyspom Brytyjskich

Na potencjalny głęboki cyklon zwracają już uwagę brytyjscy meteorolodzy z Met Office, którzy zalecają sprawdzanie najnowszych prognoz, które jednoznacznie wskażą potencjał zjawisk, w tym wichury, ulewy i sztormu. Obecnie w zależności od prognozy danego modelu wskazywany jest maksymalny wiatr w porywach na otwartych wodach Atlantyku przed uderzeniem w ląd do około 150-180 km/h. Będzie to więc wiatr o sile huraganu. W jego rejonie wystąpi potężny sztorm z wysokimi falami niebezpiecznymi dla żeglugi i części nadmorskiej lądu.

Prognozowane podejście i uderzenie głębokiego cyklonu w osi prądu strumieniowego w rejonie Wysp Brytyjskich, 27 września 2023

Porywy wiatru w głębi lądu będą słabsze, ale z pewnością w wielu regionach osiągną około 80-120 km/h, a w strefie wybrzeża więcej. Taki wiatr z łatwością będzie łamał drzewa, zrywał linie energetyczne, a nawet uszkadzał lub zrywał dachy. Będzie to pierwsza poważna wichura, która w tym sezonie jesiennym uderzy w obszar Europy.

Głęboki cyklon z rejonu Wysp Brytyjskich wpłynie na pogodę w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km, 28 września 2023

Wichury i głęboki cyklon w Europie wrzesień 2023, wpłynie na pogodę w Polsce

Co ciekawe, omawiany cyklon wpłynie także na warunki pogodowe w naszym kraju. Będziemy wtedy na skraju wyżu znad wschodniej Europy, a w ten obszar cyklon kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będzie zaciągał ciepłe powietrze z południowego zachodu kontynentu. Dzięki temu czeka nas kolejny podmuch gorącego lata z temperaturami maksymalnymi do około 24-29 st. C., zwłaszcza między 26-28 września. Więcej szczegółów podamy w najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!