| |
Zagrożenie!
Wichury zbliżają się do Europy. Przyniosą niszczący wiatr. Zaciągną do Polski ciepłe powietrze

Wichury zbliżają się do Europy. Przyniosą niszczący wiatr. Zaciągną do Polski ciepłe powietrze

W najbliższych dniach czeka nas większy dynamizm w pogodzie na zachodzie Europy, gdzie zbliżą się pierwsze jesienne cyklony. Przyniosą wichury, wysokie fale sztormowe oraz opady deszczu i burze. Przejściowo z południowej do zachodniej i środkowej Europy zaciągną również ciepłe powietrze. Na chwilę znowu w Polsce zrobi się gorąco bo temperatury przekroczą miejscami 25 st. C. Wcześniej, głównie w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii mogą przynieść dość silne wichury z wiatrem przekraczającym 100-120 km/h, zwłaszcza w rejonie wybrzeża.

Prognozowane dwa centra wichury zbliżającej się w rejon Irlandii i Wielkiej Brytanii, 4 września 2022

Wichury zbliżają się do Europy, wiatr przekroczy 100-120 km/h, mapa wiatru 4 września 2022

Obszar niskiego ciśnienia w którym rozwiną się co najmniej dwa niże zbliża się obecnie do zachodniej Europy. Zaznaczy swą obecność za kilka dni szczególnie w rejonie Wysp Brytyjskich i Irlandii, gdzie przyniesie opady deszczu, silny wiatr i lokalne burze. Możliwe są na wybrzeżu również wysokie fale sztormowe. Najnowsze prognozy numeryczne wskazują na najsilniejszy wiatr w rejonie południowej Irlandii, gdzie na lądzie może już przekroczyć 100 km/h.

Prognozowane wichury na zachodzie Europy. Przewidywane porywy wiatru, 5 września 2022

Wichury pojawią się w Europie w rejonie Wysp Brytyjskich i Irlandii, prognoza wiatru 5 września 2022

Szczególnie między 4/5 września należy uważnie śledzić trajektorię ośrodków niżowych zbliżających się w rejon Irlandii i Wielkiej Brytanii. Nie będą to jeszcze bardzo groźne wichury, ale wiatr miejscami przekraczający 100 km/h zawsze może spowodować zniszczenia, ponadto wpłynie na żeglugę i rybołówstwo, gdyż wywoła sztorm z wysokimi falami.

Prognozowany kolejny cyklon zbliżający się do zachodniej Europy z wichurami. Wstępna prognoza na 10 września 2022

Wichury w prognozach w Europie, mapy wiatru od 4, do 10 września 2022

Z omawianymi ośrodkami niżowymi będą związane strefy frontowe, które wkroczą w głąb Europy i miejscami przyniosą potrzebny deszcz. Na uwagę zwraca również adwekcja powietrza, gdyż niże zbliżając się do zachodniej Europy będą zaciągać cieplejszą masę powietrza z południa. To powietrze ma szansę na chwilę dotrzeć również do Polski, a to oznacza, że jest szansa ponownie na co najmniej 1-2 dni gorące, czyli z temperaturami powyżej 25 st. C.

Prognozowane położenie niżu w rejonie Irlandii i przewidywany zasięg zaciągniętego cieplejszego powietrza do Europy, 7 września 2022

Wichury zaciągną ciepłe powietrze do Polski, mapa temperatury 7 września 2022

Powietrze to przez Włochy ma napłynąć do Niemiec, a później również do zachodniej i południowej Polski. Jest szansa, że około 7-8 września (+/-1 dzień), temperatura w naszym kraju wzrośnie miejscami do około 23-27 st. C.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 7 września 2022

Wichury skierują ciepłe powietrze do Polski, mapa temperatury 7-8 września 2022

Podobny wariant przewiduje model ECMWF, ale obie prognozy wskazują, że napływ ciepłego powietrza ma być krótki, gdyż szybko przejdą fronty z opadami i ponownie temperatury spadną.

Wstępnie prognozowane temperatury w Polsce, 8 września 2022

Kiedy w Polsce będzie cieplej, prognoza temperatury 8 września 2022

Wkraczamy w okres, gdy każdy cieplejszy, czy nawet gorący dzień będzie na wagę złota bo nie będą to już liczne okresy, dlatego każdy taki epizod warto wspomnieć i wcześniej zaplanować.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!