| |
Zagrożenie!
Wichury wrócą do Polski. Pogłębiający cyklon przyniesie śnieg i burze. Wiatr w tych dniach osiągnie 70-100 km/h

Wichury wrócą do Polski. Pogłębiający cyklon przyniesie śnieg i burze. Wiatr w tych dniach osiągnie 70-100 km/h

Aktualnie stabilną pogodę w Polsce zapewnia klin wyżu związanego z antycyklonem Hazal znad Wysp Brytyjskich, ale w drugiej połowie tygodnia nastąpią istotne zmiany. W wielu regionach pojawią się przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej, ponadto nasili się wiatr. Najnowsze prognozy nadal sygnalizują powstanie pogłębiającego cyklonu, jaki może pojawić się w naszym regionie przed końcem pierwszej dekady marca 2023. Wiatr miejscami osiągnie lub przekroczy 70-100 km/h i będą alerty pogodowe.

Prognozowany silny wiatr w Polsce, 4 marca 2023

Pogłębiający cyklon załamie pogodę i będą wichury w Polsce, prognoza wiatru 4 marca 2023

Najbliższym dniem z silnym wiatrem w Polsce będzie sobota 4 marca, gdy na północy wschód od Polski będzie się przemieszał niż. Przyniesie miejscami w naszym kraju rozproszone przelotne opady śniegu, deszczu oraz krupy śnieżnej. Wiatr zacznie nasilać się już w piątek 03.03, ale zdecydowanie silniej w porywach do około 50-75 km/h powieje dzień później. W większości kraju wiatr będzie jednak poniżej progu wydania alertu pogodowego, który zaczyna się od 70 km/h. 

Wstępnie prognozowane wichury w Polsce, 9 marca 2023

Wichury wrócą do Polski, cyklon przyniesie załamanie pogody i silny wiatr, prognoza na 8-9 marca 2023

Wiatr o sile wichury może pojawić się w Polsce pod koniec pierwszej dekady marca 2023, przy czym termin wystąpienia uderzenia żywiołu nie jest jeszcze pewny i wymaga dalszej analizy, gdyż będzie zależny od ostatecznej trajektorii potencjalnych cyklonów. Wcześniejsze prognozy wskazywały wichurę około 8 marca, a najnowsze wyliczenia numeryczne przesunęły możliwy silny wiatr na około 9 marca. Termin ten jest nadal wstępny i należy go szacować, jako +/- 2 dni.

Wstępnie prognozowane położenie cyklonu w rejonie Polski, 9 marca 2023

Powstanie głęboki cyklon, będą wichury w Polsce, prognoza ciśnienia i wiatru 9 marca 2023

Przyczyną zmiany pogody ma być ustąpienie antycyklonu w rejonie Wysp Brytyjskich i ponowne uaktywnienie cyrkulacji strefowej. Jeśli w tym okresie nad Europą pojawi się aktywny prąd strumieniowy, to ryzyko wichury znacznie wzrośnie. Aktualne prognozy wskazują na powstanie co najmniej dwóch głębszych cyklonów, aczkolwiek ich termin wystąpienia i trajektoria nadal wymaga dalszej analizy, gdyż od niej ostatecznie będzie zależeć m.in. prędkość wiatru, zasięg opadów i temperatura.

Prognozowany głęboki cyklon w rejonie Polski, 10 marca 2023

Wyż ustąpi i wkroczy cyklon, będą wichury w Polsce, prognoza ciśnienia i wiatru 10 marca 2023

Względnie stabilna pogoda na przeważającym obszarze Polski ze stopniowo ponownie rosnącym zachmurzeniem w wielu regionach czeka nas do 3 marca. W trakcie najbliższego weekendu, od 4 marca pogoda zacznie się zmieniać, bo pojawią się przelotne opady, w tym miejscami śniegu, a w kolejnych dniach warunki atmosferyczne będą coraz bardziej dynamiczne i zmienne. Najnowsze prognozy będziemy weryfikować i prezentować na bieżąco, gdyż marzec przyniesie sporo zjawisk atmosferycznych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!