| |
Zagrożenie!
 Wichury wrócą do Polski. Będą burze i częste opady. Wszystko przez głębokie niże

Wichury wrócą do Polski. Będą burze i częste opady. Wszystko przez głębokie niże

Na ustabilizowanie pogody w tym tygodniu w Polsce nie możemy liczyć. Silna cyrkulacja strefowa z aktywnym prądem strumieniowym ponownie, będzie sprzyjać powstawaniu głębokich ośrodków niżowych. Strefy frontowe z nimi związane przyniosą nowe wichury, częste opady deszczu, miejscami śniegu i krupy śnieżnej. Lokalnie możliwe będą również burze. Uwagę szczególnie zwraca okres między 5-7 lutego 2022. Wówczas ponownie spodziewamy się większego dynamizmu w pogodzie. Sprawdźmy, kiedy i gdzie wichury będą najsilniejsze oraz czy należy oczekiwać ponownie licznych zniszczeń.

Silna cyrkulacja strefowa z potężnym prądem strumieniowym. Prognozowane położenie silnego przepływu powietrza w troposferze, 7 lutego 2022

Wichury i burze wrócą do Polski. Duży dynamizm w pogodzie między 5-7 lutego 2022. Najnowsze mapy wiatru

W tym tygodniu powstaną bardzo głębokie niże nad północnym Atlantykiem, ale ich trajektoria ma być bardziej przesunięta na północ względem wichur z poprzedniego tygodnia. Niże te przez Skandynawię będą się przesuwać nad Rosję i wtedy wpłyną bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce. Spodziewamy się wtedy nasilenia wiatru, zwłaszcza w rejonie przechodzenia frontu oraz przelotnych opadów konwekcyjnych. Wiatr osiągnięcie pierwszy stopień ostrzeżenia meteorologicznego, ale generalnie wichury będą słabsze od niżu Nadia.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, jakie mogą wystąpić między 2-7 lutego 2022. Model GFS

Wichury wrócą do Polski, dynamiczna pogoda między 5-7 lutego 2022. Prognoza opadów i wiatru, mapy wiatrowe

Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują silny wiatr szczególnie w czasie przejścia frontu atmosferycznego w nocy 4/5 lutego oraz w sobotę 5 lutego w rejonie przechodzenia przelotnych opadów konwekcyjnych z opadami śniegu, deszczu, deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej. Lokalnie mogą również wystąpić burze.

Wichura w Polsce. Wstępnie prognozowane porywy wiatru po przejściu frontu, 5 lutego 2022

Wichury i burze pojawią się znowu w Polsce. Dynamiczna pogoda 5-7 lutego 2022, najnowsze mapy wiatru

Przechodzący front atmosferyczny z zachodu na wschód Polski przyniesie opady deszczu, a im bliżej wschodnich dzielnic kraju, to wzrośnie ponownie prawdopodobieństwo opadów śniegu.

Prognoza rozproszonych opadów konwekcyjnych w Polsce, 5 lutego 2022

Śnieżyce i wichury w Polsce, ponownie może być groźnie. Prognoza opadów i wiatru 5-7 lutego 2022

Kolejny silny wiatr z możliwością wystąpienia wichury model ECMWF prognozuje obecnie 7 lutego, a model GFS dzień wcześniej 6 lutego. Prognozy niebawem się wyklarują, ale pewne jest, że silniej powieje i pojawią się kolejne opady.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, 7 lutego 2022

Wichury w Polsce, prognoza wiatru 5-7 lutego 2022, gdzie wiatr będzie najsilniejszy

Podsumowując, przed nami kontynuacja bardzo zmiennej pogody. Warto śledzić codzienne prognozy, w których będziemy określać rejony z występowaniem opadów i możliwych silnych porywów wiatru. Około 5-7 lutego ponownie w Polsce pojawią się wichury, ale będą słabsze, ponadto wystąpią miejscami w kilku falach. Na ogół wiatr w porywach w tym czasie powinien osiągnąć do 60-80, lokalnie 90 km/h. Silniej powieje wysoko w górach, zwłaszcza w Sudetach. Taki wiatr również stanowi zagrożenie, ale jego siła i skala, będzie zdecydowanie słabsza od potężnej wichury z minionego tygodnia. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!