| |
Zagrożenie!
Wichury wkroczą do Europy. Wiatr powyżej 130 km/h. Wiemy, gdzie i kiedy orkan będzie niebezpieczny

Wichury wkroczą do Europy. Wiatr powyżej 130 km/h. Wiemy, gdzie i kiedy orkan będzie niebezpieczny

Przed nami zapowiadane uderzenie wichury w Europie na przełomie września i października. Nasza prognoza zapowiadająca ze znacznym wyprzedzeniem pierwszy jesienny orkan oczywiście ponownie się sprawdzi. Silny prąd strumieniowy nad północnym Atlantykiem między Ameryką Północną i Europą umożliwi w ciągu najbliższej doby szybkie pogłębienie i rozwinięcie niżu Walburga między Islandią i Wielką Brytanią. Na tym obszarze ciśnienie w centrum niżu spadnie do około 963 hPa na północ od Wysp Brytyjskich. Jeszcze niższe później będzie w rejonie Islandii. Duży poziomy gradient ciśnienia wraz z przemieszczającym się silnym prądem strumieniowym i opadami deszczu, w tym lokalnie z burzami wywoła wichury. Sprawdźmy, gdzie i kiedy pogoda będzie niebezpieczna.

Wichury w rejonie Wysp Brytyjskich i Irlandii. Prognozowane maksymalne porywy wiatru między 30 września i 1 października 2022

Wichury wkroczą do Europy, będzie pierwszy jesienny orkan, mapa wiatru 30 września 2022

Powyższa prognoza modelu GFS nie uwzględnia silnych porywów wiatru związanych z konwekcją, dlatego lokalnie wiatr może być silniejszy na co wskazuje niemiecki model ICON. Według tych wyliczeń wiatr w głębi oceanu może osiągać nawet 140-160 km/h, a na lądzie miejscami do około 115-135 km/h, z tym, że to będą punktowe i skrajne zjawiska. Bardziej powszechne porywy wiatru będą na poziomie 70-110 km/h.

Wichury uderzą w rejon Wielkiej Brytanii i Irlandii. Prognozowane porywy wiatru do godziny 09:00, 30 września 2022. Model ICON

Wichury w Europie, pierwszy orkan, prognoza wiatru 30 września 2022

Prognozy jednoznacznie wskazują na największe zagrożenie wichurami na obszarze, od Wysp Owczych po północną Irlandię i Szkocję ze szczególnym wskazaniem na wyspę Lewis i Harris, archipelag Orkney po Szetlandy. Potężny wiatr będzie możliwy również na Morzu Irlandzkim szczególnie na wyspie Man. 

Wichury w Europie. Prognozowane porywy wiatru w rejonie Wielkiej Brytanii i Irlandii, do godziny 14:00, 30 września 2022

Pierwszy orkan i wichury w Europie, mapa wiatru, przełom września i października 2022

Brytyjski Met Office potwierdza nasze wcześniejsze prognozy, w których wskazywaliśmy, że główną przyczyną wichury i załamania pogody na północnym zachodzie Europy będzie silny prąd strumieniowy, jaki rozwinie się nad północnym Atlantykiem. Da on impuls do powstania głębokiego niżu między Islandią i Wielką Brytanią.

Silny prąd strumieniowy wpłynie na pogodę na północnym zachodzie Europy

Tak silny prąd strumieniowy o tej porze roku będzie wynikiem dotarcia byłego huraganu Fiona nad Kanadę, a obecnie przesuwającego się przez Florydę i dalej na północ (wtedy jako były cyklon) huraganu Ian. Ośrodki te zaciągnęły wilgotną i ciepłą masę powietrza, które zderzyło się z chłodniejszym na północy. Na tym właśnie kontraście rozwija się silny prąd strumieniowy charakterystyczny dla cyrkulacji strefowej.

Prognozowane położenie i prędkość wiatru prądu strumieniowego, 30 września 2022

Wichury uderzą w Europie, prognoza wiatru i prądu strumieniowego, 30 września 2022

Wichury po przejściu nad Wielką Brytanią wraz ze strefą frontową dotrą także na północ Francji i do Krajów Beneluksu, z tym, że wiatr zacznie słabnąć i poza wybrzeżem nie powinien już stanowić większe zagrożenia. Powieje wtedy silniej na Kanale La Manche, Morzu Północnym i Norweskim, miejscami powyżej 90-120 km/h.

Prognozowane fala wiatru i jej porywy w Europie, do godziny 24:00, 30 września 2022

Wichury w Europie, najnowsza mapa i prognoza wiatru , 30 września 2022

Z uwagi na to, że wiatr na znacznym obszarze przekroczy co najmniej 119 km/h i uderzy nie tylko na otwartych wodach, ale także miejscami w ląd północno zachodniej Europy, to możemy mówić o pierwszym jesiennym orkanie. Ta cyrkulacja strefowa będzie również mieć wpływ na warunki pogodowe w Polsce, bo nadal w kolejnych dniach w różnych regionach kraju będą możliwe opady deszczu z jesienną umiarkowaną temperaturą. Zdarzą się również dni z silniejszym wiatrem, ale także okresy pogodniejsze. O wszystkich zjawiskach będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!