| |
Zagrożenie!
Wichury w prognozach. Niże przejdą przez Europę. Wiatr w Polsce również się nasili

Wichury w prognozach. Niże przejdą przez Europę. Wiatr w Polsce również się nasili

Przed nami pierwsza w tym sezonie fala letnich temperatur, ale po krótkim uderzeniu gorąca czeka nas spadek temperatury i wcześniej przejście frontu chłodnego z opadami deszczu i burzami, lokalnie z gradem. Zmianę pogody przyniosą cyklonalne ośrodki niżowe, jakie zaczynają ponownie liczniej pojawiać się w pobliżu Europy. Niże te miejscami na kontynencie przyniosą również wichury. Wiatr w czasie wymiany masy powietrza w Polsce również się nasili. Sprawdźmy, kiedy wiatr silniej powieje oraz jakich porywów wiatru należy się spodziewać.

Wichury w prognozach. Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Europie, jakie mogą wystąpić między 9-12 maja 2022

Wichury w prognozach, niże cyklonalne przyniosą silny wiatr w Europie i Polsce, prognoza wiatru do 12 maja 2022

Na mapie synoptycznej widzimy obecnie wyż Wolf nad środkowo wschodnią Europą. Zapewni on w Polsce przez kilkadziesiąt godzin stabilne warunki atmosferyczne, ale warto zwrócić uwagę na niże nad Atlantykiem i Rosją. Ośrodki te wpłyną na warunki pogodowe przynosząc przelotne opady, wzrost zachmurzenia i nasilenie się wiatru w Europie. Dziś 09.05 na chłodnym froncie atmosferycznym nad Wyspami Brytyjskimi silne porywy wiatru są prognozowane szczególnie w Irlandii i Szkocji, miejscami w porywach do 70-126 km/h.

Prognozowane wichury w Europie, 9 maja 2022

Wichury w prognozach, mapa wiatru 9 maja 2022 w Europie

W następnych dniach nad Europą pojawi się wyraźny prąd strumieniowy, który będzie sprzyjał przemieszczaniu się cyklonów przez Skandynawię zgodnie z osią wiru troposferycznego. Silny wiatr między 10-12 maja zostanie w tym czasie zanotowany między Morzem Północnym przez południową Skandynawię po Kraje Nadbałtyckie, częściowo Polskę i zachodnią Rosję.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, 12 maja 2022

Wichury w Europie, cyklony przyniosą zmianę pogody, mapa wiatru w Polsce 12 maja 2022

W Polsce wiatr miejscami nasili się 12 maja w czasie wymiany masy powietrza, gdy zaznaczy się chłodny front atmosferyczny. Nie będzie to jednak typowa uciążliwa wielogodzinna wichura związana z nasileniem dużego gradientu ciśnienia, jaki znamy z sezonu zimowego. Wiatr nasili się przejściowo i miejscami w czasie przechodzenia frontu, któremu mogą miejscami towarzyszyć przelotne opady i burze. Wiatr w porywach może osiągnąć do około 50-85 km/h.

Prognozowany silny wiatr w Polsce, 12 maja 2022, model GFS

Wichury wrócą do Europy, prognoza wiatru w Polsce 12 maja 2022

Jak możemy się przekonać, prognozy są nadal rozbieżne pod względem zasięgu obszaru narażonego przejściowo na silny wiatr. Nie zmienia to jednak faktu, że wiatr w tym dniu miejscami może być przejściowo silniejszy. Dla porównania poniżej jeszcze jedno wyliczenie modelu ECMWF.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, 12 maja 2022

Silny wiatr w prognozach, czy będzie wichura w Polsce, mapa wiatr 12 maja 2022

Wiatr osiągający lub przekraczający w Polsce 70 km/h już może stanowić zagrożenie. To próg wydawania 1 stopnia ostrzeżenia meteorologicznego. Już teraz zachęcamy do sprawdzenia dokładnej prognozy codziennej, jaką wydamy o poranku na ten dzień.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!