| |
Zagrożenie!
Wichury w Polsce powodują ogromne zniszczenia. Przeszła trąba powietrzna. W prognozach kolejny orkan

Wichury w Polsce powodują ogromne zniszczenia. Przeszła trąba powietrzna. W prognozach kolejny orkan

Niestety, nasze prognozy w których alarmowaliśmy od wielu dni o nadciągających wichurach do Polski sprawdziły się bardzo dobrze. Przechodząca 17 lutego 2022 z północnego zachodu na południowy wschód kraju linia szkwału z burzami spowodowała liczne zniszczenia. Cały czas napływają informacje o zerwanych lub uszkodzonych dachach, zatarasowanych drogach i powszechnych przerwach w dostawie prądu. Są również podejrzenia wystąpienia trąby powietrznej, co najmniej jednej, ale niewykluczone, że było ich więcej. W prognozach pojawia się kolejny orkan, jaki uderzy w Polskę w najbliższą sobotę 19 lutego. Przechodzący niż Dudley, będący orkanem w klasyfikacji meteorologicznej przynosi opady, burze i głównie niszczące porywy wiatru prostoliniowego.

Prawdopodobne skutki przejścia trąby powietrznej w powiecie pleszewskim w Wielkopolsce. Foto: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie 

Wichura w Polsce powoduje olbrzymie zniszczenia, możliwa trąba powietrzna 17 lutego 2022, w prognozach kolejny orkan

W sumie pleszewscy strażacy odnotowali ponad 65 zdarzeń w Dobrzycy, Sośnicy i Pleszewie. Wichura zerwała co najmniej 30 dachów. Poniżej więcej zdjęć po przejściu niewykluczonej trąby powietrznej.

Spore szkody są też w gminie Błaszki w powiecie Sieradzkim w woj. łódzkim, gdzie również nie jest wykluczone przejście trąby powietrznej. Wichura Dudley zacznie słabnąć w Polsce wieczorem. Do tego czasu strażacy z pewnością będą otrzymywać liczne prośby o interwencje. W ciągu dnia najsilniejszy wiatr jest dziś prognozowany w centrum, na południu i południowym zachodzie kraju. Miejscami wystąpią burze w różnych regionach Polski.

Wiatr w czasie przejścia linii szkwału w Krakowie przewrócił dźwig przy ulicy Domagały. Żuraw miał wysokość ponad 21 metrów. Kilka osób zostało rannych

Wichura w Polsce. Prognozowane maksymalne porywy wiatru do godziny 13:00, 17 lutego 2022

Wichura Dudley w Polsce, najnowsza prognoza wiatru, mapa pogodowa

Liczba interwencji strażaków cały czas rośnie i już przekracza 2 tysiące, głównie na zachodzie, w centrum i południowym zachodzie kraju. Wiatr niszczy dachy i przewraca drzewa oraz zrywa linie energetyczne. O poranku w Polsce było ponad 330 tys. odbiorców bez prądu. Po przejściu wichury służby zapewniają, że będą szybko podejmować prace naprawcze.

Wichura w Polsce, prognoza porywów wiatru, do godziny 19:00, 17 lutego 2022

Skutki wichury w Polsce, były trąby powietrzne, orkan Dudley, 17 lutego 2022

Niestety, jak informują lubuscy strażacy jest co najmniej jedna ofiara śmiertelna przechodzącej wichury w Polsce. W Międzyrzeczu zginął kierowca samochodu przygnieciony przez złamane drzewo. Niepokojące są jednak prognozy na najbliższą sobotę 19 lutego 2022, gdy w Polskę ponownie uderzą wichury, tym razem związane z orkanem Eunice. Ten głęboki niż przyniesie niszczący wiatr, głównie w pasie środkowej i całej północnej połowy kraju. Wiatr miejscami przekroczy 100 km/h, lokalnie może osiągnąć nawet 120 km/h.

Prognozowane położenie niżu i orkanu Eunice, jaki przyniesie wichurę w Polsce. Noc 18/19 lutego 2022

Kolejny orkan i wichury w prognozach dla Polski, mapa wiatru i ciśnienia 19 lutego 2022

Jutro 18.02 tuż przed uderzeniem drugiej wichury w Polsce podamy dokładną prognozę wiatru związaną z przejściem kolejnego głębokiego niżu. Bądźcie czujni i śledźcie najnowsze prognozy.

Aktualizacja godzina 12:05 - 2 osoby zginęły w wyniku zawalenia się dźwigu w Krakowie. Oficjalny bilans ofiar w czasie przechodzenia dzisiejszych 17.02 wichur w Polsce, to obecnie 3 osoby!

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Roma

Masakra co się dzieje z pogodą w Polsce od początku roku. 3 potężne wichury przejdą w niespełna 2 miesiące i ktoś powie, że nic się z klimatem nie dzieje niepokojącego.

17 luty 2022 - 11:28
Odpowiedz
tabasco

Spokojnie, wszystko jest pod kontrolą.

18 luty 2022 - 00:41
Odpowiedz
Janusz

Roma@ a to dopiero początek, jak sie obserwuje przez kilka lat co sie dzieje na Arktyce to drogą dedukcji można to przewidzieć co się stanie, ja już w na początku stycznia pisałem , że ten rok to będzie rokiem kataklizmów i katastrof. W tamtym roku nic takiego nie miało miejsca , aż do 25 czerwca tornado , które przeszło nad Czechami. Nie było żadnych gwałtownych zjawisk. Szykują sie miliardy strat na całym świecie.

17 luty 2022 - 21:39
Odpowiedz