| |
Zagrożenie!
Wichury w Europie będą częste. Wiatr przekroczy 130 km/h. Cyklony wpłyną na pogodę w Polsce

Wichury w Europie będą częste. Wiatr przekroczy 130 km/h. Cyklony wpłyną na pogodę w Polsce

W prognozie sezonowej na październik zapowiadaliśmy, że aktywny Atlantyk umożliwi częste powstawanie cyklonów i ich uderzenia w północno zachodnią Europę, zwłaszcza torem między Wielką Brytanią, Irlandią i dalej w kierunku Skandynawii. Jednocześnie układ antycyklonu znajdujący się nad kontynentem zapewni powiew cieplejszej złotej jesieni w Polsce. Nasza prognoza sprawdzi się co do joty, bo najnowsze prognozy jednoznacznie wskazują na ten właśnie trend pogodowy. Silny prąd strumieniowy nad Atlantykiem będzie nadal sprzyjał powstawaniu głębokich ośrodków niżowych. Cyklon kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będzie również okresami podsyłał cieplejszą masę powietrza do środkowej Europy, ale spowoduje wichury na wskazanym obszarze Europy.

Prognozowane położenie aktywnego prądu strumieniowego nad Europą, 5 października 2022

Wichury i cyklony w Europie będą częste, wpłyną na pogodę w Polsce, mapa wiatru 5-6 października 2022

Najbliższej doby 5/6 października wichury pojawią się szczególnie między Wielką Brytanią, a Skandynawią, w tym także na Morzu Północnym i Norweskim z późniejszym uderzeniem w wybrzeże Norwegii. Najnowsze prognozy wskazują na wiatr do 70-150 km/h, a więc ma być słabszy niż wskazywały wcześniejsze prognozy. Wichury będą skutkiem cyklonu Zydrune, który w czwartek 6 października będzie już nad północną Norwegią.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, 6 października 2022

Wichury w Polsce i Europie, gdzie uderzy cyklon, prognoza wiatru

Cyklon Zydrune wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce, bo w czwartek 06.10 przejdzie przez nasz kraj z północnego zachodu na południowy wschód mało aktywny chłodny front atmosferyczny związany z tym niżem. Spowoduje w czasie przejścia wzrost zachmurzenia i tylko miejscami słabe i przelotne opady deszczu. Ponadto nasili wiatr na środkowym i wschodnim wybrzeżu, w porywach do około 60-80 km/h.

Prognozowane wichury w rejonie Wysp Brytyjskich, 9 października 2022

Wichury i cyklony w Europie, prognoza wiatru 9 października 2022

W kolejnych dniach ponownie nad północno zachodnią Europą, między Islandią, Wyspami Brytyjskimi, Irlandią, a Skandynawią, będą przechodzić układy niżowe z opadami deszczu i wichurami. Niektóre cyklony mogą być dość głębokie i stworzą poważne zagrożenie wiatrowe. Sztorm na morzach będzie utrudniał żeglugę i pracę platform gazowych i naftowych.

Prognozowane średnie ciśnienie w Europie za okres do 15 października 2022

Prognoza ciśnienia w Europie, gdzie będą wichury i cyklony, prognoza do 15 października 2022

Omawiany trend pogodowy bardzo dobrze oddaje prognoza ciśnienia w Europie. Widać wyraźnie, że układ wyżowy zepcha głębokie pole niskiego ciśnienia nad obszar między Islandię, Wielką Brytanię i Skandynawię. W tych regionach Europy pogoda w kolejnych dniach będzie bardzo dynamiczna z częstymi opadami deszczu, a nawet śniegu, zwłaszcza w Islandii oraz Norwegii i północno zachodniej Szwecji, ale również z ryzykiem częstej wichury. Taki układ baryczny jest jednak dość korzystny dla Polski, bo oznacza szansę na trwalszy powiew cieplejszej złotej jesieni. Opadów deszczu w kolejnych dniach u nas będzie niewiele, a te które wystąpią pojawią się tylko miejscami. Możemy również liczyć na przyjemne temperatury w dzień, lokalnie osiągające lub przekraczające 20 st. C. Zdarzą się także lokalne przymrozki w nocy, zwłaszcza przy gruncie, ale w pierwszej połowie października będą jeszcze nieliczne i ograniczone pod względem zasięgu.

Wstępnie prognozowany zasięg wichury w Europie, 14 października 2022

Silne wichury w Europie, gdzie uderzy cyklon, prognoza wiatru 14 października 2022

Aktualnie w Polsce, co najmniej do 14 października nie widać większego zagrożenia wiatrowego. W tym okresie silniej powieje tylko chwilami nad morzem oraz w górach. Sytuację monitorujemy, w przypadku zmian będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!