| |
Zagrożenie!
Wichury uderzą w Polskę. Wiatr osiągnie 100 km/h. Będą zniszczenia i przerwy w dostawie prądu

Wichury uderzą w Polskę. Wiatr osiągnie 100 km/h. Będą zniszczenia i przerwy w dostawie prądu

Nasi synoptycy już od kilku dni sygnalizują możliwą kolejną wichurę, jaka może uderzyć jeszcze przed końcem stycznia 2022. Najnowsza prognoza wiatru to potwierdza. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym tygodniu pojawią się dwie wichury. Wiatr miejscami osiągnie lub przekroczy 100 km/h, zwłaszcza nad morzem oraz w górach, ale i w głębi kraju mówić będziemy o wichurze, bo porywy wiatru będą osiągać co najmniej 60-90 km/h. To wstępne szacunki prędkości wiatru. Bliżej terminu wichury podamy dokładne prognozy. Sprawdźmy, kiedy wichura w Polsce wystąpi oraz gdzie wiatr będzie najsilniejszy.

Najbliższa wichura w Polsce możliwa około 27/28 stycznia 2022

Wichury w styczniu 2022 wrócą do Polski. Wiatr osiągnie 100 km/h. Będą przerwy w dostawie prądu, groźnie około 27-30 stycznia 2022

Wszystko przez układy niżowe, które z frontami atmosferycznymi wpłyną bezpośrednio na warunki pogodowe. Ośrodki niskiego ciśnienia będą wędrować z zachodu na wschód i południowy wschód przez Bałtyk w kierunku Rosji. Ponownie nasili się gradient ciśnienia oraz wzrośnie przepływ powietrza w troposferze ze względu na prognozowaną obecność prądu strumieniowego i znajdowanie się Polski pomiędzy niżem i początkowo wyżem z centrum znad Atlantyku.

Wichura w Polsce. Wstępnie prognozowane porywy wiatru, noc 27/28 stycznia 2022

Wichura w Polsce, prognoza wiatru 28 stycznia 2022

Wskazywaliśmy, że mimo odległych prognoz, ale w przypadku spójności w wyliczeniach numerycznych różnych modeli numerycznych, prawdopodobieństwo wichury jest duże. Obecne najnowsze prognozy to potwierdzają i to już w coraz krótszym terminie dzielącym nas od kolejnego okresu z bardzo silnym wiatrem. Niepokojąco wygląda sytuacja szczególnie między 27-30 stycznia 2022 (+/- 1 dzień), zwłaszcza w okolicach 30 stycznia, gdy w osi silnego prądu strumieniowego rozwinie się głęboki niż przemieszczający się nad Rosję przez środkowy Bałtyk. Gradient ciśnienia w Polsce może wtedy przekroczyć 20 hPa.

Możliwa wichura w Polsce. Prognozowane położenie niżu, 29/30 stycznia 2022

Wichura wróci do Polski, prognoza wiatru 30 stycznia 2022

Prędkość wiatru ostatecznie zależy od trajektorii ośrodka niżowego, gdyż wystarczy niewielkie przesunięcie centrum niżu, aby prognoza wiatru w poszczególnych regionach kraju się różniła, co widać na aktualnych prognozach.

Aktualnie prognozowana wichura w Polsce, 30 stycznia 2022. Model ECMWF

Wichura w Polsce, wróci w styczniu 2022, prognoza wiatru 30 stycznia 2022

Amerykański model GFS również obecnie potwierdza wichurę, ale czas jej wystąpienia oraz prędkość wiatru w wybranych obszarach kraju jest nieco inna.

Wstępnie prognozowana wichura w Polsce, 30 stycznia 2022. Model GFS

Silny wiatr i wichura w Polsce, prognoza 30 stycznia 2022

Prognozowanej wichurze ma towarzyszyć silny prąd strumieniowy, a to dodatkowo napędza przepływ powietrza i wzmaga siłę wichury.

Wstępnie prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europą i Polską, 30 stycznia 2022

Prognoza prąd strumieniowy nad Polską, mapa wiatru 30 stycznia 2022

Silnym porywom wiatru będą towarzyszyć opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a w chłodniejszym sektorze powietrza również intensywnego śniegu i lokalnie krupy śnieżnej. Miejscami możliwe będą również burze. Aktualnie najsilniejszy wiatr jest prognozowany nad morzem oraz w górach, ale miejscami w głębi Polski również może być groźnie szczególnie w obszarze opadów konwekcyjnych. Wiatr miejscami może spowodować zniszczenia i przerwy w dostawie energii elektrycznej. Sytuacje monitorujemy, w przypadku podtrzymania prognoz wydamy stosowne ostrzeżenia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!