| |
Zagrożenie!
Wichury uderzą w Polskę. Wiatr będzie łamał drzewa i odcinał prąd. Przejdzie linia szkwałowa

Wichury uderzą w Polskę. Wiatr będzie łamał drzewa i odcinał prąd. Przejdzie linia szkwałowa

Z wielką uwagą zaczynam analizować warunki atmosferyczne nad Europą, które za kilka dni doprowadzą do uderzenia wichury w Polsce. Najnowsze prognozy potwierdzają, że dojdzie do powstania cyklonu, zwiększenia gradientu ciśnienia, pojawienia się prądu strumieniowego z możliwym przejściem frontu z linią szkwałowa. Wiatr w porywach może osiągać co najmniej 70-90 km/h, a lokalnie niewykluczone przekroczenie 100 km/h. Żywioł o takiej sile potrafi łamać drzewa, odcinać prąd, a nawet uszkadzać pokrycia dachowe.

Wichury uderzą w Polsce. Prognozowany zasięg silnego wiatru między 23-24 listopada 2023 według GFS. Dane: Windy

Wichury uderzą w Polsce między 23-24 listopada 2023, żywioł spowoduje szkody, możliwa linia szkwałowa

Przyczyną załamania pogody ma być potężny cyklon, który w nowym tygodniu pojawi się nad północnym Atlantykiem. Będzie z nim związany aktywny front atmosferyczny ciągnący się na setki kilometrów, w tym przez Skandynawię w kierunku Polski. Na froncie dojdzie do zafalowania i powstania niżu wtórnego z ciśnieniem minimalnym w okolicach nieco ponad 970 hPa.

Prognozowany zasięg oddziaływania cyklonu na pogodę w Polsce około 24 listopada 2023

Wichury uderzą w Polsce, wiatr przekroczy 70-100 km/h, prognoza ciśnienia i położenia cyklonu 24 listopada 2023

Przejście cyklonu przez północno wschodnią Europę spowoduje zagęszczenie gradientu poziomego ciśnienia. Różnica między północno wschodnimi i południowo zachodnimi kraju ma przekroczyć 20 hPa. Kolejnym czynnikiem wpływającym na przepływ powietrza i siłę wiatru ma być oś prądu strumieniowego zalegająca nad Polską. Swoje ma dołożyć także przejście aktywnego frontu atmosferycznego z opadami mieszanymi z północnego zachodu na południowy wschód kraju.

Prognozowany front z linią szkwałową wiatru sunący na południe kraju, 24 listopada 2023

Wichura przyniesie linie szkwałową wiatru w Polsce, prognoza 24 listopada 2023

Istnieje spore ryzyko wystąpienia zjawisk szkwałowych wiatru przy przejściu frontu. Wówczas jego porywy miejscami mogą osiągnąć do około 70-100 km/h. To są wstępne aktualne wyliczenia i mogą jeszcze ulec korekcie, gdyż będą zależne od dokładnej trajektorii cyklonu, zasięgu i aktywności frontu, a także pory przejścia. Z uwagi na powtarzalność prognoz i zgodność wiodących modeli, ryzyko wystąpienia wichury w Polsce jest znaczne.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru, jakie mogą wystąpić między 23-24 listopada 2023 według GFS

Wichury przyniosą linię szkwałową wiatru w Polsce, 24 listopada 2023

W kolejnych dniach prognozy wiatru będą coraz bardziej dokładne, ale już teraz uprzedzam, że uderzenie żywiołu w Polsce wydaje się dość pewne. Nawet w przypadku takiego wiatru, należy się liczyć ze szkodami materialnymi. W naszym kraju alerty pogodowe dla silnego wiatru wydaje się już od prędkości 70 km/h, bo taki wiatr jest w stanie spowodować szkody. W przypadku możliwego szkwału, prędkość wiatru może być o kilkadziesiąt kilometrów większa, aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że maksymalne porywy zdarzają się często lokalnie.

Prognozowane uderzenie wichury w Polsce między 23-24 listopada 2023 według modelu ECMWF

Cyklon przyniesie wichury i linię szkwałową w Polsce, prognoza wiatru 24 listopada 2023

Miejmy nadzieję, że prognozy złagodnieją, a nie będą ulegać w kierunku wzmocnienia potencjału możliwej wichury. Do zjawiska pozostało jeszcze kilka dni. Prognozy śledzimy na bieżąco i będziemy informować o możliwych zmianach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!