| |
Zagrożenie!
Wichury uderzą w Polsce. Nocne burze pojawią się na froncie szkwałowym. To będą skutki przechodzenia cyklonu

Wichury uderzą w Polsce. Nocne burze pojawią się na froncie szkwałowym. To będą skutki przechodzenia cyklonu

Do Polski z zachodu zbliża się załamanie pogody związane z przejściem chłodnego frontu atmosferycznego niesionego przez cyklon zmierzający nad Kraje Nadbałtyckie. Na froncie pojawią się opady deszczu, ale także miejscami silne burze wiatrowe, lokalnie z gradem. Zjawiska mogą być gwałtowne, gdyż najnowsze prognozy wskazują na porywy wiatru do 70-90 km/h, a w przypadku linii szkwałowej wiatr może być silniejszy nawet w okolicach 100 km/h. Silniej powieje także w głębi Bałtyku oraz wysoko w górach. Na morzu sztorm.

Aktywny front chłodny przyniesie burze i wichury w Polsce. Jego położenie o godzinie 09:15, 3 października 2023. Dane: Eumetsat

Wichury uderzą w Polsce, będzie nocny front burzowy na 4 października 2023

Przed frontem jesteśmy w obszarze wyżowym i adwekcji ciepłego powietrza, dlatego mamy chwilowy powrót letniej pogody z możliwym ustanowieniem nowego rekordu temperatury maksymalnej w Polsce dla października. Aktualnie wynosi 28,9 st. C. i pochodzi z odległego 1966 roku. Skupiamy się jednak na widocznym już na zdjęciach satelitarnych chłodnym froncie, który późnym popołudniem i nocą wkroczy do naszego kraju z zachodu.

Prognozowane przechodzenie frontu szkwałowego z silnym wiatrem i miejscami burzami. Prognoza silnego wiatru do godziny 22:00, 3 października 2023

Wichury w Polsce, front szkwałowy uderzy z zachodu w nocy na 4 października 2023

W pierwszej części nocy najsilniej powieje w rejonie burz, które miejscami mogą się pojawić szczególnie w zachodniej i południowo zachodniej Polsce. Jeśli sprawdzą się prognozy przewidujące powstanie linii szkwałowej wiatru, to faktycznie warunki atmosferyczne mogą być miejscami niebezpieczne. Z tego powodu wydano wysoki drugi stopień alertu pogodowego.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 4 października 2023

Front nocą szybko przewędruje przez Polskę i nad ranem zacznie opuszczać nasz kraj przez wschodnią granicę, przy czym najsilniejsze zjawiska są prognozowane początkowo głównie na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Z biegiem nocy zjawiska miejscami mogą być silne również w głębi kraju do czasu wygaśnięcia burz.

Prognoza zasięgu opadów i frontu nad Polską do godziny 23:00 w nocy na 4 października 2023

Wichury na froncie burzowym pojawią się w Polsce, prognoza opadów i wiatru noc na 4 października 2023

Silny wiatr nad Polską po przejściu chłodnego frontu pozostanie utrzyma się także w środę 4 października w ciągu dnia, zwłaszcza w północnej połowie kraju, w porywach do 50-80 km/h, co będzie związane ze zwiększonym gradientem ciśnienia. Spodziewany jest także spadek temperatury maksymalnej nawet o 6-10 st. C.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!