| |
Zagrożenie!
Wichury uderzą w Europie. Cyklon sprowadzi ulewy i wiatr powyżej 120 km/h. Wiemy, gdzie żywioł będzie niebezpieczny

Wichury uderzą w Europie. Cyklon sprowadzi ulewy i wiatr powyżej 120 km/h. Wiemy, gdzie żywioł będzie niebezpieczny

Na Atlantyku nadal w kolejnych dniach będą powstawać liczne ośrodki niżowe. Niektóre z nich przybiorą wyraźną formę wirowości cyklonalnej. Dość głęboki cyklon, co pewien okres będzie uderzał w północno zachodnią Europę z wichurami, ulewami i sztormem. Wiatr miejscami przekroczy 70-120 km/h, a w górach ponad 140-150 km/h. Cyklony te kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będą również zaciągać do środkowej i południowej Europy cieplejsze masy powietrza. W ten sposób wpłyną również na warunki pogodowe w Polsce.

Wichury uderzą w północno zachodnią Europę. Prognozowane maksymalne porywy wiatru w rejonie Wielkiej Brytanii i Irlandii, jakie mogą wystąpić do 17 października 2022. Model GFS

Wichury i cyklony uderzą w Europę, wiatr przekroczy 120 km/h, prognoza od 13, do 16 października 2022

Silny prąd strumieniowy, jaki uaktywnił się nad Atlantykiem kilka tygodni temu nadal co pewien okres na kontraście temperatury przyspiesza i nabiera mocy. Wówczas w jego rejonie daje impuls do powstawania kolejnych ośrodków niskiego ciśnienia. Niektóre z nich mają formę głębokich cyklonów lawirujących między Islandią, Wielką Brytanią, Irlandią, Wyspami Owczymi przez Morze Północne po Norweskie i Skandynawię. Na tym obszarze pogoda pozostaje niestabilna i często dynamiczna.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europą, 16 października 2022

Cyklon uderzy w Europę, wichury znowu możliwe, prognoza wiatru 13-16 października 2022

Minionej doby ponownie wichury dały o sobie znać na północy Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w Szkocji oraz w Norwegii, gdzie wiatr rozpędził się do 100-140 km/h. Na tym nie koniec, bo kolejne wichury i cyklony pojawiają się w prognozach.

Prognozowane porywy wiatru w rejonie Wysp Brytyjskich, do godziny 14:00, 14 października 2022

Cyklon i wichury w prognozach w Europie, prognoza wiatru 14 października 2022

Kolejny aktywny cyklon w rejonie Wysp Brytyjskich i Irlandii pojawi się między 13-14 października. W tym okresie silniej powieje szczególnie w Szkocji. Wiatr w porywach miejscami przekroczy 90-115 km/h, a w górach jeszcze więcej. Nowe ośrodki niskiego ciśnienia wpłyną na pogodę w tym regionie Europy również między 15-16 października.

Wichury w północno zachodniej Europie. Prognozowane porywy wiatru i położenie centrum trzech cyklonów o godzinie 02:00, 15 października 2022

Wichury w Europie, prognoza cyklonu, 15 października 2022

W dalszym ciągu utrzyma się tor przemieszczania niżów atlantyckich z zachodu na północy wschód przez rejon Wysp Brytyjskich w kierunku Skandynawii, zwłaszcza Norwegii. Jest to bardzo korzystne dla pogody w Polsce, bo nadal możemy liczyć na łagodne warunki atmosferyczne, okresami z adwekcją znacznie cieplejszego powietrza niż wynika to z normy klimatycznej.

Prognozowane wichury w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii, do godziny 14:00, 16 października 2022

Wichury w Europie, gdzie będzie cyklon, prognoza wiatru 16 października 2022

Zalecamy, aby między 13-16 października śledzić najnowsze wyliczenia trajektorii ośrodków niżowych, gdyż od nich ostatecznie będzie zależeć prędkość wiatru i suma opadów wraz z temperaturą na wskazanym obszarze Europy. Ze względu na dynamiczne zjawiska atmosferyczne mogą jeszcze pod tym względem zajść korekty, co nie zmienia faktu, że pogoda okresami w północno zachodniej Europie może być niebezpieczna także ze względu na sztorm i wysokie fale sztormowe w linii brzegowej.

Wstępnie prognozowane położenie dużego obszaru obniżonego ciśnienia nad północno zachodnią Europą, 16 października 2022

Wichury i cyklon w Europie, prognoza wiatru i ciśnienia 16 października 2022

Z kolei w Polsce w tym czasie większego zagrożenia pogodowego nie przewidujemy. Wiatr tylko okresami i miejscami silniej powieje w rejonach podgórskich i górskich oraz na północy kraju, zwłaszcza na wybrzeżu, szczególnie około 16-17 października (+/- 1 dzień). Opadów deszczu nadal nie będzie dużo, a te które wystąpią będą przeważnie przelotne i ograniczonym zasięgu. Ponadto czeka nas wzrost temperatury, szczególnie w południowej połowie kraju około 16-20 października.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!