| |
Zagrożenie!
Wichury przyniosą ocieplenie. Przegonią zimę na wschód Europy. Prąd strumieniowy namiesza w prognozach

Wichury przyniosą ocieplenie. Przegonią zimę na wschód Europy. Prąd strumieniowy namiesza w prognozach

Obecnie w Polsce mówimy o prawdziwej zimie ze śniegiem i mrozem, ale za kilka dni czekają nas zmiany wraz z odbudową cyrkulacji zachodniej. Zmiana wzoru pogodowego przyniesie wichury w Europie, a następnie adwekcję ciepłego powietrza w głąb kontynentu z opadami deszczu. Śnieg zacznie topnieć i zima będzie się cofać na wschód. Sporo namiesza chwilowe umocnienie prądu strumieniowego w którego osi będą się rozwijać cyklony atlantyckie.

Prognozowany zasięg wichury zaciągającej do Europy cieplejsze masy powietrza, 7 grudnia 2023

Wichury przyniosą ocieplenie i odwilż w Polsce, zima wycofa się na wschód, prognoza wiatru 7 grudnia 2023

W minionych dniach kluczowa była sytuacja baryczna nad Europą, która powodowała umacnianie zimy z postępującą adwekcją powietrza arktycznego. Ustanie cyrkulacji strefowej z powietrzem znad Atlantyku, brak głębokich cyklonów w cyrkulacji zachodniej oraz rozchwiana i niestabilna pozycja słabszego prądu strumieniowego sprzyjała właśnie takiej pogodzie. Nadchodzi jednak przełom w prognozach.

Prognoza zasięgu kolejnej wichury w Europie zaciągającej łagodne masy powietrza, 10 grudnia 2023

Wichury wracają do Europy przyniosą ocieplenie w Polsce i kres zimy, prognoza wiatru 10 grudnia 2023

Na mapie synoptycznej Europy w kolejnych dniach na północnym Atlantyku zobaczymy ponownie coraz więcej cyklonów. Niektóre z nich ze strefami frontowymi będą podążać na wschód i wkraczać w głąb kontynentu. Czeka nas zatem ruszenie cyrkulacji zachodniej. Będzie to możliwe dzięki przejściowemu wzmocnieniu prądu strumieniowego. W jego osi ułożonej z zachodu na wschód będą się rozwijać ośrodki niżowe niosące opady deszczu, cieplejsze masy powietrza, ale także silny wiatr, miejscami o statusie wichury.

Prognoza zasięgu ciepłego powietrza zaciągana przez cyklon w rejonie Wysp Brytyjskich w kierunku Polski, 11 grudnia 2023

Ocieplenie przyniosą wichury w Polsce prognoza adwekcji powietrza 11 grudnia 2023

Wpływ rosyjskiego antycyklonu osłabnie, a tym samym cyklony atlantyckie zaciągną do Polski ciepłe masy powietrza. Czeka nas odwilż, w tym ustąpienie całodobowego mrozu oraz stopniowe zanikanie pokrywy śnieżnej w kierunku wschodnim. Proces ten szczególnie przyspieszy w chwili pojawienia się opadów deszczu.

Prognozowany zasięg i położenie prądu strumieniowego nad Europą, 12 grudnia 2023

Wichury i prąd strumieniowy namieszają w prognozach, zima wycofa się na wschód prognoza 12 grudnia 2023

W Polsce w czasie wymiany mas powietrza na początku drugiej dekady miesiąca, zwłaszcza od 10 grudnia i w kolejnych dniach czeka nas szereg zjawisk pogodowych. Pojawią się zarówno opady śniegu i marznące opady deszczu, jak również później wyłącznie opady deszczu, okresami z silnym wiatrem. Lokalnie w nocy będą możliwe również oblodzenia przy niewielkich przymrozkach w rejonie roztopów.

Prognoza położenia ośrodków niżowych nad Europą wypychające zimę na wschód Europy, 12 grudnia 2023

Cyklony atlantyckie z wichurami przegonią zimę z Polski, prognoza ciśnienia i wiatru 12 grudnia 2023

Omawiany trend pogodowy świetnie obrazuje powyższa mapa z układem barycznym. Wyraźnie widać odblokowanie cyrkulacji zachodniej o czym świadczy zasięg pola niżowego znad Atlantyku w głąb Europy w którym pojawią się cyklony. W takiej sytuacji zawsze wygrywa ocieplenie z odwilżą, a mroźna zima ze śniegiem przegrywa cofając się na wschód. Nasuwa się jednak pytanie, czy ta odbudowa cyrkulacji zachodniej będzie trwalsza. Aktualne prognozy sezonowe modelu ECMWF wskazują, że jest to możliwe po 10 grudnia, co najmniej do końca miesiąca, a to oznacza, że szansa na zimowe święta Bożego Narodzenia poza górami bardzo spada.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
addd

Nie dopisaliście, że przewidywana odwilż będzie krótka, maksymalnie 4-5 dni a na północnym wschodzie nawet krótsza, a potem przewidywane są znów całodobowe mrozy. Szansa na zimowe święta jest wysoka

05 grudzień 2023 - 18:06
Odpowiedz