| |
Zagrożenie!
Wichury przejdą przez Polskę. Wiatr przekroczy 70-100 km/h. Będą przerwy w dostawie prądu

Wichury przejdą przez Polskę. Wiatr przekroczy 70-100 km/h. Będą przerwy w dostawie prądu

Na Atlantyku nadal roi się od kolejnych cyklonów, które zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza w atmosferze sterowanym przez prąd strumieniowy będą się przemieszczać z zachodu na wschód i północy wschód. Jeden z takich niżów 15 stycznia 2023 przyniesie w Polsce wichury, a to oznacza, że zawody Pucharu Świata w Zakopanem mogą być zagrożone. Wiatr w porywach miejscami przekroczy 60-100 km/h. Najmocniej powieje w górach i nad samym morzem, ale i w głębi lądu może miejscami mieć siłę wichury i lokalnie powodować szkody. Mamy najnowsze prognozy wiatru.

Wichury pojawią się w Polsce. Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie, 15 stycznia 2023

Wichury przejdą przez Polskę, wiatr przekroczy 60-100 km/h 15 stycznia 2023, zawody Pucharu Świata w Zakopanem zagrożone

Cyrkulacja strefowa związana z aktywnym Atlantykiem charakteryzuje się łagodną zimą w Polsce pod względem temperatur i przeważnie braku śniegu na nizinach, ale często przechodzące fronty i niże niosą okresami również zagrożenie ze strony silnego wiatru. W najbliższych dniach chwilami odczujemy silny przepływ powietrza. Jednym z takich dni będzie niedziela 15.01, gdy z zachodu na wschód i południowy wschód kraju będzie się przemieszczał front atmosferyczny związany z cyklonem wędrującym nad Skandynawią.

Wichury wystąpią w Polsce. Prognozowane położenie cyklonu w rejonie Skandynawii i ciśnienie nad Europą, między 14/15 stycznia 2023

Wichury pojawią się w Polsce, wiatr przekroczy 70-100 km/h, prognoza ciśnienia 15 stycznia 2023

Niż przemieszczający się nad Skandynawią, w tym z niewykluczonym niżem wtórnym wywoła duży gradient poziomy ciśnienia na obszarze Polski. Przepływ powietrza napędzi również prąd strumieniowy. Różnica ciśnienia między południową i północną Polską może przekroczyć maksymalnie około 20-25 hPa. W takich warunkach okresami nasili się wiatr i to w wielu regionach kraju. W rejonie najsilniejszego wiatru łamiące się gałęzie i konary drzew mogą uszkadzić linie energetyczne i powodować lokalne przerwy w dostawie prądu.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 07:00, 15 stycznia 2023

Wichury będą w Polsce, prognoza wiatru 15 stycznia 2023

Szczególnie silny wiatr jest prognozowany na południu w rejonach podgórskich i górskich. Na tym obszarze wiatr może przekraczać 80-90 km/h, a wysoko w górach nawet 100-150 km/h.

Prognozowane wichury na południu Polski, do godziny 10:00, 15 stycznia 2023, model ICON

Cyklon przyniesie wichury w Polsce, najnowsza prognoza wiatru 15 stycznia 2023

Niemiecki model ICON dość dobrze przewiduje porywy wiatru w górach. Niektóre z nich mogą mieć siłę huraganu. Z kolei model ECMWF poprawnie przewiduje porywy wiatru na nizinach.

Wichury w Polsce. Prognozowane porywy wiatru do godziny 13:00, 15 stycznia 2023

Cyklon spowoduje wichury w Polsce, godzinowa prognoza wiatru 15 stycznia 2023

Na naszą uwagę szczególnie zasługuje południe Polski, gdzie w zasadzie, zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich silny wiatr jest spodziewany przez całą niedzielę 15.01. To zła prognoza w kontekście konkursu Pucharu Świata w Zakopanem, gdzie o godzinie 16:00 rozpocznie się konkurs indywidualny. Zawody z uwagi na chwilami silny wiatr mogą być zagrożone.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 19:00, 15 stycznia 2023

Będzie silny wiatr w Polsce, gdzie wystąpią wichury 15 stycznia 2023, najnowsza mapa i prognoza wiatru

Silnym okresami porywom wiatru będzie towarzyszył przechodzący front atmosferyczny niosący opady deszczu, w górach również śniegu. Bardziej intensywne śnieżyce w górach i rejonach podgórskich na południu Małopolski i Podkarpacia są prognozowane w niedzielę 15.01 wieczorem lub w nocy na poniedziałek 15/16.01.

Prognozowany zasięg frontu atmosferycznego z opadami w Polsce, do godziny 07:00, 15 stycznia 2023. Front do końca dnia przesunie się nad południowy wschód

Front z deszczem, śnieżycą i wichurą w Polsce, mapa opadów 15 stycznia 2023

Generalnie w omawianym okresie wichury najsilniejsze będą w górach i rejonach podgórskich oraz okresami nad morzem. W głębi lądu wiatr będzie słabszy w porywach do około 50-75 km/h, czyli miejscami osiągnie próg wichury ogłaszanej w Polsce od wiatru w porywach 70 km/h. Nie będzie to więc siła żywiołu porównywalna do zeszłorocznych orkanów z wyjątkiem gór i rejonów podgórskich, ale i tak wiatr da nam się we znaki. Obniży temperaturę odczuwalną, ponadto lokalnie może powodować niewielkie szkody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!