| |
Zagrożenie!
Wichury przejdą przez Polskę. Będzie kilka fal silnego wiatru. Cyklon może łamać drzewa i odcinać prąd

Wichury przejdą przez Polskę. Będzie kilka fal silnego wiatru. Cyklon może łamać drzewa i odcinać prąd

Od kilku dni sprawdzamy z wielką dokładnością prognozy silnego wiatru, jaki ma się pojawić w Polsce między około 4-11 marca 2023. Najnowsze prognozy nadal potwierdzają wichury z wiatrem mogącym osiągać bądź przekraczać 70-100 km/h. Miejscami zostaną wydane alerty pogodowe, tym bardziej, że taki wiatr potrafi już wyrządzać szkody, w tym łamać gałęzie i drzewa oraz powodować lokalne przerwy w dostawie prądu. Wszystko przez uaktywnienie cyrkulacji powietrza z przechodzącymi cyklonami w rejonie naszego kraju.

Aktualnie prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce i Europie jakie mogą wystąpić do 11 marca 2023

Wichury przejdą przez Polskę w kilku odsłonach, będą alerty pogodowe, prognoza wiatru do 11 marca 2023 w Polsce i Europie

Jak widać na powyższej mapie, w najbliższych dniach nastąpi znaczne uaktywnienie dynamicznej pogody na sporym obszarze Europy. Wiatr z siłą wichury pojawi się nie tylko w Polsce, ale w wielu innych krajach. Wszystko z powodu ustąpienia wyżu i wkroczenia pola obniżonego ciśnienia w którym będą się rozwijać cyklony. Taki rozwój sytuacji pogodowej jest pewny, natomiast nadal trajektorie poszczególnych cyklonów są niestabilne i musimy bardzo skrupulatnie śledzić najnowsze prognozy szczególnie ciśnienia i wiatru.

Prognozowany silny wiatr w Polsce około godziny 15:00, 4 marca 2023

Będą wichury w Polsce, przejdzie kilka fal wiatru, prognoza 4 marca 2023 

Najbliższym dniem z silnym wiatrem w Polsce będzie sobota 4 marca. W tym dniu między Łotwą i Estonią w kierunku Rosji będzie się przemieszczał niż Askan, który wywoła zwiększenie gradientu poziomego ciśnienia, a tym samym spowoduje silny wiatr szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Najnowsza prognoza wiatru oparta o niemiecki model ICON wskazuje, że wiatr najsilniej powieje między częściowo województwem pomorskim przez warmińsko mazurskie, podlaskie po wschodnie, częściowo centralne i północne dzielnice Mazowsza. Na tym obszarze wiatr w porywach osiągnie do 60-80 km/h. Silniej powieje lokalnie nad morzem, zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej do około 85-90 km/h.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce między 7-8 marca 2023

Będą wichury i cyklony w rejonie Polski, najnowsza prognoza wiatru 7-8 marca 2023

Kolejny epizod z silnym wiatrem w Polsce może wystąpić około 7-8 marca, przy czym jeszcze raz zaznaczamy wszystko będzie zależne od dokładnej trajektorii cyklonu przechodzącego w pobliżu naszego kraju nad południowym Bałtykiem. Nadal podtrzymywane jest ryzyko silnego wiatru szczególnie na przechodzącym froncie z opadami. Ponownie wiatr miejscami może osiągnąć do 70-100 km/h i to bez wliczania wysokich gór.

Aktualnie prognozowana fala silnego wiatru nad Polską w nocy z 7/8 marca 2023

Uderzą wichury w Polsce, może być odcięty prąd, prognoza wiatru 8 marca 2023

Powstające ośrodki niżowe i przesuwające się między Skandynawią, Morze Północnym i Bałtyckim nie będą raczej wyjątkowo duże, ale spadek ciśnienia w centrum układu będzie wystarczający aby wywołać wichury. Ich zasięg i dynamika ulega korektom w prognozach i nadal będziemy monitorować sytuację, ale nie zmienia to faktu, że w rejonie Polski w podanym terminie pogoda będzie bardzo zmienna i dynamiczna. Warto trzymać rękę na pulsie.

Wstępnie prognozowane położenie przechodzącego cyklonu w pobliżu Polski o godzinie 01:00, 8 marca 2023

Cyklon przyniesie wichury w Polsce, wiatr przekroczy 70-100 km/h, prognoza ciśnienia i wiatru 8-9 marca 2023

Kolejne ryzyko silnego wiatru od pewnego czasu w prognozach jest wskazywane w okolicach 11 marca. Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują na silny wiatr, który mógłby wystąpić na znacznym obszarze kraju.

Wstępnie prognozowany zasięg wichury i porywami wiatru w Polsce, 11 marca 2023

Kilka fal wichury w Polsce, wiatr może łamać drzewa i gałęzie, prognoza wichury 11 marca 2023

Przed nami więc spore zmiany w pogodzie. Silny wiatr wskazany w wymienionych regionach 4 marca jest pewny. Później musimy nadal monitorować szczególnie prognozy na okres między 7-11 marca (+/- 1 dzień), gdyż ponownie może się pojawić ryzyko wichury. Przechodzące cyklony przyniosą nie tylko silny wiatr, ale również opady mieszane, w tym śniegu i lokalne śnieżyce z niewykluczonymi burzami. O szczegółach będziemy informować najszybciej jak to będzie możliwe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
krytykanci

A jeszcze kilka dni temu Was krytykowali oni...

03 marzec 2023 - 16:58
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Dzięki za sygnał. Hipokryci, frustraci i amatorzy tak mają. Robimy swoje, pozdrawiamy :)

03 marzec 2023 - 17:27
Odpowiedz