
Wichury przechodzą przez Polskę. Huraganowy wiatr sięga blisko 170 km/h. Coraz więcej domów bez prądu
Przez Polskę przechodzą wichury niesione przez wtórny cyklon Jitka. Jego centrum znad Bałtyku w ciągu doby przemieści się nad Rosję. W tym czasie ze strefami frontowymi wpływa bezpośrednio na pogodę w naszym kraju. Głównym zagrożeniem jest wiatr w porywach do 70-100 km/h, a w górach i nad samym morzem miejscami powyżej tych wartości. Do tej pory najsilniejszy huraganowy wiatr zanotowano na Śnieżce bo aż blisko 170 km/h. Rośnie liczba gospodarstw bez prądu. Wkrótce rozwiną się lokalne burze.
Prąd strumieniowy niesie silną cyrkulację strefową z wichurami i odwilżą do Polski, 24 stycznia 2024
Polskę od zachodu sięgnął silny prąd strumieniowy, który napędza przepływ powietrza nad krajem. Z tego powodu huraganowy wiatr notujemy szczególnie na Śnieżce, gdzie do południa zanotowano dokładnie 169 km/h i jest to obecnie najsilniejszy wiatr w czasie oddziaływania cyklonu Jitka. Silnie wieje również w Tatrach powyżej 100 km/h oraz w innych regionach zachodniej, północnej i południowej Polski. Przykładem jest Przylądek Rozewie, gdzie już zanotowano 103 km/h.
Wichury w Polsce. Pomiary maksymalnych porywów zanotowane do godziny 12:00, 24 stycznia 2024. Dane: IMGW / Ogimet
W godzinach popołudniowych w głębi kraju, zwłaszcza w zachodniej połowie i miejscami na południu, porywy wiatru mogą być jeszcze większe z uwagi na rozwijanie się rozproszonych opadów konwekcyjnych. W ich rejonie spodziewamy się intensywnych przelotnych opadów deszczu z bardzo silnymi porywami do około 70-90 km/h, punktowo więcej, ponadto będą możliwe także nieliczne burze.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce na nizinach w czasie oddziaływania cyklonu Jitka do 25 stycznia 2024
Do tej pory po przejściu frontu atmosferycznego przez Polskę niosącego deszcz i na wschodzie początkowo śnieg, z zachodu w chwiejnym powietrzu zaczęły się rozwijać niewielkie konwekcyjne liniowe układy wielokomórkowe. Dość silny układ powstał na Dolnym Śląsku i przemieszcza się dalej na wschód i południowy wschód. Głównym zagrożeniem w jego rejonie jest silny wiatr, ponadto nie są wykluczone burze. Tego typu rozproszonych zjawisk konwekcyjnych do wieczora w różnych regionach kraju będzie więcej. Niestety, silny wiatr powoduje lokalne szkody. Rośnie liczba domów bez prądu. Obecnie najwięcej tego typu sytuacji jest w województwie pomorskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim. Silny wiatr szczególnie w zachodniej, centralnej, północnej i południowej Polsce utrzyma się okresami także najbliższej nocy oraz w czwartek w ciągu dnia, ale powinien być już słabszy.
Prognoza silnego wiatru w Polsce, 27 stycznia 2024
Kolejny epizod z silnym wiatrem w Polsce czeka nas między 26-27 stycznia. Wiatr w porywach osiągnie do około 50-90 km/h, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju i miejscami na południu. Silnej aktywnej cyrkulacji strefowej towarzyszy nie tylko wiatr z opadami, ale także adwekcja ciepłych mas powietrza. Najcieplej jest obecnie na zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdzie temperatura wzrosła do 10-13 st. C. Z tego powodu obserwujemy gwałtowne roztopy prowadzące do wzrostu poziomu wody w rzekach do stanów ostrzegawczych i miejscami alarmowych, szczególnie na południowym zachodzie Polski.
Źródło: DobraPogoda24.pl