| |
Zagrożenie!
Wichury pojawiły się w Polsce. Wiatr osiągnął blisko 100 km/h. To skutki cyklonu Askan

Wichury pojawiły się w Polsce. Wiatr osiągnął blisko 100 km/h. To skutki cyklonu Askan

Gwałtowna zmiana pogody wkroczyła do Polski. Została zapoczątkowana przez chłodny front atmosferyczny związany z cyklonem Askan. W wielu miejscach pojawiły się przelotne opady deszczu, śniegu i punktowo krupy śnieżnej. Strefa frontowa aktualnie przesuwa się nadal na południe i tam również miejscami popada deszcz, gdzieniegdzie przechodzący w śnieg. Uwagę zwraca także miejscami silny wiatr. Na północy i północnym wschodzie porywy wiatru przekroczyły 70-85 km/h, a lokalnie w górach wiatr osiągnął blisko 100 km/h. To była pierwsza fala wichury, bo będzie ich więcej w kolejnych dniach marca.

Prognozowane porywy wiatru związane z cyklonem Askan w Polsce, 4 marca 2023

Wichury wróciły do Polski, wiatr osiągnął blisko 70-100 km/h, to skutki cyklonu Askan, marzec 2023

Porywy wiatru w Polsce dość dobrze przewidział niemiecki model ICON. Wiatr najmocniejszy był między częściowo województwem pomorskim przez warmińsko mazurskie po podlaskie. Na tym obszarze wiatr miejscami osiągnął lub przekroczył 70-85 km/h. Najsilniej powiało na stacji IMGW w Mikołajkach, gdzie zanotowano 85,6 km/h. W głębi morza na platformie Petrobaltic zmierzono 83 km/h. Wiatr o sile wichury zanotowano również w Olsztynie. W stolicy regionu Warmii i Mazur zanotowano 76 km/h.

Wichury w Polsce. Porywy wiatru zanotowane do godziny 17:00, 4 marca 2023

Wichury w Polsce, cyklon Askan, pomiary wiatru 4 marca 2023

Wiatr tradycyjnie najsilniejszy jest na Śnieżce. W godzinowych depeszach synoptycznych odczytaliśmy do tej pory wiatr osiągający 97,3 km/h. Na pozostałym obszarze kraju wiatr był słabszy poniżej progu wichury, w porywach do 45-60 km/h.

Różnica ciśnienia notowana na obszarze Polski o godzinie 14:00, 4 marca 2023. Dane: IMGW

Wichury przechodzą przez Polskę, to skutki cyklonu Askan, pomiary wiatru i ciśnienia, 4 marca 2023

Głównym powodem silnego wiatru w Polsce był niż Askan przemieszczający się między Łotwą i Estonią w kierunku Rosji. Spowodował on zagęszczenie izobar, czyli powstanie poziomego gradientu ciśnienia na obszarze kraju. Różnica między południowo zachodnimi, a północno wschodnimi krańcami Polski osiągała blisko 14 hPa i to już wystarczyło do wystąpienia okresami silnych porywów wiatru. Dodatkowo na północnym wschodzie pojawiły się punktowe zjawiska wiatru zstępującego z chmur kłębiastych niosących opady śniegu.

Wichury w Polsce notowane na Mazurach, 4 marca 2023

W niedzielę 05.03 cyklon Askan odsunie się już w głąb Rosji, dlatego jego wpływ na warunki w Polsce zostanie już w zasadzie zamknięty. Pozostanie jednak po nim zaciągnięta chłodna masa powietrza arktycznego, w którym w wielu regionach będą się tworzyć rozproszone przelotne opady śniegu, lokalnie o charakterze śnieżyc. W chwiejnym powietrzu mogą również wystąpić punktowe nieliczne burze śnieżne.

Prognozowane położenie niżu Askan względem Polski o godzinie 13:00, 5 marca 2023

Cyklon Askan przyniósł wichury w Polsce, prognoza położenia 5 marca 2023, najnowsza mapa

Kolejna fala silnego wiatru w Polsce wystąpi miejscami między 7-8 marca. Najnowsze wyliczenia numeryczne tych wichur przedstawimy w kolejnych prognozach. Śledźcie nasze wpisy na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!