| |
Zagrożenie!
Wichury odczujemy w Polsce. Wiatr do 90 km/h. Lokalnie możliwe przerwy w dostawie prądu

Wichury odczujemy w Polsce. Wiatr do 90 km/h. Lokalnie możliwe przerwy w dostawie prądu

W kolejnych dniach czeka nas spadek temperatury i zmienna pogoda, gdyż Polska pozostanie w polu obniżonego ciśnienia. Odczujemy również miejscami i okresami wiatr mogący mieć siłę wichury. Ostanie dni maja nie będą nas rozpieszczać, ale będzie za to więcej opadów pojawiających się w różnych regionach kraju. Wiatr w porywach może osiągnąć do 60-90 km/h, jedynie wysoko w górach będzie lokalnie silniejszy. Meteorolodzy wydadzą stosowne ostrzeżenie co najmniej pierwszego stopnia, a wzdłuż wybrzeża niewykluczony jest drugi stopień ostrzeżenia. Sprawdźmy, kiedy i gdzie wiatr będzie najsilniejszy.

Silny przepływ powietrza wspomagany przez prąd strumieniowy na gradiencie ciśnienia między wyżem nad Atlantykiem i niżem nad Skandynawią, 27 maja 2022

Wichury w Polsce, wiatr do 90 km/h. Mapa wiatru i ciśnienia 27 maja 2022

Już dziś 26.05 pojawiły się silne porywy wiatru w północnej Polsce. Najsilniej powiało w województwie pomorskim, gdzie synoptycy wydali 1 i 2 stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Najsilniejszy wiatr w porywach do 90 km/h zanotowano na stacji IMGW na Rozewiu. 

Zanotowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 17:00, 26 maja 2022

Wichury w Polsce, zanotowane porywy wiatru w Polsce 26-27 maja 2022

Wiatr o podobnej prędkości, ale na większym obszarze kraju, będzie możliwy również w piątek 27.05. Prognozy wskazują również na silny wiatr szczególnie w województwie pomorskim, zwłaszcza na wybrzeżu. 

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 14:00, 27 maja 2022. Model ECMWF

Wichury w Polsce, mapa wiatru 27 maja 2022, model ECMWF

Wichury odczujemy również w województwie zachodniopomorskim, warmińsko mazurskim, podlaskim i częściowo kujawsko pomorskim. Na tym obszarze wiatr w porywach w piątek 27.05 osiągnie do 70-90 km/h. Na pozostałym obszarze kraju wiatr będzie słabszy, w porywach do 50-65 km/h, jedynie w rejonach podgórskich lokalnie będzie silniejszy. Niemiecki model ICON wskazuje na porywy wiatru powyżej 100 km/h wysoko w Tatrach.

Wichury w Polsce. Prognozowane maksymalne porywy wiatru, 27 maja 2022

Wichury w Polsce, 28 maja 2022, prognoza wiatru

Nasileniu wiatru, będzie sprzyjać nie tylko zwiększony poziomy gradient ciśnienia nad Polską i przechodząca strefa frontu atmosferycznego z zachodu na wschód i południowy wschód z przelotnymi opadami deszczu, ale również obecność prądu strumieniowego bezpośrednio nad Polską. Przyczynia się on do zwiększonego przepływu powietrza i napędzenia wiatru również w warstwie przyziemnej.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Polską i Europą, 27 maja 2022

Silny wiatr w Polsce, mapa wiatru i prądu strumieniowego, 27 maja 2022

Prognozowany wiatr, głównie w północnej Polsce może lokalnie spowodować szkody, a także okresowo odciąć dostawy energii elektrycznej. Z taką możliwością musimy się liczyć.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!