| |
Zagrożenie!
Wichury na północy. Wiatr osiągnął blisko 100 km/h. To skutki niżu Robert w Polsce

Wichury na północy. Wiatr osiągnął blisko 100 km/h. To skutki niżu Robert w Polsce

Przez Polskę przechodzi strefa frontu atmosferycznego, która z opadami deszczu i śniegu dociera obecnie nad regiony południowo wschodnie. Do niedzielnego 12.02 poranka front ciepły i chłodny odsuną się poza naszą południową granicę. Strefa frontowa jest związana z niżem Robert, którego centrum przesuwa się już nad Rosją. Na północy kraju wystąpiły zapowiadane wichury, a na Bałtyku sztorm. Wiatr osiągnął blisko 100 km/h. Silniejszy wiatr notujemy w górach. Sprawdźmy, gdzie wichura była najsilniejsza.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce w ciągu dnia, 11 lutego 2023

Wichury w Polsce, wiatr osiągnął blisko 100 km/h i był związany z niżem Robert, prognozy i pomiary wiatru 11-12 lutego 2023

Zapowiadaliśmy, że w czasie oddziaływania niżu Robert na warunki pogodowe w Polsce, wiatr na przeważającym obszarze kraju w porywach osiągnie do 45-65 km/h. Silniej miało powiać na wybrzeżu, szczególnie w województwie pomorskim w porywach powyżej 70-90 km/h i w tej części kraju mówiliśmy o wichurach.

Porywy wiatru zanotowane w Polsce na głównych stacjach synoptycznych IMGW, 11 lutego 2023

Wichury w Polsce, pomiary wiatru 11-12 lutego 2023

Najsilniej powiało na Rozewiu. Wiatr osiągnął na północnym krańcu Polski 96,1 km/h. W głębi morza na platformie wiertniczej Petrobaltic zmierzono 97 km/h. Ponadto zanotowano 77,4 km/h w Darłowie, 76 km/h w Ustce oraz 72,3 km/h w Łebie. Najsilniej wieje lokalnie w górach, zwłaszcza na Śnieżce. Aktualnie porywy wiatru na szczycie Karkonoszy i Sudetów osiągają 108,3 km/h i jeszcze mogą wzrosnąć.

Prognozy silnego wiatru w górach w Polsce, noc z 11/12 lutego 2023

Wichury w Polsce, pomiary i prognozy silnego wiatru 11-12 lutego 2023

Wieczorem oraz nocą z 11/12 lutego silny wiatr wystąpi w górach nie tylko w Sudetach, ale nasili się również w wysokich Tatrach. Do tej pory na Kasprowym Wierchu w czasie oddziaływania niżu Robert wiatr w porywach osiągnął 86 km/h.

Rożnica ciśnienia w Polsce w czasie przechodzenia strefy frontowej i oddziaływania niżu Robert, 11 lutego 2023. Dane IMGW

Silny wiatr w Polsce, pomiary ciśnienia i wichury, 11-12 lutego 2023

Silny wiatr na obszarze Polski był spowodowany zwiększeniem gradientu poziomego ciśnienia wywołanym przez niż przemieszczający się nad północno wschodnią Europą. Na obszarze Polski różnica ciśnienia między krańcami północno wschodnimi i południowo zachodnimi sięgała w godzinach popołudniowych 18 hPa.

Prognozowana obecność prądu strumieniowego nad Polską i Europą o godzinie 22:00, 11 lutego 2023

Różnica ciśnienia, silny wiatr i wichury w Polsce, prognoza prądu strumieniowego 11 lutego 2023

Dodatkowym czynnikiem napędzającym przepływ powietrza i silny wiatr, zwłaszcza na północy kraju był prąd strumieniowy, jaki obecnie znajduje się nad Polską. W najbliższych dniach w Polsce nie spodziewamy się zagrożenia ze strony wiatru. Sytuacja być może zmieni się za około tydzień pod warunkiem sprawdzenia aktualnych prognoz. Sytuację monitorujemy i będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!