Wichury i ulewy zbliżają się do Polski. Wiatr przekroczy 100 km/h. Będzie szybki spadek ciśnienia
Do Polski z zachodu i północnego zachodu wkracza załamanie pogody, jakie przyniesie system frontów atmosferycznych związanych z cyklonem Axel. Między 4-6 stycznia 2023 niż ten przemieści się znad Morza Północnego przez południowy Bałtyk nad Białoruś i Rosję. W tym czasie wpłynie bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce. Przyniesie ulewy, a także wichury. Wiatr miejscami w porywach osiągnie do 60-90 km/h, a w górach ponad 100 km/h. Lokalnie może powodować szkody i przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Prognozowane położenie cyklonu Axel o godzinie 01:00, 5 stycznia 2023 w rejonie południowej Skandynawii
Front związany z omawianym niżem niosący ulewy i silny wiatr wkroczył właśnie do zachodniej i północno zachodniej Polski i w ciągu najbliższej doby przejdzie nad krajem, a następnie wkroczy kolejna strefa frontowa z nim związana. W wielu regionach przyniesie umiarkowane i chwilami intensywne opady deszczu, aczkolwiek najwięcej opadów spodziewamy się na północy kraju.
Prognozowana suma opadów w Polsce za cały okres oddziaływania cyklonu Axel, do 6 stycznia 2023
Miejscami w górach, zwłaszcza w Sudetach, Bieszczadach i Tatrach, a także na Suwalszczyźnie popada również śnieg w czasie przechodzenia omawianego niżu. Możliwe będą również bardziej rozproszone i intensywne przelotne opady konwekcyjne. Istnienie niewielkie ryzyko, że lokalnie zdoła się rozwinąć burza.
Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 10:00, 5 stycznia 2023
Na uwagę zasługuje również szybki spadek ciśnienia, jaki nastąpi między środowym południem, a czwartkowym 05.01 porankiem. Przykładowo, w tym czasie ciśnienie w Białymstoku spadnie z aktualnych 1025 hPa, do około 998 hPa, czyli o 27 hPa mniej w około 20 godzin. Takie sytuacje meteorologiczne synoptycy nazywają bombami niżowymi. Z kolei gradient ciśnienia między północną i południową Polską w szczycie może osiągać do około 18-20 hPa.
Prognozowane porywy wiatru w Polsce w czasie przejścia cyklonu Axel, do 6 stycznia 2022
Przejście niżu Axel wywoła wzrost poziomego gradientu ciśnienia, a to przełoży się na wystąpienie wiatru o sile wichury. Wiatr miejscami osiągnie w porywach do 60-90 km/h. Znacznie silniej powieje wysoko w górach, miejscami powyżej 100-140 km/h, zwłaszcza w Sudetach, Tatrach i Bieszczadach.
Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Polską i Europą, 5 stycznia 2023 o godzinie 01:00
Dodatkowym czynnikiem napędzającym przepływ powietrza nad Polską będzie obecność meandrującego prądu strumieniowego. Przed nami więc istotne załamanie pogody, bo spodziewamy się w wielu regionach okresami opadów deszczu, miejscami intensywnych, jak również chwilami silniejszych porywów wiatru, lokalnie powodujących szkody. Zalecamy aby na radarze opadów śledzić gdzie pada deszcz oraz z jakim natężeniem występuje ulewa. Radar wskazuje również aktualny zasięg frontu atmosferycznego.
DobraPogoda24.pl