| |
Zagrożenie!
Wichury i ulewy wtargną do Polski. Wolfgang załamie pogodę. Wiatr przekroczy 100 km/h i będą alerty

Wichury i ulewy wtargną do Polski. Wolfgang załamie pogodę. Wiatr przekroczy 100 km/h i będą alerty

Do Polski zbliża się załamanie pogody związane z przejściem aktywnego frontu atmosferycznego niosącego ulewy, ocieplenie, ale także lokalnie niewykluczone burze. Jego przejściu będzie towarzyszyć miejscami wiatr o sile wichury. To będą skutki pola niżowego znad zachodniej Europy związane z cyklonem Wolfgang. Meteorolodzy wydadzą alerty pogodowe szczególnie dla północnej i południowej Polski. Wiatr miejscami przekroczy 70-100 km/h. Najsilniej powieje wzdłuż wybrzeża oraz w górach i rejonach podgórskich.

Głęboki cyklon Wolfgang wpłynie na pogodę w Polsce. Przyniesie wichury i ulewy. Prognozowana fala silnego wiatru na wysokości 1,5 km w Europie w nocy na 21 października 2023

Wolfgang załamie pogodę w Polsce, będą ulewy, wichury i burze, najnowsza prognoza wiatru 20-21 października 2023

Czekające nas zmiany w pogodzie doskonale obrazuje aktualna mapa baryczna Europy. Widzimy na niej kolejny aktywny i głęboki cyklon na zachodzie kontynentu. Jest z nim związany ciepły front atmosferyczny, który najbliższej doby będzie się przemieszczał z południa na północ kraju. Za obszarem frontowym wtargnie ciepłe powietrze, dodatkowo rozwinie się płytki niż wtórny, który wpłynie na pogodę w naszym kraju w kolejnych dniach.

Załamanie pogody w Polsce przyniesie Wolfgang ze strefą frontową. Prognozowane położenie o godzinie 14:00, 20 października 2023

Wichury i ulewy w Polsce, Wolfgang załamie pogodę, mapa opadów i ciśnienia 20 października 2023

Przejściu frontu będą towarzyszyć opady deszczu, których najwięcej do najbliższego weekendu zanotujemy na północy Polski. Warto również zwrócić uwagę na ciepłe powietrze, jakie napłynie do kraju z południa. Z tego powodu czeka nas ocieplenie z temperaturami miejscami powyżej 20 st. C., zwłaszcza w sobotę 21 października w południowo wschodnich regionach kraju. Najwięcej deszczu jest prognozowanych wieczorem oraz w nocy z piątku na sobotę w północny dzielnicach kraju.

Prognozowane sumy opadów w Polsce do 21 października 2023

Ulewy i wichury w Polsce, cyklon Wolfgang załamie pogodę, prognoza opadów do 22 października 2023

Przy wymianie masy powietrza arktycznego na zwrotnikowe i oddziaływaniu głębokiego niżu znad zachodniej Europy spodziewamy się także nasilenia wiatru. Najmocniej powieje między 20-21 października w północnych województwach, przy czym wiatr największą prędkość osiągnie wzdłuż wybrzeża i nad morzem, w porywach do około 70-100 km/h.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, jakie mogą wystąpić do 21 października 2023

Wichury u ulewy do Polski sprowadzi Wolfgang, prognoza wiatru do 21 października 2023

Druga strefa silnego wiatru jest prognozowana w regionach południowych kraju, zwłaszcza na południu Podkarpacia, a także w rejonach podgórskich i górskich do około 65-85 km/h. W wysokich Tatrach wiatr ma przekroczyć 100 km/h. Niektóre wydania prognoz numerycznych, zwłaszcza niemieckiego modelu ICON wskazują nawet do 140-160 km/h. Meteorolodzy IMGW z tego powodu wydadzą alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia. To będzie ciepły wiatr fenowy, który skutecznie podniesie temperaturę w południowej i południowo wschodniej Polsce, szczególnie w nocy na sobotę oraz w ciągu tego dnia.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!