| |
Zagrożenie!
Wichury i ulewy uderzą w Europę. Wiatr przekroczy 120 km/h. Znamy zagrożone regiony

Wichury i ulewy uderzą w Europę. Wiatr przekroczy 120 km/h. Znamy zagrożone regiony

Nasze prognozy zapowiadające uderzenie wichury w Europę na przełomie września i października ponownie się sprawdzą. Na szczęście najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują, że wiatr będzie nieco słabszy i przekroczy tylko miejscami 120 km/h. Wcześniejsze prognozy wskazywały nawet 140 km/h. Załamaniu pogody będą miejscami towarzyszyć również ulewy i lokalne burze. To będą skutki silnej cyrkulacji strefowej. Kiedy pojawi się wichura i które regiony Europy będą zagrożone? Na to pytanie odpowiemy szczegółowo i rozwiejemy wszelkie wątpliwości odnośnie również orkanu.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru na przełomie września i października 2022 w rejonie Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji i Krajów Beneluksu

Wichury i ulewy uderzą w Europę na przełomie września i października 2022, prognoza wiatru

Prognozy nadal podtrzymują powstanie głębokiego niżu w osi prądu strumieniowego na północnym Atlantyku. Niż ten ma się szybko pogłębić 29 września w rejonie Islandii, gdzie ciśnienie w centrum spadnie do około 967 hPa, a następnie front atmosferyczny z nim związany zacznie schodzić w pobliże Wysp Brytyjskich, ponadto rozwiną się niewielkie niże wtórne. W tym czasie między Islandią, Wyspami Owczymi, a Wyspami Brytyjskimi ze szczególnym wskazaniem na Irlandię, Szkocję i rejon Kanału La Manche pojawią się bardzo silne porywy wiatru i ulewne opady deszczu. 

Prognozowane położenie niżu i zasięg stref silnego wiatru z wichurami o godzinie 14:00, 30 września 2022

Wichury i ulewy pojawią się w Europie, prognoza wiatru 30 września 2022

Silne wichury uderzą szczególnie w tym dniu w Wyspy Owcze i Szkocję. Tutaj wiatr miejscami przekroczy 100-120 km/h. Porywom wiatru będą również towarzyszyć opady deszczu. Pogoda będzie paskudna. Krótko mówiąc - powiew nieprzyjemnej jesieni w pełnej okazałości.

Aktualnie prognozowane maksymalne porywy wiatru na północy Szkocji i Irlandii, 30 września 2022

Wichury w Europie, czy będzie orkan, prognoza wiatru 30 września 2022

Fala wiatru związana z omawianym niżem na początku października ma również wkroczyć w głąb Europy, aczkolwiek wiatr będzie słabszy i miejscami na ogół w porywach osiągnie do 70-100 km/h. Wichury odczują miejscami mieszkańcy Belgii, Holandii, Luksemburga, Francji, Niemiec, Dani i wybrzeża Norwegii.

Prognozowane wichury na zachodzie i północnym zachodzie Europy. Przewidywane maksymalne porywy wiatru, do 1 października 2022

Gdzie uderzą wichury, czy będzie orkan w Europie, prognoza wiatru 1 października 2022

Przemieszczającej się fali wiatru przez zachodnią Europę będą również towarzyszyć ulewne opady deszczu. Miejscami wystąpią także lokalne burze. 

Prognozowana suma opadów na zachodzie i północnym zachodzie Europy, do godziny 05:00, 2 października 2022

Ulewy i wichury w Europie, prognoza opadów do 1 października 2022

To schodzenie strefy silnego wiatru (stopniowo słabnącego) i opadów deszczu będzie podążać na wschód w głąb Europy. Również w Polsce ta silna cyrkulacja strefowa przyniesie opady deszczu i niewykluczone, że również silniejszy wiatr. Aktualnie model ECMWF nadal przewiduje falę silnego wiatru szczególnie w południowej Polsce. Ostatecznie jego prędkość będzie zależeć od dokładnej trajektorii ośrodka niżowego, a ta jeszcze się znacząco waha dlatego tę prognozę nadal będziemy monitorować.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, 2 października 2022

Wichury i ulewy w Europie, czy silny wiatr będzie w Polsce, mapa wiatru 2 października 2022

Generalnie, przed nami jesienna wichura od rejonu Islandii przez Wyspy Owcze, rejon Wysp Brytyjskich i Irlandii po miejscami Kraje Beneluksu, Francję, Niemcy oraz częściowo Danię i wybrzeże Norwegii. W Polsce i innych regionach Europy skutki tej cyrkulacji również będą odczuwalne, ale słabsze. Pierwszy jesienny głęboki niż w rejonie Europy stanie się faktem. Miejscami wiatr będzie mieć siłę orkanu, czyli co najmniej 119 km/h. Zwróćmy szczególnie uwagę na warunki pogodowe w Europie miedzy 29 września i 2 października.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!