| |
Zagrożenie!
Wichury i śnieżyce uderzą w Europie. Będą zawieje i zamiecie śnieżne. Cyklon Ralf wpłynie na pogodę w Polsce

Wichury i śnieżyce uderzą w Europie. Będą zawieje i zamiecie śnieżne. Cyklon Ralf wpłynie na pogodę w Polsce

Cyrkulacja strefowa w kolejnych dniach października, zwłaszcza na zachodzie, północy oraz w centrum Europy zapewni nadal zmienne warunki atmosferyczne, w tym z ryzykiem wichury, miejscami śnieżycy i przejściowo adwekcji cieplejszego powietrza. Zima będzie się nadal umacniać w Skandynawii. Na uwagę zasługuje obecnie cyklon Ralf, który przyniesie wichury, sztorm oraz atak zimy w kilku krajach. Wpłynie także przejściowo na warunki pogodowe w Polsce.

Prognoza układu barycznego z widocznym cyklonem Ralf o godzinie 14:00, 10 października 2023 niosącym wichury i śnieżyce z ulewami

Wichury i śnieżyce uderzą w Europie między 10-12 października 2023, zima umocni się na północy, cyklon Ralf wpłynie na pogodę w Polsce

Uwagę meteorologów w Europie przykuwa obecnie rozwijający się głęboki cyklon Ralf nad północnym Atlantykiem. Jego centrum najbliższej doby znajdzie się na wschód od Islandii. W tym kraju przyniesie silne wichury z wiatrem powyżej 100 km/h, ponadto spodziewane są śnieżyce. Pierwszy raz w tym sezonie śnieg spadnie na przeważającym obszarze Islandii. Miejscami pokrywa śnieżna przekroczy 20-45 cm śniegu, zwłaszcza w północnych dzielnicach. Lokalnie powstaną potężne zaspy śnieżne, bo opadom śniegu będą towarzyszyć zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowany zasięg wichury związanej z cyklonem Ralf w Europie o godzinie 20:00, 10 października 2023

Wichury i śnieżyce, uderzenie zimy w Europie 10-12 października 2023

Następnej doby centrum cyklonu będzie się przemieszczać na wschód w kierunku Skandynawii, gdzie przyniesie ulewy przechodzące miejscami w śnieżyce. Będzie więc kolejny atak zimy, zwłaszcza w Norwegii, a także na północy Szwecji po miejscami Finlandię.

Prognozowane położenie cyklonu Ralf na Atlantyku między Skandynawią i Islandią wraz z zasięgiem opadów deszczu i śniegu o godzinie 05:00, 11 października 2023

Wichury i śnieżyce w Europie, zima na północy, to będą skutki cyklonu Ralf między 10-12 października 2023

Po wkroczeniu nad Skandynawię cyklon Ralf zacznie się wypełniać i w jego obszarze prawdopodobnie rozwinie się niż wtórny nadal niosący opady zarówno deszczu i miejscami śniegu z silnym wiatrem. Obszar niżowy nad Skandynawią wpłynie także na warunki pogodowe w Polsce, bo między 11-12 października przyniesie wichury na północy kraju oraz w górach. Najsilniej powieje szczególnie na wybrzeżu oraz na Bałtyku, ponadto przez kraj z północy na południe przejdzie związany z cyklonem front atmosferyczny niosący opady deszczu.

Zasięg wichury w Europie o godzinie 14:00, 12 października 2023

Wichury i atak zimy w Europie, 12 października 2023, cyklon Ralf wpłynie na pogodę w Polsce

Omawiany cyklon spowoduje umocnienie warunków zimowych na północy Europy, bo powiększy się obszar z pokrywą śnieżną. Śnieg będzie zalegał już na znacznym obszarze Islandii oraz w Norwegii, na północy Szwecji i Finlandii po północno zachodnią Rosję.

Zima umocni się na północy Europy. Prognozowana pokrywa śnieżna do 12 października 2023

Zima w Europie prognoza opadów śniegu do 12 października 2023

W Polsce nadal pierwszego ataku zimy na nizinach nie będzie, jedynie w górach pojawiły się zapowiadane opady śniegu. Prognozy monitorujemy non stop, w przypadku istotnych zmian będziemy informować na bieżąco ze stosownym wyprzedzeniem.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!