| |
Zagrożenie!
Wichury i burze przejdą przez Polskę. Będzie chłodny front i wiatr do 100 km/h. W tych regionach powieje najsilniej

Wichury i burze przejdą przez Polskę. Będzie chłodny front i wiatr do 100 km/h. W tych regionach powieje najsilniej

Warunki atmosferyczne w kolejnych dniach nadal będą dość dynamiczne i charakterystyczne dla aktywnej cyrkulacji strefowej. Najnowsze prognozy zwracają uwagę na chłodny front atmosferyczny, jaki przejdzie przez Polskę między 26-27 grudnia 2022. Nad południowym Bałtykiem pojawi się fala na froncie, a dodatkowo aktywny front chłodny będzie wędrował z zachodu na wschód kraju. Wzrośnie poziomy gradient ciśnienia, a tym samym nasili się wiatr. Miejscami porywy wiatru osiągną około 60-100 km/h, czyli będą mieć prędkość wichury. Lokalnie rozwiną się zjawiska konwekcyjne i niewykluczone punktowe burze.

Prognozowane silne porywy wiatru na południu Polski w rejonach podgórskich i górskich, 26 grudnia 2022

Wichury i burze pojawią się w Polsce, przejdzie chłodny front 26/27 grudnia 2022

Okres świąt przyniesie silny wiatr okresami w rejonach podgórskich i górskich. Miejscami, szczególnie w rejonie Sudetów, Tatr i Bieszczadów wiatr w porywach przekroczy 90-110 km/h. Na pozostałym obszarze kraju wiatr będzie znacznie słabszy i niestanowiący na ogół zagrożenia. Sytuacja zmieni się wieczorem lub nocy z 26/27 grudnia. Z zachodu dotrze strefa aktywnego frontu atmosferycznego, a wcześniej fala na froncie na Bałtyku spowoduje również zwiększenie różnicy ciśnienia między północną i południowo zachodnią Polską do około 15-17 hPa.

Prognozowany gradient ciśnienia w Polsce i Europie, noc 26/27 grudnia 2022

Wichury i burze będą w Polsce, prognoza ciśnienia i wiatru 27 grudnia 2022

Przechodzeniu frontu będzie również towarzyszyć słaba i umiarkowana chwiejność powietrza w której mogą się miejscami rozwinąć przelotne opady konwekcyjne, w tym lokalne burze.

Aktualnie prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 22:00, 26 grudnia 2022

Chłodny front, wichury i burze w Polsce, prognoza opadów 26-27 grudnia 2022

Aktualne prognozy wskazują, że wiatr szczególnie w zachodniej oraz w północnej połowie kraju może w porywach osiągnąć do 60-100 km/h. Najsilniej powieje lokalnie w rejonie opadów konwekcyjnych, a także nad morzem. 

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 03:00, 27 grudnia 2022

Wichury i burze w Polsce, prognoza wiatru 27 grudnia 2022

Jeśli powstanie liniowa formacja konwekcyjna, jak to wskazują najnowsze prognozy, to faktycznie w rejonie ich przejścia wiatr może osiągnąć w porywach wspomnianą prędkość. Będzie krótkotrwałe uderzenie wichury, ale mogące spowodować lokalne szkody.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 06:00, 27 grudnia 2022

Burze, wichury o chłodny front w Polsce, 27 grudnia 2022

Aktywna cyrkulacja strefowa utrzyma się również w kolejnych dniach. W takiej sytuacji barycznej nie możemy liczyć na powrót mroźnej i śnieżnej zimy utrzymującej się przez całą dobę. Wstępne prognozy sygnalizują, że kolejny epizod z silnym wiatrem może wystąpić w Polsce w okolicach Sylwestra lub Nowego Roku.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce w okolicach 1 stycznia 2023

Wichury pojawią się w Polsce, prognoza wiatru 1 stycznia 2023

Sytuacja dotycząca pory wystąpienia silnego wiatru w Polsce, a także przejścia frontu nad danymi regionami może jeszcze ulec korekcie. Przed wystąpieniem zjawiska podamy najnowszą prognozę. Jest to nasz ostatni wpis przed świętami Bożego Narodzenia, dlatego składamy wszystkim naszym czytelnikom życzenia zdrowych, pogodnych i spokojnych świąt.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Widzieliście, co się święci w stratosferze po 5 stycznia? ♥️♥️

24 grudzień 2022 - 13:35
Odpowiedz