| |
Zagrożenie!
Wichury dotrą do Polski. Cyklon Fryderyk obniży ciśnienie i namiesza w pogodzie. Wiatr spowoduje szkody

Wichury dotrą do Polski. Cyklon Fryderyk obniży ciśnienie i namiesza w pogodzie. Wiatr spowoduje szkody

Odliczamy już godziny, jakie pozostały do przejścia frontu atmosferycznego związanego z cyklonem Fryderyk. Przyniesie on w Polsce załamanie pogody, bo wystąpią wichury, jak również opady deszczu i śniegu na południu. Wiatr miejscami przekroczy 60-100 km/h i może lokalnie spowodować szkody i przerwy w dostawie prądu. W rejonach podgórskich uaktywnią się śnieżyce i ponownie dosypie śniegu w górach. Wichury oczekujemy szczególnie w niedzielę 15 stycznia 2023, ale miejscami, zwłaszcza na zachodzie, północy i południu wiatr zacznie się nasilać już w nocy. Mamy najnowsze prognozy wiatru i opadów, sprawdźmy więc dokładne prognozy godzinowe.

Przepływ powietrza i porywy wiatru wzmocni obecny nad Polską prąd strumieniowy. Prognozowane jego położenie 15 stycznia 2023

Wichury dotrą do Polski, cyklon Fryderyk obniży ciśnienie i namiesza w pogodzie 15 stycznia 2023

Aktualnie na zdjęciach satelitarnych i mapach synoptycznych obserwujemy położenie i zakres przesuwania się strefy frontowej związanej z cyklonem Fryderyk. Ośrodek ten dociera w rejon wybrzeża Szkocji. Na danych satelitarnych widzimy również ogromny obszar zasięgu jego strefy frontowej rozciągającej się od centrum niżu przez Morze Północne, Anglię po kraje zachodniej Europy. 

Położenie cyklonu Fryderyk i widoczne zachmurzenie jego strefy frontowej o godzinie 11:30, 14 stycznia 2023. Dane satelitarne: Eumetsat

Cyklon Fryderyk przyniesie wichury, opady i śnieżyce w Polsce, prognozy ciśnienia i wiatru 15 stycznia 2023

Niż w kolejnych godzinach będzie się stopniowo przesuwał na wschód i północny wschód w rejon Skandynawii, gdzie rozwinie się również jego niż wtórny, dlatego na najnowszej mapie synoptycznej widnieje nazwa Fryderyk I i II. Front atmosferyczny zacznie wkraczać do zachodniej i północno zachodniej Polski już w sobotę 14.01 wieczorem i nocą przesunie się nieco bardziej w głąb kraju, obejmując do niedzielnego 15.01 poranka obszar, od całego wybrzeża i Warmii po Dolny Śląsk, Ziemie Lubuską, Wielkopolskę i Opolszczyznę.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 13:00, 15 stycznia 2023

Wichury wkroczą do Polski, cyklon Fryderyk, najnowsza prognoza wiatru 15 stycznia 2023

W ciągu dnia front będzie nadal sunął na wschód i południowy wschód kraju, aż wieczorem jego centrum znajdzie się nad południową i południowo wschodnią Polską. Wówczas miejscami w rejonach podgórskich zacznie padać również śnieg, zwłaszcza w Tatrach i wyższych Beskidach. Wcześniej popada w Sudetach.

Prognozowane położenie frontu atmosferycznego związanego z cyklonem Fryderyk o godzinie 19:00, 15 stycznia 2023

Cyklon Fryderyk przyniesie w Polsce wichury, deszcz i śnieg, najnowsza prognoza wiatru i opadów, 15 stycznia 2023

W czasie przejścia frontu i przemieszczania się niżu nad Skandynawią wzrośnie w Polsce pionowy gradient ciśnienia, a przez to nasili się wiatr. Na przeważającym obszarze kraju porywy wiatru osiągną do 55-75 km/h. Silniej powieje nad morzem i w głębi woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego, w porywach do 60-80 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 01:00, 16 stycznia 2023

Wichury w Polsce, najnowsza prognoza wiatru 15-16 stycznia 2023

Znacznie silniejsze porywy wiatru są prognozowane w górach i miejscami w rejonach podgórskich. Okresami w porywach w wyższych partiach możemy zanotować nawet 100-160 km/h. Takie porywy wiatru okresami między Sudetami przez Tatry po Bieszczady prognozuje niemiecki model ICON.

Prognozowane wichury na południu Polski, do godziny 02:00, 15 stycznia 2023

Wichury i duży spadek ciśnienia w Polsce, cyklon Fryderyk, mapa wiatru 15 stycznia 2023

Może być więc problem z odbyciem indywidualnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Zawody rozpoczynają się w niedzielę o godzinie 16:00. Wcześniej w stolicy Podhala porywy wiatru mogą osiągać do około 70-90 km/h i tym samym uniemożliwić rozegranie zawodów. Wieczorem wiatr zacznie słabnąć, ale w porywach może jeszcze osiągać do około 50-65 km/h. Zawody stoją więc pod znakiem zapytania. Czekające nas zmiany w pogodzie będzie sygnalizować spadające ciśnienie. Przykładowo, między sobotnim 14.01 południem, a niedzielnym 15.01 wieczorem ciśnienie w Krakowie spadnie o około 15-17 hPa.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 12:00, 15 stycznia 2023. Zwróćmy uwagę na rejony podgórskie i górskie

Cyklon Fryderyk, prognozowane porywy wiatru w Polsce, 15 stycznia 2023

Reasumując, najsilniej powieje na południu Polski w rejonach podgórskich i górskich oraz nad morzem i w głębi Podkarpacia i tutaj wiatr może powodować zagrożenie. Na pozostałym obszarze kraju wiatr w porywach może osiągnąć do 55-75 km/h. Pamiętajmy, że wiatr od 70 km/h jest w Polsce definiowany jako wichura i może przynosić pierwsze lokalne szkody. Porywom wiatru będą również towarzyszyć opady przesuwające się z zachodu na wschód i południowy wschód kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!