| |
Zagrożenie!
Wichury, burze i ulewy uderzą w Europę. Wcześniej potężny upał. To będą skutki huraganu Danielle

Wichury, burze i ulewy uderzą w Europę. Wcześniej potężny upał. To będą skutki huraganu Danielle

Do Europy zbliża się były huragan Danielle, który był pierwszym huraganem atlantyckim w tym sezonie. Ten były cyklon tropikalny uderzy w Portugalię i Hiszpanię, gdzie załamie pogodę. Przyniesie ulewy, silne burze z gradem i wichury, a także wysokie fale sztormowe. Wcześniej zaciągnie ciepłą masę powietrza i znowu wystąpi piekielny upał z temperaturą do około 39 stopni C. Uderzenie byłego huraganu nastąpi między 12-13 września 2022.

Prognozowany zasięg adwekcji ciepłego powietrza na wysokości 1,5 km nad Półwyspem Iberyjskim, 11 września 2022

Wichury i burze uderzą w Europę, wcześniej potężny upał 12-13 września 2022

W sezonie atlantyckich cyklonów tropikalnych, z których część staje się huraganami, niektóre z nich jako byłe huragany docierają do Europy i mają istotny wpływ na zmianę pogody. Nie inaczej będzie w tym przypadku. Sprawdzą się nasze wcześniejsze prognozy w których wskazywaliśmy, że ex-Danielle uderzy właśnie w rejon wybrzeża Portugalii i Hiszpanii. Jego centrum aktualnie znajduje się w odległości około 340 km od wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego, ale front atmosferyczny znajduje się znacznie bliżej i on już w poniedziałek 12.09 wpłynie na zmianę pogody w tym regionie.

Prognozowany upał w Hiszpanii i Portugalii, 11 września 2022

Potężny upał i wichury w Europie, zmianę pogody przyniesie huragan Danielle, 11-12-13 września 2022

Ex-Danielle zbliżając się do Portugalii jednocześnie zaciąga z południa bardzo ciepłe powietrze. Przed załamaniem pogody ponownie Hiszpanie, Portugalczycy, ale także Francuzi odczują silny upał. Temperatura w Hiszpanii sięga w ostatnich dniach 36-39 st. C. Taka temperatura na południowym zachodzie Francji jest prognozowana także w poniedziałek 12.09.

Prognozowany upał między Hiszpanią i Francją przed załamaniem pogody, 12 września 2022

Wichury i silny upał w Europie, prognoza temperatury 12 września 2022

Były huragan Danielle na pogodę w Europie, zwłaszcza w Portugalii i Hiszpanii zacznie bezpośrednio wpływać już w poniedziałek 12.09, gdy front atmosferyczny nasunie się nad zachodnią część Półwyspu Iberyjskiego i stopniowo będzie spychał upał i jednocześnie przynosił ulewy, burze i wichury. Załamanie pogody w tym dniu nie obejmie jeszcze całego półwyspu.

Prognozowany zasięg opadów, do godziny 20:00, 12 września 2022

Wichury, ulewy i burze przyniesie w Europie huragan Danielle, mapa opadów 12 września 2022

Nocą z poniedziałku na wtorek 12/13.09 oddziaływanie byłego huraganu Danielle zacznie być odczuwalne coraz bardziej w głębi praktycznie całego Półwyspu Iberyjskiego. We wtorek 13.09 jego skutki będą już widoczne w całej Hiszpanii.

Prognozowany zasięg opadów w Portugalii i Hiszpanii, do godziny 05:00, 13 września 2022

Wichury i ulewy z burzami w Europie, mapa opadów w Hiszpanii, 13 września 2022

Głównym zagrożeniem w czasie uderzenia byłego huraganu będą ulewne opady deszczu, w tym pochodzenia burzowego. Prognozy wskazują, że miejscami w krótkim czasie może spaść nawet 100-200 mm wody na m2 ziemi szczególnie w Portugalii oraz w rejonie środkowo zachodniej Hiszpanii. To znaczne sumy opadów, które mogą doprowadzić do zalań i podtopień. Nie można również wykluczyć ryzyka powodzi błyskawicznej.

Ulewy w Portugalii i Hiszpanii. Prognozowana suma opadów do 14 września 2022

Ulewy i wichury w Portugalii i Hiszpanii, prognoza opadów do 14 września 2022

Kolejnym zagrożeniem będą również burze i miejscami bardzo silne porywy wiatru o sile wichury. Najnowsze prognozy wyliczają porywy wiatru do 70-120 km/h, a w Pirenejach nawet 170 km/h.

Prognozowane wichury w Hiszpanii i Portugalii. Przewidywane maksymalne porywy wiatru, między 12-13 września 2022

Wichury i silne burze uderzą w Europę, to skutki huraganu Danielle, mapa wiatru 12-13 września 2022

O kolejnych istotnych zmianach w pogodzie szczególnie w Polsce i Europie będziemy informować na bieżąco. Wkrótce zapraszamy na najnowszą prognozę długoterminową.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!